שתף קטע נבחר

חמאס: למדנו מהעסקה שהסבלנות משתלמת

עם השלמת עסקת השבויים, נשואות העיניים לגלעד שליט, שאמור היה להשתחרר מצה"ל ביום שלישי הקרוב. גורם בחמאס אמר ל-ynet שבארגון נערכים להקשחת עמדות מצד ישראל לנוכח הביקורת על שחרור קונטאר: "העסקה מוכיחה שסבלנות ואורך רוח יביאו לכך שגם אצלנו נראה חגיגות כמו בלבנון"

לאחר הלוויותיהם של אלדד רגב ואהוד גולדווסר, העיניים נשואות לגלעד שליט - שנפל בשבי לפניהם ועדיין מוחזק ברצועת עזה. חבריו של גלעד ישתחררו בבקו"ם ביום שלישי הקרוב, והם צפויים לצאת לצעדת מחאה תחת הכותרת "אנחנו משתחררים היום, מתי גלעד?". התשובה, לפי שעה, לא מעודדת.

 

חמאס מסרב בינתיים לדון בדרישת ישראל לשנות את רשימת השמות שהוגשו, והוויכוח על זהות האסירים הפלסטינים שאותם תובעים בחמאס לשחרר, נותר בעינו. גורם בחמאס אמר ל-ynet, כי אם ישראל תנסה להקשיח את עמדותיה בעקבות הביקורת על שחרור המחבל סמיר קונטאר, "שליט יישאר בשבי עוד עשרות שנים".


בני משפחת שליט, מנחמים את משפחת גולדווסר (צילום: רויטרס)

 

הגורם אמר עוד כי בחמאס נערכים להקשחת העמדות הישראליות, בשל העסקה הלבנונית, אך הבהיר כי מבחינת הארגון המצב לא השתנה: "אין כל קשר, אבל עסקת קונטאר מוכיחה שסבלנות ואורך רוח מצד אחד ועמידה איתנה של הציבור הפלסטיני יביאו בסופו של דבר לכך שגם אצלנו נראה את החגיגות שנראו אתמול בלבנון.

 

"הציבור שלנו ומשפחות האסירים לוחצים עלינו להתעקש בעניין מספר האסירים והסוג שאנו דורשים לשחרר. מדובר באותם אסירים שנידונו בין היתר לעשרות מאסרי עולם. אסיר שאמור לשבת בכלא 999 שנה, איך הוא ישוחרר אם לא בעסקה כזו?".

 

לדברי הגורם, בחמאס לא מתכוונים להתגמש בנוגע לרשימות האסירים: "המספרים והשמות ידועים, אנו ממתינים לעמדה ישראלית ברורה". הגורם התייחס גם לנסיון לקשור בין פתיחת מעבר רפיח לעסקת השבוייים,

 ולדבריו - הפעלת לחץ בנושא פתיחת המעבר לא תשפיע על חמאס: "על משפחת שליט לדעת שהממשלה הישראלית ניסתה בכל הדרכים לכפות עלינו עמדות שונות ובמשך יותר משנתיים הם לא מצליחים. אנו מוכנים לסגור עסקה כבר מחר והתשובה לשאלה למה זה לא קורה, נמצאת אצל הממשלה שלכם".

 

הגורם דחה את הטענות לפיהן רשימת האסירים היא בעייתית מדי מבחינת ישראל. "האם הישראלים ציפו שנגיש שמות של אסירים פליליים? אנו דורשים שחרור אסירים שבלי חטיפת חיילים ובלי עסקת שבויים אין סיכוי שישתחררו לעולם, לכן זה רק טבעי שנדרוש את אלה בעדיפות ראשונה ואין לנו כוונה לוותר".

 

תיווך גרמני במקום תיווך מצרי?

בחמאס שלחו רמזים לכיוונה של קהיר, שישקלו למשוך את תיק שליט מידי המתווכים המצרים. נציג חמאס בלבנון, אוסאמה חמדאן, אמר בראיון לתחנת הטלוויזיה אל-ג'זירה כי גורמים מחוץ לארגון לוחצים על אנשיו להעביר את עסקת השבויים לתיווך גרמני במקום מצרי.

 

יחד עם זאת, אומר חמדאן כי תנועתו הקפיאה את המגעים בעניין שליט בגלל סגירת מעבר רפיח ובגלל ש"האויב אינו מכבד את הרגיעה ולכן אנו כבר לא בטוחים שהוא יכבד את התנאים הקשורים לעסקת חילופי השבויים". חמדאן התייחס לעסקת קונטאר ואמר כי העסקה מוכיחה כי הדרישה לשחרר 1,000 אסירים בנוסף לאסירים הקטינים והנשים היא "דרישה אובייקטיבית ואם ננהל את המאבק נכון, נשיג את התוצאות בסופו של דבר".

  

למרות המבוי הסתום, בלשכת ראש הממשלה בירושלים מקווים להאיץ את המהלכים לשחרורו של שליט. בשלב זה לא נמסר על כוונות לשלוח את עופר דקל לקהיר כדי לקדם את המשא ומתן. גורמי ביטחון בישראל ובראשם שר הביטחון, אהוד ברק, הבהירו שלא יהיה כל דיון בפתיחת מעבר רפיח ללא התקדמות משמעותית בנושא שחרורו של שליט.

 

גורם הבקיא ברשימת האסירים שהוגשה לישראל טוען שלמרות ההקלות בקריטריונים שאותן קבעה ועדת רמון, אין סיכוי לשחרר מאות אסירים שתובע חמאס. לדבריו מדובר ברשימה של רוצחים, ומחבלים שהיו מעורבים בפעילות טרור. 

 

מנגד - בקרב אחדים משרי הקבינט והממשלה מתחזקת הדעה שיש להיערך לשחרור "אסירים כבדים", למרות שהם מודעים לכך שהדבר יעורר תגובה קשה מצד גורמי ימין ובקרב משפחות נפגעי טרור: "ישראל תצטרך לשלם מחיר כבד, בוודאי אחרי העסקה שבה הוחזר קונטאר כדי להשיב את אלדד רגב ואהוד גולדווסר ז"ל הביתה", אמרו בירושלים. 

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, התייחס אמש בטקס חילופי ראש אגף משאבי אנוש, למאמצים לשחרר את גלעד שליט: "בשם כולנו, אני נושא תפילה כי לא ירחק היום ונצליח להשיב גם את רב-סרן רון ארד, את סמל גלעד שליט ואת יתר חיילי צה"ל הנעדרים".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 754 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
מגעים תקועים. שליט
צילום: רפרודוקציה
המחיר יעלה בגלל קונטאר?
צילום: AFP
מומלצים