שתף קטע נבחר

דרעי לביהמ"ש: אני זכאי - לרוץ בירושלים

כפי שהבטיח, עתר אריה דרעי לבית המשפט המחוזי בירושלים, בבקשה שיקבע כי הוא רשאי ליטול חלק בבחירות לראשות העיר. זאת, למרות שטרם חלפו שבע שנים מהמועד בו גמר לרצות את עונשו בפועל

לא מוותר על ההזדמנות השווה. יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, עתר בצהריים (יום ג') לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד מנהל הבחירות של העירייה, יעקב דהן, בבקשה כי בית המשפט יצהיר שהוא רשאי ליטול חלק בבחירות לרשויות המקומיות, כמועמד לראשות עיריית ירושלים.

 

כפי שפורסם לאחרונה ב-ynet, בעתירה המינהלית שהוגשה באמצעות פרקליטיו, עו"ד צבי אגמון ויואב הירש, נכתב כי "כאשר נותרו שבועות ספורים עד למועד הבחירות וכאשר דוחקת העת להתחיל בניהול קמפיין הבחירות לא נותר לעותר כל מוצא, אלא לפנות לבית המשפט ולבקשו להצהיר כי העותר זכאי להציע מועמדות לעיריית ירושלים".

 

מהעתירה עולה כי דרעי פנה למנהל הבחירות וביקש להציע את מועמדותו לראשות העיר, למרות שטרם חלפו שבע שנים מהמועד בו גמר לרצות את עונשו בפועל. בתשובת מנהל הבחירות נכתב, כי הוא אינו נוהג לחוות דעה בדבר אישורו או פסילתו הצפויים של מועמד כזה או אחר, ולכן על דרעי לפנות לבית המשפט.

 

לטענת דרעי, הוא נקלע למצב ביש שבו לא ברור אם יוכל להתמודד בבחירות ולכן הוא מבקש מבית המשפט לתת הצהרה בנוגע לזכותו להגיש הצעת מועמדות. דרעי טוען עוד, כי תקופת היישום הרלוונטית לגביו אינה של שבע שנים - כפי שקובע כיום החוק - אלא תקופה של שש שנים, כפי שהיה בזמן שבו נגזר עליו העונש.

 

דרעי טוען כי יש לראות את תקופת האיסור שבחוק כעונש נפרד, ולדבריו אין מחמירים בעונשו של אדם אחרי שנגזר דינו, גם אם נחקקה הוראה חדשה שבה נקבע סטנדרט ענישה חמור יותר מזה שבו נענש. עוד נטען בעתירה כי הבחירות לרשויות המקומיות יתקיימו בנובמבר 2008 ולכן יש צורך חיוני ודחוף בקבלת הצעד האמור על מנת שדרעי ורבים מתומכיו לא ישקיעו לשווא מאמצים והוא אכן יהיה רשאי להגיש מועמדות לראשות העיר.

 

הפנייה לבית המשפט צפויה לגרור אחרי ההחלטה - לכאן או לכאן - עתירות

 לבג"ץ. אם יאשר בית המשפט לדרעי את ההתמודדות, הכריזו כבר מספר גופים - ביניהם התנועה למען איכות השלטון ותנועת אומ"ץ, וכן חברי מועצת העיר סער נתנאל ופפה אללו - כי יפנו לבג"ץ בדרישה לבטל את ההחלטה.

 

לפני כעשרה ימים הכריז מטה דרעי כי בכוונתו לפנות לפקיד הבחירות בעירייה, בצירוף 950 החתימות הנדרשות שאסף, בתקווה לרשום את מועמדותו - ובידיעה כי גורמים אחרים יערערו על החלטה זו. לפני כשבועיים הודיע יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליעזר ריבלין, כי אין זה בסמכותו לדון בזכותו של דרעי להתמודד על ראשות העיר ירושלים. זאת לאחר פנייה מאנשיו של דרעי, שביקשו ממנו לבדוק את העניין. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריה דרעי. פנה לביהמ"ש
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים