שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס
  בוש: סימני שאלה לגבי כוונותיה של רוסיה בקווקז
  בהודעה מיוחדת שנשא הנשיא האמריקני בנוגע למלחמה בקווקז, אמר ג'ורג' בוש כי הוא מוטרד מהדיווחים על כך שרוסיה מפרה את הסכם הפסקת האש, והביע שוב תמיכה בממשלה הגאורגית. הוא ציין כי הורה לשגר סיוע הומניטרי ורפואי למדינה מוכת-הקרבות - וקרא למוסקבה לפעול לסיום המשבר

  מסר תקיף מוושינגטון למוסקבה: נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש הביע הערב (יום ד') חשש כי רוסיה מפרה את הסכם הפסקת האש עם גאורגיה - וקרא למוסקבה לעמוד בדיבורה. 

   

  הלחימה בקווקז - עדכונים אחרונים:

   

  "ישנם סימני שאלה כבדים לגבי הכוונות של רוסיה בגאורגיה ובאזור", אמר בוש, בהודעה מיוחדת שנשא בבית הלבן בנוגע למלחמה בקווקז. "רוסיה טענה כי הפסיקה את פעילותה הצבאית והסכימה להפסקת האש. לצערי, קיבלנו דיווחים על פעילות רוסית שאינם עולים בקנה אחד עם הצהרותיה", טען הנשיא.

   

  הוא הוסיף וקרא לרוסיה לפעול להפסקת העימות בגאורגיה - ולהסיג את חייליה מהמדינה. "כדי להתחיל ולשקם את הנזק שנגרם ליחסיה עם ארה"ב, אירופה ואומות נוספות - וכדי להשיב לעצמה את מקומה בעולם, רוסיה חייבת לעמוד בדיבורה ולפעול לסיום המשבר הזה", אמר.

   

  בוש הופיע בפני העיתונאים בגן הוורדים לאחר שנועד עם שר ההגנה רוברט גייטס, מזכירת המדינה קונדוליזה רייס ובכירי המועצה לביטחון לאומי. לפני הישיבה שוחח בוש בטלפון עם נשיא גאורגיה מיכאיל סקאשווילי ועם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי.


  גייטס, בוש ורייס, היום בבית הלבן. תמיכה בממשלת גאורגיה (צילום: AP) 

   

  בהודעתו הערב חזר בוש שוב על מחוייבותה של ארה"ב כלפי טביליסי. "ארה"ב עומדת לצידה של הממשלה הגאורגית שנבחרה באופן דמוקרטי - ומתעקשת שריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית של גאורגיה יכובדו", אמר הנשיא בפנים חמורות.

   

  הוא הוסיף כי מזכירת המדינה רייס תצא הלילה לצרפת ומשם לגאורגיה, כדי לסייע ביישוב המשבר, ולתמוך בממשלה הגאורגית. כן הודיע בוש כי הורה לפנטגון להתחיל לשגר מטוסי תובלה עם סיוע הומניטרי לגאורגיה, וכן לשלוח לאזור משחתות וספינות מלחמה. בוש הבהיר כי הוא מצפה מרוסיה לפתוח את כל נתיבי התחבורה - באוויר ביבשה ובים - כדי שניתן יהיה להעביר את הסיוע ההומניטרי. נשיא גאורגיה סאאקשווילי אמר לאחר הודעתו של בוש כי משמעות ההצהרה היא שנמלי הים והאוויר של ארצו יושמו תחת פיקוח צבאי אמריקני - אך דובר הפנטגון הכחיש טענה זו.  

   

  מאוחר יותר הבהירה רייס עצמה כי אם רוסיה תפר את הפסקת האש - היא תעמוד בפני בידוד. "אם רוסיה מפרה את הפסקת האש - והדיווחים שמגיעים מהשטח אינם מעודדים - יוביל הדבר רק להעמקת בידודה", אמרה רייס, והוסיפה כי תגובת מוסקבה היתה מוגזמת. 

   

  אוקראינה עושה שרירים

  לא רק ארצות הברית נרתמת לסייע לגאורגיה. אחר הצהריים הסכימו שרי החוץ של 27 מדינות האיחוד האירופי לשגר משקיפים לאזור כדי לפקח על יישום הסכם הפסקת האש בין שתי היריבות. בתום ישיבת חירום של שרי החוץ האירופיים אמר שר החוץ הצרפתי ברנאר קושנר כי האיחוד האירופי "נחוש לפעול בשטח", וציין כי הוא מעודד לנוכח היענותם של עמיתיו להצעה שהגישה ארצו. עם זאת, הוא הוסיף כי מוקדם מדי לדון בפרטים.

   

  ובינתיים קיבלה גאורגיה חיזוק גם מצידה של אוקראינה: הנשיא ויקטור יושנקו פרסם צו האוסר על ספינות רוסיות לשוב לבסיסן השוכן בשטח אוקראיני - בלי שיתקבל אישור רשמי מקייב. הצו מחייב את הצי הרוסי המוצב בים השחור להגיש בקשה רשמית, 10 ימים מראש, כדי להשיב את הספינות שהוצבו אל מול חופיה של גאורגיה לבסיס סווסטופול שאותה חוכרת רוסיה מאוקראינה.

   

  הודעתו של יושנקו היא מפגן תמיכה אוקראיני בגאורגיה - שכמו אוקראינה עצמה, מנסה להשתחרר מלפיתתה של רוסיה ומעוניינת להשתלב בנאט"ו ובאיחוד האירופי. מוקדם יותר השבוע הזהיר משרד החוץ בקייב את רוסיה כי אוקראינה "שומרת לעצמה את הזכות" שלא לאפשר לספינות הרוסיות לשוב לבסיס.


  משוריין רוסי עוזב את גורי, היום. הפסקת האש הופרה? (צילום: AFP) 

   

  חילופי האשמות

  ובינתיים, המשיכו שני הצדדים בעימות להאשים זה את זה בהפרת הסכם הפסקת האש. גאורגיה טענה כי רוסיה הזרימה לתוך העיר גורי טנקים וכוחות, בניגוד מובהק להסכם הפסקת האש, והאשימה את החיילים הרוסים בביזה. עם זאת, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי הצבא הרוסי נמצא בעיר רק כדי להגן על מצבורי הנשק הנמצאים בה.

   

  מוקדם יותר טען הנשיא סאאקשווילי כי הצבא הרוסי מנסה לכתר את טביליסי, וכי שיירות משוריינים רוסיים נעים לתוך שטחה של גאורגיה. מאוחר יותר התברר כי השיירה נעה לעבר מצבור נשק גאורגי, שאותו פירקו החיילים, ואז שבו לתוך דרום אוסטיה. שעה קלה לאחר מכן, יירטו משקיפים רוסים שני מזל"טים גיאורגים מעל בירת דרום אוסטיה, צחינוואלי.

  הרוסים טענו כי זו הוכחה שטביליסי היא זו שמפרה את הסכם הפסקת האש.

   

  סגן שר ההגנה הגאורגי באטו קוטיליה מסר כי הכוחות הרוסים עזבו הערב את העיר זוגדידי במערב גאורגיה הסמוכה למחוז הבדלני אבחזיה, שאליה פלשו ביום שני אחר הצהריים. הוא הוסיף כי ארצו מצפה גם מהחיילים הרוסים לעזוב בשעות הקרובות את העיירה גורי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים