שתף קטע נבחר

חוק הדיור הציבורי אושר בקריאה ראשונה

החוק, שלפיו דיירי הדיור הציבורי יוכלו לרכוש את דירותיהם מהמדינה בהנחה, התקבל אמנם בכנסת ב-99' - אך יישומו הוקפא מאז

מליאת הכנסת אישרה אתמול בערב בקריאה ראשונה את הצעת חוק הדיור הציבורי שהגישו ח"כים רן כהן (מרצ) ויורם מרציאנו (עבודה). חוק הדיור הציבורי, שלפיו דיירי הדיור הציבורי יוכלו לרכוש את דירותיהם מהמדינה בהנחה, התקבל בכנסת כבר ב-99'. ואולם מאז הוקפא החוק שוב ושוב במסגרת חוק ההסדרים - ולא יושם.

 

הקפאת החוק אמורה לפוג בינואר 2009, אלא אם כן יצליח משרד האוצר להאריך את ההקפאה במסגרת חוק ההסדרים הקרוב או אם תאושר הצעת החוק החדשה של כהן ומרציאנו בקריאה שנייה ושלישית.

 

על פי הצעת החוק, דיירים המתגוררים בדירות ציבוריות יוכלו לרכוש אותן בהנחה של עד 90%, בהתאם למשך המגורים בהן ולמספר הנפשות. כך, למשל, משפחה בת ארבע נפשות המתגוררת בדירה ציבורית במשך למעלה מחמש שנים, תוכל לרכוש אותה תמורת 10% בלבד ממחירה. לפי הערכות האוצר, אם החוק ייכנס לתוקף, צפויות להימכר לדיירי הדיור הציבורי כ-15 אלף דירות.

 

בהצעת החוק תמכו 52 חברי כנסת לעומת 25 חברי כנסת שהתנגדו לה. לאישור הצעת החוק נדרש רוב של יותר מ-50 חברי כנסת, משום שעלותה לקופת המדינה, לפי הערכות האוצר, מסתכמת במאות מיליוני שקלים מדי שנה. הממשלה התנגדה להצעת החוק, ואישורה התאפשר תודות לתמיכת חברי כנסת מסיעות ש"ס והעבודה.

 

כהן אמר: "זה כעשור הצעת החוק אינה זוכה ליישום בשל שיקולים קואליציוניים. ואולם בזכות חוסר היציבות של הקואליציה הצליחו חברי הכנסת להביא את מרבית הח"כים לגלות אחריות חברתית ולדאוג לאזרחי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנסת גילתה אחריות חברתית. חה"כ רן כהן
צילום: יעקב סער, לע"מ
מומלצים