שתף קטע נבחר

חשד: משפחת אולמרט חגגה על חשבון הציבור

שעה קלה לאחר סיום חקירתו השלישית באזהרה של ראש הממשלה בפרשת "מעטפות הכסף", פרסמו הפרקליטות והמשטרה הודעה על הרחבת החקירה הפלילית. לפי החשדות החדשים, אולמרט ביקש וקיבל מימון מקביל מכמה גופים, כולל מהמדינה, ואת העודף בסך מאות אלפי דולרים ניצל לנסיעות פרטיות עם משפחתו לחו"ל. מקורבי אולמרט: "זו דרמה מיותרת"

פרשת "אולמרט טורס". בהודעה משותפת שפרסמו בצהריים (יום ו') המשטרה ומשרד המשפטים דווח על חשדות נוספים וחמורים נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט. לפי החשד, אולמרט ומשפחתו נהנו ממאות אלפי דולרים שהתקבלו במרמה, כאשר כמה גופים התבקשו במקביל לממן מסעות רשמיים לחו"ל בעת תפקידיו הקודמים.

 

בהודעת הפרקליטות והמשטרה נטען כי לפני ארבעה שבועות אישר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, את הרחבת החקירה הפלילית נגד ראש הממשלה בנוגע לחשדות נוספים - על קשריו ונסיעותיו של אולמרט בעולם בשנים האחרונות, במהלך תפקידיו השונים כאיש ציבור.

 

על פי החשד, במהלך כהונותיו כראש העיר ירושלים וכשר התמ"ת, נהג אולמרט לפנות ולקבל מימון לטיסותיו לחו"ל - שנערכו במסגרת תפקידיו הציבוריים - במקביל ממספר גופים העוסקים בפעילות ציבורית, לרבות מהמדינה. כל אחד מהגופים התבקש, בנפרד, לממן את אותה הטיסה. בין הגופים הממשלתיים שמימנו לכאורה הנסיעות: אקי"ם, על"ה, האגודה למען החייל, משרד התמ"ת, מכון ויזנטל ו"יד ושם".


אולמרט ורעייתו עליזה בנסיעה רשמית (צילום ארכיון: אבי אוחיון, לע"מ)  

 

במסגרת החקירה מוזכרת עובדת בשם רייצ'ל, שהועסקה בענף קשרי חוץ באגף

התמ"ת בתקופה שאולמרט כיהן כשר התמ"ת והיא זאת שטיפלה בנסיעותיו. סוכנות הנסיעות "ראשון טורס", לפי החשד, הפיקה ושלחה לכל אחד מהגופים והארגונים הציבוריים השונים שמימנו את הטיסות, חשבוניות נפרדות על שמם בגין אותן טיסות, כאילו נשאו הן בלבד במימון.

 

בדרך זו, סך הכספים שהתקבלו מהגופים השונים עבור אותה נסיעה עלה על ההוצאה האמיתית בגין הטיסות, ועודפי הכספים, בסכומים משמעותיים של מאות אלפי דולרים, שנתקבלו על-פי החשד במרמה, הועברו לחשבון פרטי מיוחד על-שם אולמרט שניהלה עבורו "ראשון טורס". כספים אלה שימשו למימון נסיעותיהם הפרטיות לחו"ל של אולמרט ובני משפחתו.

 

מתח גבוה בחקירה הבוקר

מוקדם יותר נחקר אולמרט בשלישית בפרשת "מעטפות הכסף", נשאל בקשר לעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות  והתבקש למסור את גרסתו גם בנוגע לחשדות החדשים. חוקרי המשטרה הגיעו ב-9:00 למעון ראש הממשלה, החלו את החקירה בסביבות 10:00 ועזבו רק ב-12:30 לערך. גורמי אכיפה מסרו ל-ynet על מתיחות רבה מאוד ששררה בין אולמרט לחוקרים בלשכתו.


בכירי יאח"ה עוזבים את בית ראש הממשלה, הבוקר (צילום: אוריה תדמור)

 

בהודעת משרד המשפטים והמשטרה הובהר כי למרות קבלת האישור ממזוז לפני קרוב לארבעה שבועות, הושהה הדיווח על כך עד לאחר החקירה היום - שעריכתה התעכבה בשל הצורך לתאם את מועדה - מחשש שהחקירה תיפגע בשל הפרסום בטרם מסר ראש הממשלה את גרסתו.

 

בין היתר, עימתו הבוקר החוקרים את ראש הממשלה עם חומר חדש שנאסף לאחרונה בחיקור דין בארצות הברית.

 מסמכים שנאספו מסייעים בגיבוש החשד שאולמרט קיבל ממשה (מוריס) טלנסקי כספים בסכומים משמעותיים ולא מאות דולרים, כפי שפורסם באחרונה.

 

למרות דרישת פרקליטי אולמרט, פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, הודיע להם כי לא יקבלו את כל חומרי התיק לפני החקירה הנגדית של טלנסקי, שתתחיל ביום חמישי הקרוב ותימשך חמישה ימים ברציפות מ-9:00 בבוקר עד 16:00. לפי גורמי האכיפה, נעשה מאמץ על-ידי כל העוסקים בה להביא למיצויה ולסיומה בהקדם, נוכח רגישותה הברורה לכל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. טס לחו"ל על חשבון המדינה?
צילום: AP
החוקרים מגיעים למעון רה"מ, הבוקר
צילום: אוריה תדמור
מומלצים