שתף קטע נבחר

האם לופוליאנסקי יחזור להתמודדות בירושלים?

מקורביו של ראש העיר ירושלים אומרים כי לפרוש אין סיכוי לנצח את ברקת, ולכן ייתכן שבניגוד להסכם בין החרדים יתמודד לופוליאנסקי שוב - אם דרעי ייפסל. בינתיים, דרעי קובע עובדות בשטח - ומחכה שאחרים יבקשו את פסילתו

בעוד שאריה דרעי נראה נחוש בדעתו להתמודד למרות הקלון המשפטי, וח"כ מאיר פרוש פותח בקמפיין משלו, המערכת החרדית בירושלים מפולגת וסוערת. ומי יושב לו בצד? ראש העיר המכהן, אורי לופוליאנסקי, אשר עדיין מפנטז על קדנציה שנייה. שורות של יועצים פוליטיים חרדים שמסתובבים בלשכתו מעידים שתרחיש זה כלל לא מופרך. "אם פרוש יסיר את מועמדותו, לא מן הנמנע שלופוליאנסקי יקרא לדגל", אמר ל-ynet מקורב של ראש העיר.

 

בשנת 2003, לקראת הבחירות לראשות העיר, התאחדו סיעות "דגל התורה" הליטאית ו-"אגודת ישראל" החסידית, ויצרו רשימה אחת לבחירות: "יהדות התורה המאוחדת". במסגרת האיחוד חתמו הסיעות על הסכם רוטציה, לפיו סיעת "אגודת ישראל" תתמוך בלופוליאנסקי נציג "דגל התורה" לראשות העיר, בתנאי שבבחירות הבאות יתמכו הליטאים במועמד אשר יציבו "אגודת ישראל".

 

לקראת הבחירות הנוכחיות - "אגודת ישראל" בחרה מועמד משלה - ח"כ פרוש. על אף שראש העיר המכהן לא שש, בלשון המעטה, לפנות את הכסא, הצהיר לופוליאנסקי כי הוא "מכבד הסכמים", וכי בכוונתו לפרוש בסוף הקדנציה בחזרה אל מפעל חייו "יד שרה".

 

ואז הגיעו הסקרים שפורסמו בשבועות האחרונים - המעידים על ניצחון של המועמד החילוני בבחירות ניר ברקת, בהפרש עצום מעל לפרוש. על-פי הסקרים גם על לופוליאנסקי יש לברקת יתרון, אך בפער קטן יותר. חבר הכנסת נמצא בבעיה. מצד אחד הוא שרוי בסכסוך עם רבנים חרדים, בעקבות מערכת הבחירות שנוהלה בביתר עילית אשתקד, בה למעשה הימרה את פי פטרונו האדמו"ר מבויאן, והסתכסך עם הציבור הליטאי. גם בקרב הציבור החילוני מעמדו של פרוש לא פשוט, שכן הוא נחשב לקיצוני יותר מלופוליאנסקי, אשר זכה לתמיכה גדולה בקרבם.

 

לופוליאנסקי מפרסם הודעות לחרדים

בינתיים, יושב לופוליאנסקי בשקט בלשכתו, ומתכנן את הקאמבק למרוץ לראשות העיר. על החרדים הוא מנסה להתחבב עם הודעות לעיתונות, אשר מדגישות את שעשה למענם.

 

מקורב ללופוליאנסקי אמר: "מעולם לא קרה דבר כזה במגזר החרדי. אין לפרוש סיכוי לנצח, אבל אף אחד לא יכול למנוע ממנו לרוץ. יש הסכם שאף אחד לא רוצה להפר, ובהתעקשות שלו הוא יפיל את הציבור החרדי". ב"דגל התורה" אכן עומדים מאחורי הסכם הרוטציה, אבל מקווים שהרבנים הגדולים יחליטו שפרוש אינו המועמד שיזכה בראשות העיר, ויפעילו עליו לחץ לפרוש - תחת אמתלה של "פיקוח נפש", או לחילופין סערה ציבורית גדולה במגזר.

 

אך לראש העיר המכהן אין רצון וצורך "ללכלך את ידיו" בעימות פנים חרדי, בעיקר כשאת העבודה השחורה מבצע אריה דרעי. דרעי הצהיר כי יתמודד, ועל גבי המומנטום דואג גם להחליש את פרוש. "פרוש רץ כמו מתאבד. כרגע לא נראה כי הוא יפרוש מההתמודדות, אבל יכול להיות שזה מה שיהיה בהמשך", אמר מקורב לדרעי.

 

אם מועמדותו של דרעי תאושר - הדבר יהיה ללא ספק סוף עידן לופוליאנסקי. לעומת זאת, אם לא יקבל דרעי את ההקלות על הקלון אותו הוא נושא, יחזור לופוליאנסקי לתמונה, ובגדול. עצם ההכרזה על התמודדותו של דרעי כבר פתחה מקום לערעור על מועמדותו של פרוש. כל שיישאר במצב זה הוא שאותו ציבור אשר נושא עיניו אל נציג ש"ס, יחפש מועמד חרדי אחר למשימה.

 

מלשכתו של לופוליאנסקי נמסר בתגובה: "ראש העיר כבר אמר ואף כתב כי הוא מכבד הסכמים ועל כן החליט לחזור למפעל חייו 'יד שרה' בתום הקדנציה הנוכחית".

 

היום: דרעי יחתים תומכים בשביל הגשת המועמדות

ודרעי עצמו? הוא לא מחכה לאף אחד. לאחר שיו"ר ועדת הבחירות, השופט אלעזר ריבלין, השיב שאין בסמכותו לטפל בבקשתה לסיים את תקופת הקלון לפני מועדה,

 אמש אסף נציג מטעמו של שר הפנים לשעבר שהורשע בשוחד, את טפסי הגשת המועמדות. הטפסים המלאים יוגשו ביום א' לפקיד הבחירות בעיר.

 

צעד זה הוא למעשה הכרזה דה-פקטו על ההתמודדות. דרעי רוצה להעביר את  המאבק המשפטי ליריביוו, שצפויים להביע את התנגדויותיהם לאחר שיגיש את הטפסים. היום צפויים להיפתח דוכנים לאסיפת חתימות תמיכה בדרעי ברחבי ירושלים, במטרה לאסוף כ-950 חתימות הנדרשות להגשת המועמדות.

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד שנהב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מלני פנטון
לופוליאנסקי. עוד התמודדות?
צילום: מלני פנטון
פרוש. בעיות בסקרים
דרעי. עובדות בשטח
צילום: גיל יוחנן
ברקת. מוביל בסקרים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים