שתף קטע נבחר

השער נסגר

עליית בני הפלאשמורה צפויה להיפסק בחודש הבא, אולם בינתיים ממתינים 8,700 בני העדה במחנה בגונדאר לעלייה ומקיימים אורח חיים יהודי. כתב ynet ליווה אותם בימים האחרונים

עוד מעט, עוד קצת, להרים רגליים. מאמץ אחרון, לפני ירושלים: אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון עליית בני הפלאשמורה לארץ עומדת להיפסק בחודש הבא. אבל בינתיים, באי ודאות מוחלט, שוהים כבר כמה שנים כ-8,700 מבני העדה במחנה בגונדאר בשבאתיופיה, רואים את עצמם יהודים, מקיימים אורח יהודי לכל דבר כשלכולם בני משפחה מדרגות ראשונות בארץ. 

 

 

כזכור, לפי החלטת הממשלה משנת 2003 כל בני העדה "שיעמדו בקריטריונים ההלכתיים" יוכלו לעלות ארצה. אולם, בשלב מסוים נקבעה רשימה של של 17,188 בני הפלאשמורה שיכללו ברשימה לבדיקת הזכאות לעליה ארצה והרבנים הראשיים פסקו כי יש להביא לארץ את כל בני העדה שעומדים בהגדרה ההלכתית ולהעבירם תהליך גיור. 


מפגינים בישראל, למען אלה שנותרו מאחור

 

משרד הפנים סיים את הבדיקות והעלה במשך השנים האחרונות בהתאם להחלטת הממשלה כ-15,000 עולים.  כיום משרד הפנים מסרב לפתוח שוב את הרשימה כדי לבדוק את זכאותם של כ-8,700 מבני העדה אשר ממתינים בגונדאר ומצפים לעלות לישראל במחנה בגונדר, אותו הקים ומתפעל ארגון יהודי-אמריקני. לטענתם, משרד הפנים השמיט רשימת תושבי הכפרים אף על פי שנכללו במפקד שהוגש ע"י ועדת אפרתי-ולדמן למשרד הפנים ב-99.

 

מספר עתירות הוגשו לבג"ץ בעניין ע"י בני המשפחות, ובהחלטה האחרונה של בג"ץ המליצו השופטות לצרף עוד כ-1400 עולים. המדינה, עד היום, בחרה להתעלם מההמלצה. ולעת עתה לא ברור מה יהיה עתידם של בני הקהילה הממתינים לעליה בגונדאר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
בני הפלאשמורה
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
הולכים אל הלא נודע. הפלאשמורה, גונדאר
צילום: רויטרס
מומלצים