שתף קטע נבחר

הממשלה: מבקר המדינה יחקור את פרשת רמון

שרי הממשלה החליטו להעביר את חקירת התנהלות המשטרה והפרקליטות בפרשת רמון למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס. השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, שהיה המתנגד היחיד להחלטה, אמר כי השתתפות רמון בדיון הינה "ביזיון". שר המשפטים התנצח בדיון עם היועץ המשפטי לממשלה

לאחר שהקדישה כמעט את כל יומה לנושא, החליטה בצהריים (יום א') הממשלה כי חקירת פרשת רמון תועבר למעשה לבדיקת מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס. לא תוקם ועדת חקירה ממשלתית לבדיקת הכשלים בחקירתו של המשנה לראש הממשלה. ההחלטה התקבלה ברוב של 16 שרים נגד אחד - השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, והדיון הסוער נגע בין היתר להשתתפותו של רמון עצמו בישיבה.

 

מזוז ולדור מסכמים: "המהלך היה מיותר ומזיק"

 

החלטת הממשלה קובעת שמבקר המדינה יבדוק את השימוש בהאזנות הסתר ותוצריהן, והעברת חומר לצד הגנה במשפט. בהחלטה עצמה לא מופיע עניין רמון, והיא מתייחסת לכל התלונות בנושא בשנים האחרונות.

  

דיכטר אמר כי השתתפותו של המשנה לראש הממשלה רמון בדיון בנושא הקמת ועדת חקירה בפרשה שנקשרה בשמו הינה "ביזיון לממשלה". לדבריו, גם כאשר התנגד להחזרתו של רמון לממשלה, לא חשב שעלולה להיווצר "סיטואציה מבזה כמו היום".

דיכטר הוסיף כי אינו מתנגד להצעת הפשרה, לפיה יועבר הנושא לבדיקת מבקר המדינה. "מבקר המדינה לא זקוק לאישור הממשלה לחקירה. אם הוא ירצה לבדוק את המשטרה, היא תפתח את דלתותיה בפניו".

 

גם הרב עובדיה יוסף נתן את ברכתו להצעת הגישור, שכללה הענקת סמכויות רחבות למבקר, ושרי ש"ס תמכו בה.

 

הדיון בממשלה על הקמת הוועדה הידרדר להתקפה חריפה של שר המשפטים, דניאל פרידמן, על היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. "היועץ המשפטי לממשלה לא נשמע לאף אחד. הוא עושה מה שהוא רוצה. הוא כותב מכתבים בניגוד לתקשי"ר (תקנון שירות המדינה)". בשבוע שעבר שיגר מזוז מכתב חריף לשרי הממשלה, בו תקף את פרידמן על כוונתו להקים את הוועדה. "מדובר בשימוש לרעה בסמכות", כתב אז היועץ.

 

"ועדה תפגע באמון הציבור"

בדיון היום אמר מזוז: "יש כאן הכרעת דין חלוטה של בית המשפט שלא עירערו עליה. אחרי שנה וחצי רוצים לפתוח את הנושא מחדש, אין סיבה להקים וועדת חקירה ממשלתית". לצדו ניצב פרקליט המדינה, משה לדור: "הקמת ועדת חקירה תפגע באמון שרוכש הציבור לפרקליטות ולמשטרה. אין סיבה לפגוע בשמם הטוב. לא היתה פה התנהלות בזדון".

 

לדור אמר עוד שאם אכן דברי רמון נכונים, והמקור שלו חושש להעיד על כך, הוא מבטיח לתת לו חסינות. מפכ"ל המשטרה, דודי כהן, אמר: "גם אני בדקתי את הדבר לאשורו ואיני חושב שהיה פה זדון".

 

גורמים שהשתתפו בישיבה אמרו ל-ynet כי הדיון בין תומכי פרידמן לתומכי מזוז התנהל בטונים גבוהים וכי ההחלטה התקבלה בתום דיון קשה ביותר. רמון השתתף בסופו של דבר בדיון, אבל אולמרט והשרה רוחמה אברהם-בלילא, הנתונים תחת חקירה, לא עשו זאת.

 

פרידמן קיבל הבוקר חיזוק משתי סמכויות משפטיות חשובות הקשורות לפרשה - היועצת המשפטית של הכנסת, נורית אלשטיין, וראש ועדת החקירה בפרשת רמון, השופט בדימוס ורדי זיילר. בחוות דעת שחיברה, כתבה אלשטיין כי "מתחייבת בדיקה מעמיקה שתוכל להיעשות רק באמצעות ועדה ציבורית לה יימסרו סמכויות חקירה". זיילר אמר כי "חייבים להקים את הוועדה" וכי "העברת העניין ללא חקירה, זהו חטא על עוול, על פשע". לדבריו, על פי הראיות לכאורה, סירבו החוקרים להעביר את חומר החקירה בפרשת רמון לסנגוריה.

 

שר המשפטים אמר מאוחר יותר: "ההחלטה שהתקבלה ברוב מוחץ כנגד עמדת השר לביטחון פנים, מהווה צעד חלקי בדרך להנהגת בקרה חיצונית על מערכת אכיפת החוק".

 

האזנות הסתר בתיק רמון - שלב אחרי שלב

פרשת האזנות הסתר בתיק רמון, אשר הורשע כזכור בביצוע מעשה מגונה, החלה לאחר שגורם אנונימי מסר למשנה לראש הממשלה כי מתנהלות האזנות לא חוקיות במסגרת חקירתו. הפרקליטות הכחישה ולאחר מכן הבהירה כי ההאזנות בוצעו בתיק החקירה נגד ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר, שוליה זקן.

 

בפסק הדין נגד רמון ציינו השופטים כי "חומר החקירה שלא נמסר להגנה הוא חומר שיש לו פוטנציאל לסייע לנאשם" וכי מדובר ב"רשלנות ממשית לכל הפחות מצד גורמי התביעה". בעקבות כך, מינה מזוז את "ועדת ברנר" לבדיקת פעולות המשטרה והפרקליטות בתיק רמון.

 

ועדת ברנר הצביעה על שורה של תקלות ופגמים בעבודת צערכות האכיפה, אך ציינה ש"לא נתקיימה כוונת זדון בתיק רמון, אך רשלנות רבתי היתה גם היתה". שר המשפטים טען כי מזוז צמצם את עבודת הוועדה לבדיקת תהליך העברת המידע לסנגורי רמון, ולא הורה על עצם קבלת ההחלטות לקיים האזנות סתר בפרשה.

 

בעקבות כך, פנה פרידמן לשופט בדימוס ורדי זיילר בבקשה שימליץ לשרים על הצעדים שראוי לנקוט, וזה המליץ על חקירה באמצעות ועדת בדיקה ממשלתית. כעת הכריע כאמור הממשלה שלא לקבל את ההמלצה.   


פורסם לראשונה 06/07/2008 14:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידמן. פשרה
צילום: מיכאל קרמר
"עושה מה שהוא רוצה". מזוז
צילום: גיל יוחנן
רמון. השתתף בדיון
צילום: גיל יוחנן
צילום: חיים צח
אלשטיין. צורך בבדיקה מעמיקה
צילום: חיים צח
מומלצים