שתף קטע נבחר

ח"כ זכור: ניתן היה למנוע את המהומות בעכו

שלשום שלח ח"כ זכור מכתב לשר לביטחון פנים בו ביקש מהמשטרה להציב ניידות משטרה במוקדי חיכוך בין יהודים וערבים והזהיר מפני אסון במהלך יום כיפור. "עכשיו הם נזכרים שתרחישים מעין אלה הם תרחישים צפויים?"

"האירוע הקשה הזה הסתיים בנס. הוא היה עלול להתפתח לאירוע גדול הרבה יותר", כך אמר הבוקר (יום ה') ח"כ עבאס זכור (רע"מ-תע"ל), שניסה לפייס בין יהודים וערבים במהומות שפרצו ברחוב בן-שושן בעכו אמש. התקריות האלימות, שבמהלכן הושחתו כמאה כלי רכב וניזוקו כ-30 חנויות, החלו לאחר שנהג ערבי נכנס עם מכוניתו לשכונה שמרבית תושביה יהודים ועורר את זעמם של התושבים. 

 

זכור, שהוא תושב עכו, צפה לפני כמה ימים שאירוע מסוג זה עלול להתרחש במהלך יום כיפור. הוא אף שלח מכתב לשר לביטחון פנים, אבי דיכטר, וביקש ממנו להציב ניידות משטרה בצמתים ובמוקדי חיכוך, אך לדבריו לא זכה למענה מהשר. "ביקשתי והתרעתי ועכשיו הם נזכרים שתרחישים מעין אלה הם תרחישים צפויים? יכולנו למנוע את כל האירוע המיותר הזה", אמר זכור בשיחה עם ynet.

 

לדבריו, המהומות החלו לאחר שמשפחה ערבית שמתגוררת בשכונה שמרבית מתושביה יהודים ביקשה לנסוע לעיר העתיקה, על מנת להביא חפצים לקראת חתונה שתתקיים במשפחה מחר. כאשר שבו בני המשפחה לשכונה, התגודדו סביב לרכבם עשרות צעירים יהודים והחלו להשליך לעברם אבנים.


חלון מנופץ בתחנת מד"א עכו (צילום: באדיבות מד"א עכו) 

 

"זה היה ממש כמו לינץ'. הם השליכו אבנים על הרכב והוציאו את השניים בכוח מן האוטו", סיפר זכור וציין כי בני המשפחה מיהרו להתקשר אליו בעקבות האירוע. "יצרתי קשר עם מפקד תחנת המשטרה, אך הוא לא ענה לי. התקשרתי לסגן שלו והוא אמר שכדאי שאגיע כדי לנסות להרגיע את הרוחות". זכור ציין כי כשהגיע לשכונה היו במקום כמה שוטרים בודדים מול מאות יהודים מתפרעים.

 

"אמרתי להם תביאו עוד כוחות כדי שנוציא את בני המשפחה החוצה והכול ייגמר. בואו נעשה זאת לפני שבני משפחתם בעיר העתיקה ישמעו על כך ואז תהיה כאן מהומה. לצערי הם נזכרו להתגבר את הכוחות רק כאשר לשכונה הגיעו מאות מתושבי עכו הערבים. פניתי למפקד הכוח ואמרתי לו 'תן לי את המיקרופון, אני אפנה לצעירים ובינתיים תביאו שלוש-ארבע ניידות, נוציא את המשפחה מהבית והכול יירגע'".

 

בשעות הצהריים צפויה להתקיים פגישה בין מפקד משטרת עכו, סגן-ניצב אבי אדרי, לבין ח"כ זכור, חברים במועצת העיר ונכבדים ערבים. המנהיגים הערבים יתבקשו בפגישה לסייע בהרגעת הרוחות בעיר, בה אמור להיפתח בשבוע הבא פסטיבל עכו.

 

"לא האמנתי שאני רואה ושומע את מה שקרה אמש. אנחנו עיר שחיה בדו-קיום. רק לפני כמה ימים סיימנו אנחנו, הערבים, את צום הרמדאן שבמהלכו יהודים אכלו ושתו ללא בעיה כי הדת שלהם מתירה להם לעשות זאת. ציפיתי ואני עדיין מצפה שכמו שאנחנו מכבדים אותם, הם יכבדו אותנו" ציין זכור והוסיף: "אני מקווה שלמרות כל מה שקרה אמש נחזיר את היחסים בין יהודים לערבים בעיר למסלול של דו-קיום במהירות האפשרית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים