שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בלעדי: הראשון שגילה את נגיף ה-HIV היה דווקא ישראלי

  רק אתמול התבשרנו שזוג חוקרים צרפתיים הם זוכי פרס נובל בתחום הרפואה בעקבות גילוי נגיף האיידס. אבל מסתבר שהראשון שזיהה את הנגיף המפורסם תחת מיקרוסקופ היה דווקא ישראלי. ד"ר ברנרד קרמרסקי, מומחה לווירולוגיה, זיהה את הנגיף במעבדתו, והיה הראשון בעולם לתאר את הווירוס הקטלני. ראיון בלעדי

  המקום: מעבדה פרטית במרילנד, ארצות-הברית.

   

  הזמן: תחילת שנות ה-80.

   

  ד"ר ברנרד קרמרסקי, מומחה לווירוסים, מקבל לידיו דגימות דם עלומות. הוא מביט במיקרוסקופ האלקטרוני המשוכלל, ומזהה נגיף מסתורי שלא נראה קודם לכן. קרמרסקי מעביר את מאפייני הווירוס החדש לחוקר הראשי שהזמין את הבדיקה, ד"ר רוברטו גאלו מאוניברסיטת מרילנד.

   

  כעבור מספר חודשים, מתברר כי הווירוס המסתורי אותו גילה קרמרסקי עשה היסטוריה: אותו וירוס נלקח מדגימות של המוסקסואלים שחלו במחלה קטלנית. באותה תקופה היה ידוע כי מקורה של המחלה באפריקה, וכי התפשטה לארצות הברית באמצעות יחסי מין לא מוגנים של הומואים במרחצאות וסאונות. תחילה נקרא הוירוס HTLV3, ובהמשך - HIV - נגיף החסר החיסוני האנושי.

   

  קצת אחרי התגלית הזו של הצוות האמריקני, גילו גם פרנסואז בארה סינוואסי ולוק מונטאניה, זוג החוקרים הצרפתיים את אותו וירוס ממש. הם מיהרו לפרסם את דבר התגלית בעיתונות המדעית, וזכו בתהילת עולם: כך הם נודעו כמגלי נגיף האיידס, מה שהביא אותם לפרס נובל לרפואה לשנת 2008.

   

  ד"ר ברנרד קרמרסקי, בן 84, עלה לארץ בשנת 1999 מארצות הברית. הוא נולד בגרמניה, משפחתו עברה בהמשך להתגורר בהולנד ומשם לארצות הברית. לאחר לימודי הביולוגיה שירת תקופת מה בצבא ארצות הברית, והמשיך להתמחות בווירולוגיה.

   

  בשנת 1980 עלתה בתו אסתר לישראל ונישאה לישראלי. היא סיימה לימודי ביולוגיה, וכעת משמשת כדוקטור לביולוגיה ימית באוניברסיטת תל אביב. בנו נשאר להתגורר בארצות הברית. וכך, כשהמשפחה מפוצלת, נשאר קרמרסקי להתגורר עם רעייתו במרילנד. לאחר שפרש לגימלאות, החליט להגשים את החלום הישן ולעלות לארץ. מאז הוא מתגורר ברחובות עם רעייתו, וכבר אינו עוסק בתחום המדע.

   

  - האם ידעת באותו יום שגילית נגיף שחולל היסטוריה בעולם?

  "לא ידעתי כלל שמדובר בנגיף האיידס. קיבלתי למעבדה הפרטית מהחוקר הראשי רוברטו גאלו דגימות לבדיקה. באותם ימים בדקתי וירוסים רבים, וביניהם הרפס, וכשקיבלתי את הדגימות החשודות, תיארתי את הווירוס שראיתי שלימים התגלה כנגיף ה-HIV".

   

  - מדוע אם כן לא הייתם אתם שזכיתם בפרס נובל?

  "הייתה מחלוקת גדולה מאוד עם זה. אנחנו היינו הראשונים שזיהינו את הנגיף, אבל הצרפתים היו הראשונים שמיהרו לפרסם על כך מאמר, בזמן שאנחנו העדפנו לבדוק שוב ושוב שאכן הממצאים שלנו נכונים. ובעולם המדע, מי שמפרסם ראשון, הוא הנחשב, גם אם כרונולוגית הוא לא באמת הראשון שגילה".

   

  - ידעת אז שהנגיף נקרא וירוס ההומואים?

  "הוא אמנם הגיע לארצות הברית על ידי הומוסקסואלים, אבל הוא בשום פנים ואופן לא נגיף בלעדי לגייז. הוא התפשט על ידי אנשים פעילים מינית שלא השתמשו באמצעי מניעה, ובאותה תקופה זה עורר התרגשות רבה וגם סקנדל גדול".

   

  - אתמול, כשהכריזו על שמות הזוכים בפרס, לא היתה לך צביטה קטנה בלב שאולי אתה היית צריך לקבל ולא הם?

  "אני לא הייתי החוקר הראשי, כך שאני מניח שלא הייתי זוכה בפרס נובל. אבל כך מקובל בעולם המדע – מי שמפרסם ראשון זוכה בתהילה, גם אם הוא לא

  זה שבפועל היה החלוץ שגילה ראשון".

   

  - אתה מאמין שאי פעם ימצא חיסון למחלה?

  "אני מאוד מקווה, אבל זה קשה מאוד. זה לא סתם וירוס שפעת. נגיף ה-HIV משנה את המעטפת שלו למוטציות חדשות אצל כל חולה, כך שצריך להכות בברזל בעודו חם וזה מה שהופך את יצירת החיסון לבלתי אפשרית כרגע. בכל זאת, אני מאמין שיהיה אפשרי ליצור חיסון, ברגע שנכיר את כל הגנום של הווירוס ונדע אילו גנים עוברים מוטציה ואילו לא".

   

  - מדוע החלטת לעלות לישראל?

  "אני אוהב את ישראל, כל השנים ביקרתי כאן, בתי גרה כאן ואני מרגיש קשור למקום. תמיד ידעתי שיום יבוא ונעשה עלייה. שום דבר לא מושלם, אבל תמיד רציתי לחיות כישראלי עם משפחתי".

   

  הדיווח הראשוני התקבל במייל האדום

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "לא ידעתי כלל שמדובר בנגיף האיידס". ד"ר ברנרד קרמרסקי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים