שתף קטע נבחר

ניצחון חרדי: העצור שוחרר, האלימות תיפסק

חודש של הפגנות, הבערות פחים וחסימת כבישים נשא פרי עבור החרדים. לטענתם, נציגי העדה סיכמו עם אנשי המשטרה שההתפרעויות בירושלים יופסקו - ובתמורה ישוחרר ממעצרו פעיל "משמרת הצניעות". המשטרה: הוא שוחרר לאחר שהסתיימו הליכי חקירתו

לאחר מאבק כבן חודש שכלל הפגנות, הבערת פחים, חסימת צירי תנועה ומחאות אלימות, שוחרר הפעיל החרדי שמואל וייספיש מבית המעצר במגרש הרוסים. וייספיש, חבר בארגון "משמרת הצניעות", הוחזק במעצר קרוב לחודש ימים בחשד שהיה מעורב בשריפת חנות האלקטרוניקה "ספייס", ובמעשי בריונות והשחתת רכוש.

 

בדיון שנערך היום (ד') בבית המשפט השלום בירושלים שוחרר וייספיש בתנאים מגבילים, לפיהם תיאסר עליו הכניסה לירושלים ל-30 יום, והרחקה מחנות "ספייס" ל-180 יום. בנוסף, הוא התבקש לערבות עצמית בסך 20 אלף שקל והפקדה נוספת בסך של 15 אלף. למשמע שחרורו של וייספיש יצאו קנאי ירושלים במצעד ניצחון ברחוב הנביאים, כשהם נושאים אותו על כפיים.


וייספיש נישא על כפיים (צילום: פיני רוזן)

 

דובר משטרת ירושלים, שמוליק בן רובי, אמר כי שיחרורו של וייספיש התבצע מאחר שכל הליכי החקירה מוצו עימו ולא היה טעם להמשיך להחזיקו במעצר. "מעצר זה לא כלא", הוא הבהיר, "מבחינת המשטרה, הצעד הבא הוא הגשת כתבי אישום נגד העצורים, בחשד לפעילות לא חוקית בארגון משמרת הצניעות. במשטרת ירושלים נשארים עם עין פקוחה ולא מתכוונים לוותר על הסדר הציבורי ברחובות הבירה".

 

ואולם, בעדה החרדית טוענים כי שיחרורו של וייספיש התאפשר בעקבות סיכום בין נציגי משטרת ירושלים לבין נציגי העדה החרדית. לדברי החרדים, הם דרשו את שחרורו של וויספיש מן המעצר כשבתמורה הבטיח לשוטרים ראש הבד"ץ, הרב יצחק טוביה וייס, שתצא קריאה רשמית מטעם הרבנים - לחדול מן האלימות המשתוללת ברחובות ומהפרות הסדר הציבורי. ואכן, אמש יצאה מודעה בעניין, שנתלתה בריכוזים חרדיים בבירה.


הופכים פחים, חוסמים כבישים (צילום: אליהו הלוי, "בחדרי חרדים") 

 

במודעה נכתב: "הננו קוראים בקריאה גדולה להזהיר גדולים על הקטנים, שלא יעיזו לעשות שום מעשה אלימות. לא ליידות אבנים ולא להפוך או לשרוף זבל ולא להזיק לרכוש. דרכים אלו אינם דרכה של תורה".

 

כדי להקנות אחיזה לדבריהם, ביססו רבני העדה החרדית את דבריהם על דברי קודמיהם: המודעה הנוכחית היא העתק של קריאה לחדול ממעשי אלימות שהתפרסמה בשנת 81' בעקבות מאבק ארוך, אלים ומתמשך של אנשי העדה החרדית נגד

החפירות הארכיאולוגיות שהתבצעו בעיר דוד בזמנו. אז, כמו היום, הגיעו הרבנים להסדר דומה, במסגרתו שוחררו עצורים חרדים בתמורה להפסקת אלימות.

 

במודעה שהופצה אתמול, מתחת לחתימותיהם של חברי הבד"ץ בזמנו - ובראשם ראש הבד"ץ דאז, הרב יצחק יעקב וייס, חתמו חברי הבד"ץ המכהנים כיום.

 

בעדה החרדית רואים בשחררו של וייספיש ניצחון במאבק כנגד המשטרה. "בית המשפט רצה לתת לוייספיש מעצר עד תום ההליכים, אבל הלחץ שהפעלנו פעל את פעולתו", אמרו גורמים בעדה. "משטרת ירושלים צריכה להבין שאי-אפשר לדכא את משמרת הצניעות באלימות. כמו שלנו אסור להשתמש באלימות, ככה גם למשטרה אסור". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצעד הניצחון ברחוב הנביאים
צילום: פיני רוזן
המודעה שפורסמה
צילום: פיני רוזן
מבעירים פחים בירושלים
צילום: אליהו הלוי אתר בחדרי חדרים
מומלצים