שתף קטע נבחר

בי"ח רמב"ם: חתול שנלכד בכלוב גסס למוות

מלכודת ובה חתול מת נמצאה בשטח בית החולים רמב"ם בחיפה, ועוררה מחדש את זעמם של ארגוני בעלי החיים. הם טוענים שגם אם הותר לבית החולים להציב מלכודות, הרי שהשארת המלכודת ללא השגחה היא עבירה על החוק. תלונה הוגשה למשטרה. בית החולים: אירעה תקלה והופקו הלקחים

סגן הווטרינר העירוני בחיפה, ד"ר יאיר וייס, אסר על בית החולים רמב"ם בעיר להמשיך וללכוד חתולים בשטחו לאחר שבמקום נמצאה מלכודת ובה חתול מת.

 

את המלכודת והחתול שבתוכה מצאה נירה (שמה שמור במערכת), שהגיעה ביום חמישי שעבר לביקור בבית החולים וראתה את המלכודת סמוך לאחת הגינות במתחם.  "כשהתקרבתי למלכודת ראיתי שהחתול לא זז ולא מגיב לקריאות או למגע", סיפרה נירה ל-ynet. "מיהרתי לקחת אותו למרפאה ווטרינרית שפתוחה 24 שעות, ושם אובחן בבירור שהוא מת".

 

לדבריה, הווטרינר ציין כי יש לבצע סדרת בדיקות כדי לזהות את הגורם למותו של החתול, אולם ההערכה הייתה כי התייבש. "הכלוב הושאר במקום פתוח ללא מחסה, חשוף לפגעי מזג האוויר, כך שאם החתול שהה בכלוב במשך שעות רבות, רוב הסיכויים שהוא התייבש למוות", אמרה.


 

פרשה עגומה:

 

למחרת לקחה נירה את החתול לתחנת ההסגר העירונית, ומסרה אותו לידי ד"ר וייס. "הוא שוחח עם האחראי בבית החולים והבטיח לבדוק את העניין", אמרה. "ניסיתי להגיש תלונה במשטרה בגין עבירה על חוק צער בעלי חיים, אך הייתה תקלה במחשב ומאז טרם הספקתי לגשת שוב לתחנה".

 

בית החולים רמב"ם ספג לאחרונה ביקורת חריפה מצד ארגוני בעלי חיים על האופן בו טיפל בבעיה של חתולים משוטטים במתחם. הנהלת בית החולים טענה כי התופעה גורמת לסיכון עבור החולים, המבקרים ופעילות בית החולים. הנושא הובא לפתחו של בית המשפט שקבע שבית החולים יכול להפעיל לוכדי חתולים, בתנאי שיישמרו כל הכללים בהתאם לחוק.
 
במקרה זה, לא שמר לכאורה בית החולים על הכללים. "אסור בתכלית האיסור להשאיר מלכודת ללכידת חתולים ללא השגחה", הסביר ל-ynet לוכד חתולים שהעדיף להישאר בעילום שם. "בזמן הלכידה יש לעמוד במרחק המאפשר צפייה על הכלוב, ולהמתין עד שהחתול יילכד במלכודת. הסיטואציה היחידה שבה אפשר להשאיר מלכודת ללא השגחה במשך מספר שעות היא רק כאשר מניחים אותה במבנה, ואין חשש שזרים יפגעו בחתול, או שהוא יהיה חשוף לשמש, קור או גשם".
 
פרטים אודות המקרה הגיעו לידיעת עמותת "תנו לחיות לחיות", שהגישה מטעמה תלונה במשטרת חיפה. "בית חולים שמציל חיי אדם גרם למותו של חתול, שניתן לראות על פי אוזנו הקטומה שהוא מסורס... אין סליחה ואין מחילה על כך. בית החולים צריך לשלם על בעל חיים חסר ישע שלא יכול להגן על עצמו ולכן הגשתי תלונה במשטרה", אמרה אתי אלטמן, דוברת העמותה.
 
עו"ד אביטל בן-נון, היועצת המשפטית של "אגודת חובבי החתולים בישראל", מתחה ביקורת חריפה על התנהגות עובדי בית החולים. לדבריה, עד כה, הודות לשיתוף פעולה עם השרות הווטרינרי, הוזעק לוכד חתולים מטעם האגודה בכל פעם שנלכד חתול בבית החולים, והוא דאג להעבירו לטיפול רפואי, עיקור או סירוס, וזאת מבלי שבית החולים השתתף במימון הפעילות. "פשוט מזעזע שבמקום לקרוא לאגודה הם השאירו מלכודת בלי השגחה...", אמרה בן-נון, והבטיחה שתסייע למשטרה לחקור את המקרה.
 
מבית החולים רמב"ם נמסר בתגובה: "כמוסד רפואי שקיבל על עצמו לפעול בדרך ההומאנית שהתווה הרמב"ם כלפי האדם והטבע, אנו מצטערים על המקרה. במקרה הספציפי הזה אירעה תקלה שבעקבותיה הופקו לקחים מתאימים, ואנו מקווים שהדבר לא יישנה".

 

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "החתול הובא למשרדי השירות הווטרינרי במצב ריקבון שלא איפשר לערוך נתיחה לקביעת סיבת המוות, ולברר חשד לעבירה על חוק צער בעלי חיים. בנסיבות אלה ערך סגן מנהל השירות הווטרינרי, ד"ר יאיר וייס, סיור בבית החולים וקבע כי מספרם הקטן יחסית של החתולים במקום אינו מהווה כעת סיבה להמשך לכידתם, ועל כן אסר על המשך פעולות הלכידה במקום.

 

במקביל הנחה ד"ר וייס את בית החולים לנקוט בכל האמצעים האפשריים למניעת האכלת חתולים במקום, על מנת שלא שמספר החתולים לא יגדל באופן שישוב ויסכן את בריאות הציבור. יודגש כי לכידת החתולים נעשתה על פי החלטת בית המשפט שקבע כי אי לכידת החתולים והוצאתם מתחום בית החולים עלולה לפגוע ולסכן את בבריאות החולים המאושפזים במקום".

פורסם לראשונה 29/07/2008 15:56

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים