שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נובל ברפואה למגלי וירוסי האיידס וסרטן צוואר הרחם

  החוקרים הצרפתיים פרנסואז בארה סינוואסי ולוק מונטאניה מגלי נגיף ה-HIV והחוקר הגרמני הראלד זור-האוסן מגלה נגיף ה-HPV הגורם לסרטן צוואר הרחם יקבלו את פרס הנובל לרפואה לשנת 2008

  מיליוני אנשים מתו ממחלת האיידס מאז זיהויה בשנת 1981, מליונים ברחבי העולם נושאים את הנגיף אך חיים עמו שנים ארוכות הודות לתגלית הנגיף HIV אותו זיהו החוקרים הצרפתיים פרנסואז בארה סינוואסי בת ה-61 ולוק מונטאניה בן ה-76. אלה יחלקו השנה את פרס נובל לרפואה יחד עם החוקר הגרמני הראלד זור-האוסן בן ה-72 שגילה את נגיף ה-HPV הגורם לסרטן צוואר הרחם, בזכותו פותח החיסון שהציל מיליוני נשים ברחבי העולם.

   

  התגלית שהצילה מיליונים

  מאז גילוי נגיף ה-HIV ההפכפך בשנת 1981, מתו 25 מיליוני אנשים מהמחלה, 33 מיליון איש ברחבי העולם חיים עם המחלה וממשיכים בחייהם בזכות קוקטייל התרופות. אלה חייבים את חייהם לשני החוקרים הצרפתיים אשר זיהו את הנגיף הגורם למחלה.


  מימין: הראלד זור-האוסן, פרנסואז בארה סינוואסי ולוק מונטאניה. נובל ברפואה (AFP)

   

  צוות השופטים אמר כי התגלית הייתה חיונית עבור עולם המדע שזיהה את אופיו הביולוגי של הנגיף, הממשיך להלך אימה ברחבי העולם. עבודתם המחקרית של המדענים הביאה לפיתוח שיטות לאיבחון אנשים נגועים, לאתר מוצרי דם

  מזוהמים ולעצור את התפשטות המגיפה. עבודתם גם הביאה לפיתוח תרופות חדשות המאפשרות לנשאי האיידס להמשיך ולחיות תחת מחלה שהפכה מקטלנית לעוד מחלה כרונית.

   

  כן, לא נמצא עדיין מרפא לאיידס, וספק אם בעשורים הקרובים יפותח חיסון כנגדו, בשל אופיו הערמומי של הנגיף היוצר מוטציות המונעות את פיתוחו של חיסון אחד נגדו. אולם עבור הנשאים, פירושו של הנגיף אינו עוד מוות מיידי. עם הטיפולים חייים החולים עשרות שנים, תינוקות שנולדו לנשים חולות איידס אינם לוקים במחלה, והבדיקות החדשות מונעות את המשך העברת הנגיף הלאה. בזכות התגלית, גם השימוש באמצעי מניעה הביא לירידה של עשרות אחוזים בשיעורי התחלואה ברחבי העולם.

   

  חולק את הפרס: האיש שתרם לחיסון לסרטן הרחם

  את פרס הנובל יחלקו הצרפתים עם עמיתם הגרמני פרופ' זור-האוסן אשר זיהה כי נגיף הפפילומה האנושי HPV גורם לסרטן צוואר הרחם. הנגיף זוהה ב-99.7% מהנשים שלקו בסרטן צוואר הרחם, ועל פי הסטטיסטיקה הוא גורם ל-5% מכלל מקרי הסרטן ברחבי העולם.

   

  פרופ' זור-האוסן אף סייע לחוקרים עמיתים לפתח את החיסון נגד סרטן צוואר הרחם גרדסיל הניתן באופן שגרתי למיליוני נערות בארצות רבות. החיסון הזה נמכר גם בישראל.

   

  אלפרד נובל, ממציא הדינמיט השבדי, ייסד את פרס הנובל בצוואתו בתחומי ספרות, שלום, רפואה, פיסיקה וכימיה. הזוכים בפרס מקבלים המחאה בת 10

  מיליון קרונות (כ-6 מיליון שקלים) ולחיצת יד ממלך שבדיה בטקס היוקרתי שייערך ב-10 בדצמבר בשטוקהולם.

   

  אשתקד זכו בפרס נובל לרפואה החוקרים האמריקנים אנדו פייר וקרייג מלו על תגליתם במנגנונים המביאים לשיתוק פעילות גנים. המדובר במחקר שעשוי להביא בעתיד לפיתוח טיפולים חדשים לאיידס, לסרטן ולמחלות רבות אחרות.

   

  שנה קודם לכן, זכו בפרס נובל לרפואה זוג המדענים האוסטרלים בארי מרשול ורובין וורן, על תגליתם כי החיידק הליקובקטר פילורי גורם לרוב מקרי כיב הקיבה (אולקוס). הודות לתגליתם החלוצית, מחלת כיב הקיבה הפכה ברת ריפוי באמצעות טיפול אנטיביוטי קצר וזול.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  מדליית פרס נובל
  צילום: איי פי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים