שתף קטע נבחר

מיקי גולדווסר בהלוויה: לראות את המלחמה כניצחון

אלפי בני אדם ליוו למנוחת עולמים את רב-סמל ראשון אהוד גולדווסר, בבית העלמין הצבאי בנהריה. מיקי גולדווסר: "אני מקווה שנראה את המלחמה הזו כניצחון. גילינו עם חזק ונוער נפלא". בין המלווים את לוחם המילואים בדרכו האחרונה: הוריו של גלעד שליט והורי החטופים מהר דב. השר ברק הבטיח: "ישראל תעשה כל מהלך אפשרי וראוי כדי להחזיר שבויים הביתה". רב-סמל אלדד רגב, יובא למנוחות ב-14:00 בחיפה

"האמנתי וקיוויתי שיגיע הרגע שבו אוכל להתעורר ולומר שהכל היה אך ורק חלום רע. האם הזמן אכן ירפא את הפצעים?". כך, בקול חנוק מדמעות, ספדה הבוקר (יום ה') קרנית גולדווסר לבעלה המת, רב-סמל ראשון אהוד גולדווסר, שנהרג ונחטף בגבול לבנון לפני מעט יותר משנתיים.

 

כעשרת אלפים בני אדם הגיעו לבית העלמין כדי ללוות את מסעו האחרון של לוחם המילואים. חבריהם של גולדווסר ורגב ליחידת המילואים השתתפו בהלוויה, שנערכה יממה לפני יום הולדתו ה-33 של גולדווסר. כמה מהם, שאף ביקשו להתגייס במיוחד לרגל הלוויה, נשאו את ארונו של אהוד לאורך משמר הכבוד של חיילי גולני שניצב במקום. הלווייתו של רב-סמל אלדד רגב תיערך בשעה 14:00 בחיפה.

 

ושבו בנים - סיקור מיוחד:

 

אביו של אהוד, נשא בפתח הטקס תפילת קדיש יחד עם שני בניו, יאיר וגדי. הרב הצבאי הראשי, תת אלוף אביחי רונסקי הקריא פרק תהילים, ולאחר מכן נישאו הספדים מפי האם מיקי, הרעייה קרנית, וחבריו לגדוד דני רייך ודודו לוברצקי.

 

קרנית גולדווסר אמרה בהספד: "בשניים עשר ביולי, בתשע ושש דקות - הזמן עצר מלכת. התחיל מסע עבור שנינו, אתה ואני - אנחנו המשפחה, כל המדינה ואתם. אתה ואני עוברים למסע השני, מסע חיי. אתה תהיה שותף מלא, תמשיך להיות הקול הפנימי שלי, הצעיר הנצחי, המלווה אותי לאורך כל חיי. אמנם יהיה זה בלעדייך אבל לעולם איתך".

 

לצד האלמנה והאם השכולה, קרנית ומיקי גולדווסר, התיישב בשורה הראשונה אל מול הקבר הטרי שר הביטחון, אהוד ברק. קרובי משפחה ומכרים ניגשו אל השתיים וחיבקו אותן ממושכות.

 

אמו של אהוד, מיקי גולדווסר, נשאה דברים מול הקבר הטרי של בנה: "אני מקווה שנראה את המלחמה הזו כניצחון. גילינו עם חזק ונוער נפלא. גילינו משפחות שכולות עם תעצומות נפש עילאיות, גילינו נדיבות. גילינו הירתמות, את המשמעות של המילה חברות. גילינו עם מופלא".


מיקי וקרנית גולדווסר עם שר הביטחון אהוד ברק (צילום: חגי אהרון)

 

"אני רוצה להצדיע למשפחת ארד, שבעקיפין חיזקה אותנו. אני רוצה להצדיע לשני בני משפחת שחר שבאו אתמול להצדיע לך אודי - וזה נדרש מהם בתעצומות נפש. ובמיוחד להצדיע אודי, לאשה דגולה שהיתה לי השראה אינסופית שעמדה כנגד כל הזוועות בראש נחוש – סמדר הרן", אמרה מיקי גולדווסר.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, פנה ללוחמי צה"ל ואמר: "אם חלילה יפול מי מכם בשבי וגם אם נורא יותר יקרה חלילה למי מכם בקרב מול ארגוני הטרור - מדינת ישראל, ממשלת ישראל, המטה הכללי וצה"ל יעשו כל מהלך אפשרי וראוי כדי להחזיר אתכם הביתה".

 

השר ברק פנה בדבריו פנה למשפחה: "אנו טומנים ברגבי אדמתה של מדינת ישראל את לוחם צה"ל, אודי, יקירכם, יקירנו. אנחנו מאמצים אתכם אל לוח ליבנו. תם מסע של כאב, החל מסע אחר של כאב ויגון שאינם נגמרים". ברק הוסיף: "הלב כבד אך קומתנו זקופה אל מול הארונות של חיילינו".


ארונו של גולדווסר נישא אל חלקת הקבר (צילום: חגי אהרון)

  

בין הנוכחים בלוויה גם נועם ואביבה, הוריו של החייל החטוף, גלעד שליט. עוד הגיעו לבית העלמין - יו"ר ארגון "יד לבנים", והוריהם של החיילים עדי אביטן ובני אברהם, שנהרגו ונחטפו בהר דב בשנת 2000. גם כמה מאלופי צה"ל הגיעו ללוויה, בהם האלופים אלעזר שטרן וגדי שמני, שהביאו אמש את הבשורה המרה למשפחות ההרוגים.

 

ברק: "תיק רון ארד לא נסגר"

שר הביטחון הבטיח בדבריו לבני משפחת שליט כי ממשלת ישראל לא תרפה מהמאמצים להביא את גלעד הביתה. בהמשך פנה לבני משפחתו של הנווט רון ארד: "תיק רון ארד לא נסגר. הוא יישאר פתוח, ואנו נשקיע כל מאמץ לפתור את התעלומה. אנו מכירים בכשלוננו, למרות המאמצים שהשקענו כל השנים".

 

דקות ארוכות לאחר תום הטקס עוד ניצבו בני משפחת גולדווסר מול חלקת הקבר, כשעל פניהם חולפים המנחמים הרבים. לאחר מכן עזבו בני המשפחה את המקום לבית הוריה של קרנית, שם תיערך השבעה.

 

בני משפחות החללים התייחדו אמש עם זכרם, במעמד מיוחד במחנה שרגא שבצפון הארץ. לאורך הלילה קראו רבנים צבאיים פרקי תהלים אל מול הארונות, באוהל שהוקם לצורך כך. "זה היה אירוע בו העיניים דיברו ולא הפה", סיפר דובר צה"ל, תת-אלוף אבי בניהו. "כל משפחה ישבה לבד במשך דקות ארוכות, בכתה וליטפה את הארונות. אמה של קרנית הקריאה מכתב שכתבה מבעוד מועד לאודי והרמטכ"ל הצדיע לכל אחד מהארונות".

 

ארונותיהם של השניים יצאו אמש לפנות ערב בשיירת כלי רכב צבאיים ממעבר הגבול בראש הנקרה,

שם הצדיעו קציני צה"ל ושליח ראש הממשלה, עופר דקל, קרא קדיש. השיירה סיימה את מסעה במחנה הצבאי, ולאורך הכביש עמדו עשרות אזרחים שחלקו כבוד אחרון לחללים.  

 

שר הביטחון, אהוד ברק, ביקר אמש בבית משפחת גולדווסר בנהריה ובבית משפחת רגב בקרית מוצקין.  בהגיעו לבית משפחת רגב נעצר ברק לצד מאות נרות הנשמה שהודלקו בפתח הבניין שבו התגורר אלדד. הוא רכן לעבר הנרות והביט בתמונתו ובמכתב שנתלה בסמוך.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארונו של גולדווסר
צילום: חגי אהרון
קרנית גולדווסר בזרועות מנחמים
צילום: חגי אהרון
מומלצים