שתף קטע נבחר

המשטרה נערכת בעכו: "זה היה כמו מלחמה"

תקרית בערב יום כיפור הידרדרה למהומות המוניות בין יהודים לערבים בעכו. הרס רב נזרע. שמשות נופצו, צמיגים נוקבו ועצים נעקרו. תושב המקום: "במלחמת לבנון השנייה נפלה קטיושה ברחוב בן שושן ונהרגו ארבעה בני אדם. הנזק לא היה כמו אמש". המשטרה ערוכה בכוחות מתוגברים

מאות מטרים של מכוניות הרוסות, חלונות מנופצים, צמיגים מנוקבים, עצים שנעקרו. כך נראו ביום הכיפורים רחובות בן שושן והעבודה בעכו לאחר המהומות הקשות שפרצו שם אמש (יום ד') בין יהודים לערבים. נהג ערבי, תושב העיר העתיקה, נכנס במכוניתו לשכונת בן-גוריון ועורר את זעמם של התושבים, שרגמו את מכוניתו באבנים. הערב ניכרת במקום נוכחות משטרתית מוגברת.

 

במקביל, אמש נפוצה שמועה בעיר העתיקה כי הנהג הערבי נהרג. מאות צעירים ערבים יצאו לשכונות היהודיות. התפתחו עימותים אלימים. המשטרה הצליחה בתיווך נכבדים ערבים להביא להרגעת הרוחות. אך בכך לא נגמרו העימותים. בדרכם הביתה, זרעו התושבים הערבים הרס, והשחיתו רכוש, תוך שהם קוראים "מוות ליהודים", "אללה הוא אכבר" ומאיימים "אם תצאו מהבית, נהרוג אתכם".


מכוניות רבות ניזוקו (צילום: שלום אינו)

 

ערן, מרחוב בן-שושן, מספר על מה שאירע אמש: "ברחוב אברהם בן שושן יש פארק ובכל יום שישי וכיפור יושבים שם צעירים. הגיע רכב, והתקרב בצורה מסוכנת ומבהילה לעבר הילדות שישבו בפארק ועורר חשד כאילו הוא מנסה לדרוס אותם.

 הוא ניסה להתסיס את הרוחות. הילדות החלו לצרוח, ואז התקהלו במקום אנשים ששמעו אותו אומר 'אתם לא יודעים מה מחכה לכם'. אחרי חצי שעה הגיעו אנשים עם אלות וגרזנים".

 

מכאן ואילך, הסלים האירוע. המכונית הערבית הותקפה, ואחר כך - החל מסע הנקם הערבי: "התושבים פחדו לצאת מהבתים אפילו לבית הכנסת", מוסיף ערן, "ברחוב שלי, כמעט כל רכב שני נופץ. ברחוב העבודה נופצו שמשותיהם של כל המכוניות. 400 מטרים של מכוניות מנופצות אחת אחת, מוניות ואפילו רכב של שירות בתי הסוהר הושחתו. הם באו עם גרזנים וגם ניקבו צמיגים. לא מאמינים עד שלא רואים. זה פשוט כמו מלחמה. במלחמת לבנון השנייה נפלה קטיושה ברחוב בן שושן ונהרגו ארבעה בני אדם. הנזק לא היה כמו אמש".


לאחר העימותים (צילום: מוחמד שינאווי, א-סינארה)

 

ערן טוען כי המשטרה התערבה באיחור, ורק לאחר שתושבים פנו לתחנות רחוקות, "אתמול בערב, בגלל שכל הצוות התורן של המשטרה המקומית היה ערבי, ובהתחלה צלצלו תושבים מבוהלים, הם נרתעו מלהגיע. במשטרת עכו אמרו לנו שזה לא יכול להיות. רק אחרי שהתושבים צלצלו למשטרת קריית שמונה ולמשטרת מוצקין ולמקומות שאנו יודעים שהצוות התורן הוא לא ערבי, התערבו".  

 

ומה יקרה בימים הקרובים? ערן מעריך ש"לא תהיה נקמה, אבל כמו באינתפדה אל-אקצה תהיה החרמה. יש אנשים שמסוגלים להחליט שהם עושים משהו אקטיבי, אבל הרוב הגדול פשוט יחרים ויחליט לא ללכת לעסקים ערביים. גם אם זה יהיה לחודש חודשיים, זה יפגע בפסטיבל עכו מאוד. הרבה אומרים שלא יילכו לפסטיבל ולא יתנו פרנסה לערבים". 

 

"אם לא הייתה לי ילדה, הייתי מארגן נקמה"

יואב, תושב השכונה, סיפר: "הם נכנסו עם מכונית לרחוב בן שושן וניסו לדרוס ילדה קטנה, אז כמה מהתושבים גרשו אותו. היו להם כמה מנהיגים משלהם שהסבירו להם מה לעשות. המתפרעים הרסו את המכוניות והשוטרים לא עשו כלום. הם נתנו להם יד חופשית. הייתי במרפסת ליד החלון של הבית . פחדתי לצאת ולהציל את האוטו. זה היה אינתיפאדה ממש.

 

"שברו לאוטו שלי את כל השמשמות עלו על גג ומעכו את הגג. הם גם תלשו עצים וצינורות השקייה. עכשיו כולם באים לראות את הנזק. אני אבא לילדה קטנה אבל אם לא היתה לי ילדה, הייתי מארגן נקמה. אנחנו כל חג מרגישים מאוימים בו. ברמדאן לא הפרענו להם, אבל הם באים בכוונה כדי להתגרות בנו".

 

מוטי, תושב מרכז העיר, נשמע מודאג: "כל שנה יש מתיחות,

 הפעם זה כנראה חצה איזה גבול. הוא הזעיק את החמולה שלו ולדעתי היו מעורבים הרבה יותר ערבים גם מהישובים הסמוכים. ברחוב בן עמי הם ניפצו את כל החנויות ששל היהודים ולא של הערבים.

 

"יש אנשים שמדברים על זה שכשייצא יום כיפור, לא יעברו על זה בשתיקה. שמעתי על כאלה שמדברים על להחזיר להם, חלק מדברים על להפגין מול העירייה, וחלק מדברים על להחרים את העסקים הערבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוכחות משטרתית מוגברת
צילום: מוחמד שינאווי, עיתון א-סינארה
תחנת מד"א ניזוקה
צילום: מד"א עכו
מומלצים