שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עד כמה המדינה ירוקה?

  מחרתיים אמורה הכנסת להצביע על חוק האופניים, לפיו תתחייב המדינה לקדם הרבה יותר את השימוש בכלי התחבורה הידידותי ביותר לסביבה. ח"כ מיכאל מלכיאור, מיוזמיו של החוק, כותב ל-ynet ומזהיר: "כל אשר ירים את ידו כנגד החוק, צבעו לא יהיה ירוק אלא אפור"

  בימינו ניתן לקבל את הכל בירוק. אוטובוסים עמוסים במנועי דיזל עצומי פליטות מזהמים - ירוקים. הדלק למכוניות הפרטיות, המוגדרות כמזהם הגדול ביותר בישראל - ירוק. המפעל המייצר אותו, סמל למחלות הנשימה הקשות של תושבי מפרץ חיפה, אף הוא נשטף בירוק חינני. ובראש ובראשונה הממשלה, ביושבה במערות שונות ברחבי הארץ, אף היא ירוקה-מבטיחה, ומתחייבת לצעדי ענק צבועים זוהר ומסביר פנים.

   

  מצוין. אלא שהשבוע תהיה לנו הזדמנות חגיגית לברר האם הירוק הזה הוא ירוק של עצים, פריחה ולבלוב, או ירוק פלסטי, בפחיות צבע מן המוכן, הצובע את מחריבי הסביבה בגווני הסוואה חביבים כמחסה מזעמו של הציבור.


  חוק האופניים מגיע לאישור הכנסת. מי שבעד - ירוק (צילום: liquidlibrary)

   

  השבוע יעלה לקריאה טרומית חוק האופניים. חוק לא יקר לאוצר, יעיל וחשוב לכל אזרחי המדינה. חוק שכאילו נכתב בדיו ירוקה מימיו הראשונים. חוק שאישורו יאפשר להעלות אופניים לאוטובוס ולרכבת. חוק שיחייב בניית מקלחות ומלתחות במקומות עבודה. חוק שיחייב רשויות מקומיות לכלול תכנון שבילי אופניים בתוכניות הבינוי.

   

  צריך לומר זאת פעם נוספת. חוק האופניים מהווה משב אויר צונן אל ריאותינו המפוחמות. אל רגלינו ששכחו את מגע המדרכה. הוא משב רוח צונן

  אל ילדינו הנחים בכיסא המכונית הייעודי, במקום להשתולל על הדוושות בשבילים תחומים, מסומנים ובטוחים, הרחק ממגען הקטלני של מכוניות.

   

  חוק שיאפשר לכל אלה להתקיים, ויחסוך בדרך כספי בריאות ציבור כתוצאה משיפור כושרם של רוכבים. חוק שיחסוך צפיפות בכבישים ויגרום לירידה בתאונות הדרכים ולעלייה באיכות האוויר. אמנם תשעה קבין של חוכמה ירדו כאן, בישראל, אך ניתן לקחת קב אחד של חוכמה מהניכר. בדנמרק ממנה עליתי, מדווחים האזרחים על איכות חייהם הגבוהה, בעיקר תודות לכמות האדירה של רוכבי האופניים לעבודה, לאוניברסיטה ולבית הספר.

   

  צריך גם לזכור דבר נוסף וחשוב מאוד. חוק האופניים הוא "מדלל צבע" רב-עוצמה. מסיר כתמים בלתי נדלה. כל מי שירים ידו כנגד החוק ויתנגד, בשלל נימוקים הגיוניים מעולם הכלכלה, החיסכון והקופה הציבורית, כדאי שידע כי באותו רגע בדיוק, ישטף מעליו מיד צבעו הירוק ויתגלה צבעו האמיתי, אותו ניסה להסתיר במיומנות תקשורתית ובבניית תדמית מתוחכמת. צבעו מאותו רגע לא יהיה ירוק, אלא אפור, חיוור וחולני.

   

  הכותב הוא יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת ויוזם עמית של חוק האופניים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ח"כ מיכאל מלכיאור
  צילום: דודי ועקנין
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים