שתף קטע נבחר

צילום: AP, AFP

מדגמי הטלוויזיה: לבני ניצחה בפריימריז - ובגדול

מתפקדי קדימה אמרו את דברם וקבעו כי היורשת של אהוד אולמרט תהיה שרת החוץ, ציפי לבני. כך עולה ממדגמי הטלוויזיה שפורסמו זמן קצר לפני נעילת הקלפיות. על-פי התוצאות מסתמן פער של כעשרה אחוזים בין מופז ללבני

בפעם השנייה בתולדות ישראל, צפויה אשה לכהן בראשות הממשלה: שרת החוץ, ציפי לבני, היא המנצחת הגדולה בפריימריז של מפלגת קדימה, לפי המדגמים שפירסמו ערוצי הטלוויזיה.

 

 

לפי מדגם ערוץ 2, לבני מקבלת 48 אחוז מהקולות, מופז 37, שטרית ודיכטר בשבעה

 בלבד. לפי מדגם ערוץ 10, לבני זוכה ב-49 אחוז מהקולות, מופז ב-37, וגם כאן שטרית ודיכטר מקבלים שבעה אחוזים. במדגם ערוץ 1 זכתה לבני ב-47 אחוזים, מופז ב-37, דיכטר בשמונה ושטרית בשבעה.

 

אם נתוני האמת יהיו דומים, משמעות הדבר היא שלבני נבחרה ליו"ר - ולא ייערך סיבוב בחירות שני.

 

פעיליו של שאול מופז הוכו בהלם עם פרסום תוצאות מדגמי הטלוויזיה. "אני המום, זה בניגוד לכל מה שחשבתי", אמר אחד מהם. פעילה אחרת הוסיפה: "אולי עוד יש תקווה, אולי תוצאות האמת יהיו הפוכות ושאול מופז יהיה ראש הממשלה הבא. יש לנו אמונה בו". מופז עצמו ראה את המדגמים במטהו בגבעתיים, אולם עד כה לא יצא אל העיתונאים.

 

ממטה דיכטר נמסר בתגובה ראשונה: "זה המרוץ הראשון אך בטח לא האחרון של השר דיכטר. אנו בסך הכל שבעי רצון מתוצאות הסקרים ומחכים לתוצאות האמת".


לבני - המנצחת הגדולה

 

לאורך הקמפיין הציגה עצמה לבני כמי שתחזיר את קדימה לימי הזוהר של ראש הממשלה דאז, אריאל שרון. היא טיפחה תדמית נקייה משחיתות, בעיקר לנוכח הנסיבות שהובילו לבחירות: "אני התנהלתי אחרת כל חיי הפוליטיים, לא כדי להגיד שאני שונה, כדי להוכיח שאפשר גם אחרת", אמרה באחרונה.

 

מערכת הבחירות הזו נפתחה לאחר שראש הממשלה, אהוד אולמרט, הכריז בסוף יולי בעיצומה של החקירה נגדו כי החליט לפרוש. בשיאו של הנאום שנמשך כמעט 10 דקות, אמר אולמרט: "כאשר יבחר יושב ראש חדש למפלגה, אתפטר מתפקידי כראש ממשלה כדי לאפשר ליושב ראש להרכיב ממשלה אחרת במהירות וביעילות".


תשואות שמחה במטה לבני (צילום: AP)

 

את סוף יום הבחירות ליוותה דרמה, כאשר לבני נחרדה משיעור ההצבעה הנמוך, נתון שעשוי היה להעניק את הבכורה למופז, שנהנה מיתרון ארגוני. היא ביקשה להאריך את ההצבעה בשעה. ועדת הבחירות המרכזית בקדימה אישרה להאריך

את ההצבעה בחצי שעה, לאחר שנדחו העתירות של שאול מופז ומאיר שטרית. עד 21:30 הצביעו כ-50% מהמתפקדים.

 

רגע לפני נעילת הקלפיות בקדימה, דווח על תורים ארוכים ברחבי הארץ. תור גדול במיוחד של כ-50 דקות המתנה נוצר בקלפי בראשון-לציון, אליה הגיע בשעות הערב המועמד שאול מופז.

 

במקביל לתורים, דווח על מהומות ואי-סדרים במספר מקומות. ועדת הבחירות המרכזית של קדימה ביטלה את הקלפי ברהט לאחר שאדם שנכנס למקום - השליך את כל פתקי ההצבעה דרך החלון. אי סדרים ומהומות אירעו גם בנצרת עילית ובחולון, אשקלון, רמלה ואור-יהודה. בנצרת עילית גורשו הסדרנים והמצביעים מהקלפי והמשטרה בדרך למקום. בחולון דווח על מכות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. המנצחת הגדולה
צילום: AFP
מופז. הפסיד
צילום: עידו ארז
שטרית. רץ עד הסוף
צילום: אבי מועלם
דיכטר
צילום: אמיר כהן
מומלצים