שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס
  לברוב: ארה"ב צריכה לבחור - רוסיה או גאורגיה
  שר החוץ הרוסי לברוב הגיב בכעס על דבריו התקיפים של נשיא ארצות הברית, וטען כי נאומו של בוש היה חד צדדי ולא נגע באחריות של גאורגיה לעימות הנוכחי. הוא טען כי "יום אחד וושינגטון תיאלץ לבחור" בין ה"מיזם הווירטואלי" המכונה ההנהגה הגאורגית, "לבין השותפות האמיתית" עם רוסיה. במקביל, הביע מזכ"ל האו"ם נכונות לשגר משקיפים למחוזות הבדלנים

  מוסקבה לא נשארת חייבת. שעה קלה לאחר שנשיא ארצות הברית מתח ביקורת חריפה על רוסיה וקרא לה לעמוד בהסכם הפסקת האש שאליו התחייבה, הבהיר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי וושינגטון צריכה לבחור בין שותפות אמיתית עם מוסקבה - או תמיכה במנהיגות הגאורגית, שאותה כינה "מיזם וירטואלי".

   

  הלחימה בקווקז - עדכונים אחרונים:

   

  "אנחנו מבינים כי המנהיגות הגאורגית הנוכחית היא 'מבצע מיוחד' של ארה"ב, אבל יום אחד ארה"ב תיאלץ לבחור בין להגן על יוקרתה במיזם הווירטואלי הזה - לבין השותפות האמיתית, הדורשת פעולה משותפת", פסק לברוב.

   

  הערב מתח הנשיא ג'ורג' בוש ביקורת חריפה על מוסקבה. "ישנם סימני שאלה כבדים לגבי הכוונות של רוסיה בגאורגיה ובאזור", אמר בוש בהצהרה מיוחדת שנשא בבית הלבן על למלחמה בקווקז.

   

  "רוסיה טענה כי הפסיקה את פעילותה הצבאית והסכימה להפסקת האש. לצערי, קיבלנו דיווחים על פעילות רוסית שאינם עולים בקנה אחד עם הצהרותיה. כדי להתחיל ולשקם את הנזק שנגרם ליחסיה עם ארה"ב, אירופה ואומות נוספות - וכדי להשיב לעצמה את מקומה בעולם - רוסיה חייבת לעמוד בדיבורה ולפעול לסיום המשבר הזה", טען בוש.

  בוש ורייס, היום בבית הלבן. רוסיה חייבת לסיים את המשבר (צילום: רויטרס)

   

  "משחק מסוכן"

  לברוב טען בזעם כי בתמיכתה בנשיא גאורגיה מיכאיל סאאקשווילי, משחקת ארה"ב "משחק מסוכן" בקווקז. "הנאום של בוש כלל לא התייחס לעובדה שגאורגיה התחמשה במהלך השנים, בין היתר על ידי ארה"ב. אנחנו הזהרנו את שותפינו יותר מפעם אחת שזה משחק מסוכן. הנאום גם לא עסק כלל במה שאירע ב-8 באוגוסט, אז מנהיגי המערב מילאו פיהם מים כאשר צחינוואלי בירת דרום אוסטיה הפכה ליעד להפצצות כבדות", רתח שר החוץ הרוסי.

   

  "האליטה הפוליטית במערב החלה להתרגש רק לאחר שמנהיגי רוסיה החליטו לא לזנוח את המשקיפים הרוסים ולא לאפשר לטיהור האתני להתרחש - בדומה לטבח בסרברניצה", הוסיף.

   

  לברוב גם התייחס בדבריו לדיווחים על מעשי ביזה שביצעו משקיפים רוסים, והדגיש כי ארצו לא תאפשר לאיש לבזוז בשטח גאורגיה. הוא גם גינה את הצו שפרסם נשיא אוקראינה ויקטור יושנקו, הדורש מספינות הצי הרוסי להגיש בקשה מוקדמת לפני שיוכלו לשוב לבסיסן, שנמצא בשטח אוקראינה, וכינה אותו "צעד אנטי-רוסי".

   

  בצעד נוסף שמאותת על החרפת המשבר בין רוסיה למערב, הודיעה היום נציגות ארה"ב בנאט"ו כי בשבוע הבא ייפגשו שרי החוץ של הברית כדי לדון בקריאת ארה"ב לשקול מחדש את היחסים עם מוסקבה בעקבות המלחמה בקווקז. הפגישה נקבעה ביוזמתה של מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס כ"הזדמנות להתייעץ עם עמיתינו בהשלכותיה של הפעולה הצבאית הרוסית בגאורגיה". במקביל להודעת לברוב פרסם הבית הלבן הודעה בה נטען כי היחסים בין וושינגטון למוסקבה לא נקלעו לעימות, אך הינם "מורכבים".  

   

  "האו"ם מוכן לשגר משקיפים למחוזות הבדלנים"

  בתוך כך, אמר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון כי הוא מוכן לשגר כוח משקיפי או"ם לשני המחוזות הבדלנים הגאורגים, אבחזיה ודרום אוסטיה, וכן הביע נכונות לסייע בארגון שיחות שלום בין הצדדים.

   

  "האו"ם מוכן לסייע בקיום משא ומתן בינלאומי ולתרום לכוח המשקיפים העתידי, או כל הסדר אחר לאבחזיה ודרום אוסטיה", אמר באן. הוא הוסיף כי הוא מוכן לעשות שימוש במה שעומד לרשותו כדי לסייע בהחזרת השלום והביטחון לאזור, לאחר מלחמה בת שישה ימים בין גאורגיה לרוסיה.

   

  באן בירך על קבלת הסכם הפסקת האש שניסח נשיא צרפת ניקולא סרקוזי והוסיף כי "פתרון אמת אמיתי של הסכסוכים בגאורגיה דורש גישה מקיפה - ומאמץ מתוזמר של הקהילה הבינלאומית כולה". הוא חזר על תמיכתו בפתרון "שיכבד את שלמותה הטריטוריאלית ואת ריבונותה של גאורגיה". לסיכום, הביע באן דאגה מהמצב ההומניטרי באזור וקרא לשני הצדדים לאפשר "גישה מלאה לאזורי העימות לעובדי ארגוני סיוע".

   

  "העולם נטש את גאורגיה"

  מוקדם יותר, האשימה שרת החוץ הגאורגית אקטרינה טקשלשווילי כי הקהילה הבינלאומית "נטשה" את ארצה לאחר

  שהחלה המתקפה הרוסית הקשה על גאורגיה.

   

  "במצב הזה פשוט ננטשנו בדד במערכה", אמרה השרה במסיבת עיתונאים שכינסה בבריסל. "חלק מהאחריות למצב שבו נמצאת גאורגיה רובץ כע על כתפיה הקהילה הבינלאומית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לברוב. מיזם וירטואלי
  צילום: רויטרס
  באן. פתרון של שלום
  צילום: רויטרס
  מומלצים