שתף קטע נבחר

שר גאורגי בראיון ל-ynet: "לא נוותר לרוסים"

השר לענייני המחוזות המורדים, טימור יעקבשווילי, סיפר ל-ynet כי הכוחות הגאורגים לא נסוגים מדרום אוסטיה, אלא נפרשים מחדש. על תגובת ארצו למתקפה הרוסית סיפר: "רוסיה היא זו שהופתעה, היא לא צפתה שניאבק בהם בכזו נחישות ועוצמה"

"אנחנו משנים אסטרטגיות וטקטיקות - אבל לא נוותר". כך אמר אחרי הצהריים (יום א') ל-ynet השר הגאורגי לענייני המחוזות המורדים, טימור יעקבשווילי. דבריו נאמרו על רקע נסיגת כוחות מבירת מחוז דרום אוסטיה לאחר שלושה ימי לחימה שגבו את חייהם של אלפים והיערכות ללחימה במחוז בדלני נוסף, אבחזיה.   

 

לחימה בקווקז - דיווחים אחרונים:

 

בשיחת טלפון מטביליסי, הבהיר יעקבשווילי כי הדיווחים בכלי התקשורת על נסיגה גאורגית מדרום אוסטיה אינם מדויקים. "בהחלט לא היתה כאן נסיגה. אנחנו פשוט נפרשים מחדש, משפרים עמדות. צריך להבין שדרום אוסטיה היא אזור שאינו תחום בצורה ברורה, יש בו מובלעות גאורגיות. מבחינתנו, לא נסוגונו, אלא תפסנו עמדות אחרות".

  

יעקבשווילי ציין כי בשעות האחרונות היה המצב בשטח רגוע, ומאז הבוקר לא נרשמו

התקפות על אזרחים. עם זאת, הוא ציין כי בינתיים נפתחת חזית לחימה חדשה - במחוז הבדלני השני, אבחזיה. "אנחנו צופים מתקפה רוסית באבחזיה. בינתיים היו שם כמה פיצוצים, ונרשמה תנועת כוחות גדולה של הצבא הרוסי".


שיירת כוחות רוסים בדרך לגבול עם גאורגיה (צילום: AP)

 

הנשיא של המחוז הבדלני אבחזיה, סרגיי בגפש, הוציא צו לפיו המחוז יהיה נתון ב"מצב מלחמה" החל מהלילה, לעשרת הימים הקרובים. מוקדם יותר דווח כי הכריז על גיוס כללי של כוחות הצבא ושיגר כאלף חיילים למובלעת קודורי, האזור היחיד במחוז שנותר בשליטת הצבא הגאורגי.

 

בשיחה עם ynet הוסיף יעקבשווילי כי כרגע ממשלת גאורגיה ממתינה לראות את תוצאותיו של התהליך הדיפלומטי הבינלאומי שאותו מנהלת משלחת התיווך מהאיחוד האירופי, ארצות הברית והארגון לשיתוף פעולה וביטחון באירופה. עם זאת, הוא אותת כי לארצו אין כוונה לשעות לדרישה שהציבה רוסיה, שהחיילים הגאורגים יסוגו מדרום אוסטיה וישובו לקווי הסטאטוס-קוו של 6 באוגוסט. "נוסיף להחזיק בעמדות שאותן תפסנו", אמר השר.


 

כאשר נשאל יעקבשווילי אם גאורגיה צפתה מראש את עוצמתה של התגובה הרוסית, השיב: "אני חושב שרוסיה היא זו שהופתעה, שלא צפתה שניאבק בהם בכזו נחישות ועוצמה".

  

"העולם כולו מבין כעת שהסיפור הזה לא נוגע רק לגאורגיה - אלא לעולם כולו. הסכסוך הזה הוא על נאט"ו, על אירופה, על השליטה במזרח אירופה ומרכז אסיה, על השליטה בקווקז ועל השליטה בצינור הגז. יש כאן הרבה דברים שמונחים על הכף", הסביר יעקבשווילי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה צימרמן
יעקבשווילי. הרוסים הופתעו
צילום: דנה צימרמן
הנשיא ושר ההגנה של גאורגיה
צילום: רויטרס
צילום: AP
פצועה בדרום אוסטיה
צילום: AP
מומלצים