שתף קטע נבחר

משפטנית: עדות טלנסקי לא תספיק לפרקליטות

המזומנים לא "מריחים" טוב, אבל התביעה תזדקק לראיות תומכות כדי לבסס הרשעה. מתי מתנה מחבר נחשבת לעבירה, איך בכלל מוכיחים חברות - ולאן הולכת פרשת המעטפות? מרים רוזנטל, פרקליטת מחוז תל-אביב לשעבר, מנסה לפזר את הערפל

אולי מסריח - אבל אולי גם כשר. פרקליטת מחוז תל-אביב לשעבר, עו"ד מרים רוזנטל, סבורה כי הפרקליטות לא תוכל להישען רק על עדותו המוקדמת של הנדבן היהודי-אמריקני, משה (מוריס) טלנסקי, כפי שנמסרה היום (ג') בבית המשפט המחוזי בירושלים, לצורך הרשעה אפשרית של ראש הממשלה בפרשת "מעטפות הכסף". זאת, אם יוגש כתב אישום בפרשה.

 

עדות טלנסקי:

 

"הדבר היחיד שעשוי להיות משמעותי, על בסיס העדות, הוא טענתו של טלנסקי לפיה אולמרט ביקש במפורש לקבל כספים במזומן, למרות שהוצעה לו המחאה", אומרת רוזנטל. "יש להניח שזה ייבדק ויוצלב בעדויות הנוספות".

 

לדעתה של פרקליטת המחוז לשעבר, גם בפרקליטות המדינה יודעים היטב שכדי לבסס את החשדות, תידרשנה עדויות נוספות שיתמכו בעדות טלנסקי. "אני מניחה שאם יתברר שהוא עצמו הרוויח עמלות מהתרומות שגבה ולא ערך רישום - יגברו סימני השאלה ועדותו תיחלש". בנוסף, על חלק נכבד מהעבירות-כביכול חלה התיישנות של חמש ואפילו עשר שנים - תלוי בסוגן.   

 

איך מוכיחים חברות?

בעניין הטענה בעדות, לפיה טלנסקי הונחה על-ידי אולמרט להעביר את התרומות במזומן, אומרת עו"ד רוזנטל: "עצם העובדה שמישהו מקבל מזומן, לא הופכת את המעשה ישירות לעבירה פלילית. אבל סכום הכסף מוגבל בחוק. ההערכה היא שאם לא מתעדים ולא רושמים את הכספים הנכנסים, יש אפשרות שחלק מהם מוכנסים לכיס. קבלת כספים במזומן לא מריחה טוב, אבל כדי להפוך לעבירה פלילית יש להוכיח שהכספים נעלמו לכיסיו של אולמרט, וכאן נדרשות עדויות אחרות כי טלנסקי לא יספיק".

 

באשר להטבות והמימון שקיבל אולמרט, כביכול, בהן שדרוג המחלקה בטיסה

 ומימון שהייה במלון, מזכירה רוזנטל כי היועץ המשפטי נתן דעתו על הסוגייה בפרשה הקודמת שנחשפה לפני מספר חודשים, בעניין התנהלותו של בנימין נתניהו בעת שהותו בלונדון במהלך מלחמת לבנון השנייה. "מזוז פסק כבר שיש בכך בעיה מוסרית, ולא משפטית".

 

אלא שאם מדובר בהטבות שניתנו לאולמרט במסגרת פרטית, כפי שטוען טלנסקי, "הרי שמדובר בעבירה על חוק המתנות לכל הפחות, ואולי גם חשד לשוחד, בו ניתן הכסף בבחינת 'שלח לחמך על פני המים' - במטרה לקבל הטבות הפוכות בהמשך". יחד עם זאת, לא חל איסור על קבלת ההטבות וההלוואות, אם יוכיחו פרקליטי אולמרט שמדובר בחבר.

 

"הוכחת חברותו של אדם מתבססת על מספר המפגשים, הבילויים המשותפים, טיב הקשר וההיכרות. ברור שככל שהסכום יותר גבוה, ההיגיון אומר שגם לחברות יש גבולות". גם טלנסקי עצמו, לדברי עו"ד רוזנטל, עלול להסתבך, אם לא ערך רישום של התרומות. כך או כך, "גם אחרי העדות הזו - עדיין אי-אפשר לדעת לאן הפרשה המורכבת הולכת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ריאן
עו"ד מרים רוזנטל
צילום: ריאן
צילום: גיל יוחנן
טלנסקי. גם הוא עלול להסתבך
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
אולמרט. שלח לחמך?
צילום: רויטרס
מומלצים