שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר גדול: בן הזוג מעשן בבית? השבץ שלכם בדרך
  אפילו אם לא נגעתם מעולם בסיגריה ובן זוגכם מעשן - אתם בסכנה: חוקרים מאוניברסיטת הארוורד שעקבו במשך תשע שנים אחרי יותר מ-16 אלף איש מצאו כי הסיכון לשבץ מוחי עלה ב-40% ואף יותר אם בן הזוג עישן בבית

  אם בן או בת הזוג מעשנים, אתם בסכנה: מחקר רחב היקף שכלל אלפי אנשים מצא כי הסיכון ללקות בשבץ מוחי בבית אפוף עשן עולה בעשרות אחוזים. המחקר פורסם בכתב העת האמריקני לרפואה מונעת.

   

  אין כמעט חודש שבו לא מתגלות סכנות חדשות כתוצאה מעישון הסיגריות, אולם בשנים האחרונות מתרבים הדיווחים על סיכון גבוה במיוחד בעישון פסיבי הכולל מחלות סרטן, ריאות, לב וכלי דם.

   

  בתוך כך, יותר ויותר מדינות מערביות אסרו בשנתיים האחרונות על עישון במקומות ציבוריים. כתוצאה מכך, מעשנים רבים עושים זאת דווקא במקום מגוריהם.
  והתוצאות הרסניות – גם על בני הזוג שאינם מעשנים, כפי שגילו עתה החוקרים מאוניברסיטת הארוורד.

   

  במחקר החדש נבדקו מעל 16 אלף איש מעל גיל 50 ובני או בנות זוגם במהלך תקופה של תשע שנים. ממצאי המחקר הותאמו לגורמי סיכון נוספים לשבץ מוחי. תוצאות המחקר היו קשות: מגורים של אדם שאינו מעשן עם מעשן הגבירו את הסיכון לשבץ מוחי ב-42% אצל הלא-מעשן. אצל חלק מהנבדקים עלה הסיכון הזה עד ל-72%.

   

  מגורים עם אדם שהפסיק לעשן לא הגבירה את הסיכון לשבץ. ממצאים אלה, הסבירו החוקרים, מדגישים כיצד הסיכון לשבץ מוחי צונח בעקבות הגמילה מעישון. "גמילה מעישון משפיעה לא רק על המעשן עצמו אלא גם על הפרטנר שלו" הסבירה ד"ר מריה גלימור, ראש צוות החוקרים, "הממצאים מראים בבירור כי העישון מגביר את הסכנה לשבץ מוחי בקרב בני הזוג שאינם מעשנים".

   

  שבץ מוחי ("אירוע מוחי" או בשפה הרפואית CVA) הוא גורם המוות השלישי בעולם המערבי וגם אצלנו בישראל, אחרי התקפי לב וסרטן. המדובר בחסימה של כלי דם במוח הגורם למותו של אותו איזור מוחי שהוזן על ידי כלי הדם הפגוע.

   

  על פי ההערכות, אחת ל-35 דקות בישראל מתרחש שבץ מוחי. בסך הכל מדובר בכ-15 אלף חולים מידי שנה. כמחצית מהחולים ששורדים סובלים מנכות הכוללת לרוב שיתוק בחצי צד של הגוף עד לשיתוק מוחלט ופגיעה מוחית נרחבת. כחמישית מהחולים ימותו בעקבות השבץ המוחי בתוך שעות עד ימים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מחקר גדול: בן הזוג מעשן בבית? השבץ שלכם בדרך"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים