שתף קטע נבחר

הפגנות ושביתות: הילדים שלא יחזרו מחר לכיתה

יש מי שרואה את הגאווה של אולמרט על מערכת החינוך, ומתקשה להסכים. ועדי הורים מקומיים - רבים מהם מהמגזר הערבי - מתכוונים להשבית מחר את הלימודים ביום הראשון והחגיגי. "יש ליקויים שמסכנים את הילדים", הם טוענים. בעוטף עזה דווקא חוזרים בשקט לשגרה

כמעט מיליון וחצי תלמידים יחזרו מחר (יום ב') בבוקר לבית-הספר. אבל בכל זאת יהיו אלפים שיישארו בבית - או ייצאו להפגין. בכמה יישובים בארץ משביתים ועדי הורים מקומיים את הלימודים, במחאה על יחס הרשויות. התמונה הוורודה שצייר הבוקר ראש הממשלה נראית עבורם רחוקה במיוחד.

 

בירכא שבגליל המערבי, למשל, החליט ועד ההורים היישובי על השבתה מלאה של מערכת החינוך, בשל שורה של ליקויי בטיחות ומפגעים בבתי הספר ביישוב ובדרכים אליהם, מחסור בתקציבים, תקנים ומבנים. ראשי הנהגת ההורים ביישוב ציינו כי לכל אורך השנה שעברה התנהלו דיונים ותכתובות מול משרד החינוך בנושא הליקויים ותיקונם, אולם דבר לא נעשה.

 

את שנת הלימודים יתחילו ההורים והילדים בהפגנה מול משרדי המועצה - שם יושבת ועדה קרואה - ולמחרת ייסעו להפגין מול משרד ראש הממשלה ומשרד הפנים בירושלים. בין הלקויים שמנה ועד ההורים, בראשו עומד עו"ד ארז חביש: סכנת התמוטטות בבית ספר יסודי וגן, מפגעי חשמל, נזילות ביוב, מחסור מקלטים, בציוד בסיסי ועוד.


מתקנים לילדים בירכא (צילום ארכיון: ארז חביש)

 

בנוסף, הם מציינים שביישוב - המונה יותר מ-13 אלף תושבים - עדיין חסרים שני בתי ספר יסודיים וכן גני ילדים, דבר הגורם לצפיפות בלתי נסבלת בכיתות. במכתב לשרת החינוך ולשר הפנים, מציין ארגון ההורים בירכא נושאים המחייבים חקירה משטרתית: תקציבי החינוך שלא הועברו למוסדות עצמם במשך שנים, ושימוש בתשלומי החובה של ההורים, למטרות שלא לשמן נועדו.

 

היום לפני הצהריים התקיימה במשרד החינוך בנצרת פגישה בין נציגי ההורים ביישוב לבין מנהלת המחוז, ד"ר אורנה שמחון, בניסיון למנוע את השביתה. חביש אמר ל-ynet כי הוא וחבריו שמעו בפגישה רק הבטחות, כפי ששמעו בשנים האחרונות. "לצערנו לא נוכל לפתוח את השנה בלימודים, אלא בהפגנות ומחאות", אמר.

 

אין משכורות למורים, אין מקום לילדים

אבל לא רק בירכא: אלפי תלמידים מהמגזר הערבי לא יפתחו את השנה. בכבול ובג'דיידה-מכר הוכרזה השבתה כוללת, וכן ישבתו ברהט (למעט החינוך המיוחד), בתיכון שיזף בחיפה, בבית הספר היסודי נאיף קבלן בבית ג'אן,

 ושני בתי ספר יסודיים בשפרעם.

 

"אנו קוראים לשרת החינוך להתערב באופן מהיר ולהחזיר כבר מחר את כולם לספסל הלימודים, מדובר בבעיות קשות של המהוות סכנה לתלמידים", אמר יושב ראש וועדת המעקב העליונה לענייני ערבים, עאטף מועאדי.

 

בתוך כך יושבת בית הספר התיכון בסכנין על ידי ועד המורים במקום, וזאת במחאה על אי תשלום משכורות. במועצה המקומית בסמה עדיין מחפשים מקום ל-14 תלמידים תושבי הכפר מעאויה שלא נקלטו בבית הספר המקיף אום אל פחם.

 

כמה יכול לצעוד ילד אחד עם תיק כבד?

גם ועד ההורים בקריית שמונה מאיים לא לפתוח את השנה. "ילדי העיר שעברו טראומות רק במלחמה האחרונה ונמצאים בלב הפריפריה לא יוכלו לספוג מכה נפשית קשה כל כך", אמר ל-ynet יו"ר הוועד, רונן בן-זקן, על כוונת משרד החינוך לקצץ שני תקנים של יועצות חינוכיות, גם בכיתה לחינוך מיוחד.

 

הבעיה השניה בה נתקלים ההורים היא ההחלטה לקצץ ב-75% את כמות הילדים הזכאים להסעות מביתם לבתי הספר, מ-1,200 ילדים זכאים ל-300 בלבד. "זה לא פינוק, מי שמכיר את העיר יודע שכי לא ניתן לדרוש מילדים בכיתה א' לשאת על גבם תיקים כבדים ולצעוד מרחק רב. מימון הסעות לילד נאמד בכ-1,500 שקל לשנה, ורבים אינם יכולים לעמוד בכך", אמר בן-זקן. הערב תכונס ישיבת חירום עם נציגי ההורים מכלל במוסדות החינוך בעיר, ויחלט סופית האם להשבית את הלימודים.

 

"התלמידים נערכים גם לסוף הרגיעה"

בשדרות ובעוטף עזה אמורה להיפתח שנת הלימודים כמעט כסדרה - אחרי ששמונה שנים זה קרה בצל איום הרקטות. היום כבר החלו ללמוד בתיכון של המועצה האזורית באר טוביה ומחר יחלו הלימודים בבית הספר היסודי שתלמידיו עדיין לומדים בקיבוץ רוחמה, עד להשלמת בניית בית הספר היסודי החדש הממוגן בקרית החינוך.

 

"אף אחד לא משלה את עצמו, התלמידים ממשיכים לעבור את אותם תדרוכים והיערכויות,

 כי אנו יודעים הרגיעה הזו היא זמנית ושברירית מאוד", אומר ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר.

 

אבל בבתי הספר "מדעים אלון" ו"מדעים תורני" בשדרות התמונה לא ברורה. למרות קיום מבחני הערכה במכון שלא הורשה לכך על-ידי משרד החינוך, דורשים הורים לקבל רק את מי שעברו את אותם מבחנים. "אין ספק שיהיה בלגן", אומרים ההורים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, חגי עינב, שמוליק חדד ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארז חביש
מפגעי בטיחות בירכא (ארכיון)
צילום: ארז חביש
צילום: מאיר פרטוש
חלק מהכיתות יישארו ריקות
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים