שתף קטע נבחר

הלילה: מהומות קשות בין יהודים לערבים בעכו

נהג ערבי, שנכנס עם מכוניתו בערב יום כיפור לרחוב בן-שושן, עורר את זעמם של תושבים יהודים שהחלו ליידות לעברו אבנים. שמועה שנפוצה ולפיה הנהג הערבי נהרג, הוציאה מאות ערבים אל מזרח העיר. עימותים וקטטות שפרצו בין יהודים לערבים הסתיימו בהשחתת כמאה כלי רכב וכ-30 חנויות

מהומות קשות אירעו אמש (יום ד') ובמהלך שעות הלילה בין יהודים לערבים בשכונות המזרחיות של עכו. הרקע לאירועים - תושב העיר העתיקה, שנכנס עם מכוניתו לרחוב בן-שושן בעיר באזור בו רוב התושבים יהודים, על מנת לבקר קרובי משפחה.

 

התקרית הציתה עימות שהתפתח במהירות למהומה רבתי בה נטלו חלק מאות בני אדם ובמהלכה הושחתו כמאה כלי רכב וכ-30 חנויות. שלושה נפצעו באורח קל בהם הנהג הערבי ושוטר. בין המבנים שניזוקו גם תחנת מד"א ששמשותיה נופצו. 

 

מפקד משטרת עכו, סגן-ניצב אבי אדרי, סיפר ל-ynet כי מחקירה של האירועים עולה כי בעקבות הפרובוקציה שנגרמה עקב כניסת הנהג הערבי לשכונה, החלו תושבים יהודים ליידות אבנים לעבר הנהג ולעבר בני משפחתו שנחלצו לעזרתו. בעקבות המקרה פשטה בעיר העתיקה שמועה כי הנהג הערבי נהרג. מאות תושבים ערבים החלו להגיע לזירת האירוע ובמקום פרצו עימותים וקטטות.

 

במקביל, ניהלה המשטרה משא ומתן לחילוץ בני המשפחה הערבית שהיתה נצורה בדירתה בניסיון למנוע עימות נוסף בין הערבים המתגודדים במקום לתושבי השכונה היהודים. במשא ומתן השתתפו בין היתר נכבדים ערבים, ובהם גם ח"כ עבאס זכור (רע"מ-תע"ל) וגורמי עירייה. 

 

בתום המגעים חולצו בני המשפחה ללא פגע וההמון הערבי החל לעשות דרכו חזרה לכיוון העיר העתיקה, תוך שהוא גורם להרס המוני של כמאה כלי רכב וכ-30 חנויות במדרחוב בן-עמי - אחד המרכזים המסחריים העיקריים בעכו. כוחות גדולים של משטרה בפיקודו של מפקד המחוז הצפוני, ניצב שמעון קורן, הוצבו בעיר על מנת לשמור על השקט.


חלון ראווה מנופץ במדרחוב בן-עמי (צילום: מוחמד שינאווי, א-סינארה) 

 

גורמים במשטרה הודו הבוקר כי על אף ההיערכות ליום כיפור, לא העריכו כי אירוע נקודתי עלול להצית מהומה בסדר גדול שכזה. "זה אירוע חמור וכעת החשש הגדול הוא שיהיו אירועים נוספים וניסיונות נקמה", אמרו במשטרה. בנוסף ציינו גורמים במשטרה כי הם מחפשים אחר עבריינים ידועים שניצלו את האירוע להסתה ולליבוי יצרים. עד כה נעצרו שישה חשודים במעורבות באירועים. גורמים בעיריית עכו טענו כי בין המסיתים גם גורמים איסלאמים קיצונים. 

 

ראש העיר עכו, שמעון לנקרי, אמר כי בצאת יום כיפור יישבו הגורמים העירוניים וינסו לברר כיצד התרחש האירוע וכיצד ניתן למנוע אירועים מסוג זה בעתיד. "יש כרגע כוחות משטרה גדולים בעיר ואליהם יצטרפו פקחים על מנת למנוע את התמשכות האירועים. חיות בעיר הזו שתי אוכלוסיות ביחד. זו עובדה. אנו חיים להמשיך לחיות ביחד. אסור לתת לאירוע כזה לחזור על עצמו ולהרוס את כל מה שבנינו", אמר לנקרי.  

 

"זה הזכיר את האינתיפאדה האחרונה"

אבי זינו, תושב רחוב בן-שושן, סיפר ל-ynet: "הרכב של הנהג הערבי נרגם באבנים ובעקבות כך הגיעו למקום כמה ערבים שניסו לעזור לו וגם הם נרגמו באבנים. בעקבות כך הגיעה קבוצה של ערבים מהעיר העתיקה לאזור שיכוני המזרח. המשטרה לא הצליחה להשתלט עליהם, הם עשו תהלוכה ברחוב וצעקו "אללה אכבר".


חלון תחנת מד"א עכו מנופץ (צילום: באדיבות מד"א עכו)

 

שלום אינו, אף הוא תושב הרחוב, סיפר על מסע ההרס: "ישנתי ולפתע שמעתי המולה וצעקות בחוץ וערבים שצועקים 'אנחנו נראה ליהודים שמרביצים לערבים'. אין לי מושג איך זה התחיל. הערבים שברו דברים ברחוב, ניפצו זגוגיות של מכוניות ועקרו שתילים ועצים. חלק מהיהודים הרביצו להם באלות.

 

"לקח למשטרה המון זמן להגיע וכשהם באו זה היה בכוח קטן מדי ולא היה להם מה לעשות", הוסיף אינו. "בדרך כלל בימי כיפור יש בעיות ממוקדות או בסדר גודל קטן, אבל האירוע הזה ממש הזכיר את מה שקרה באינתיפאדה האחרונה". משה, אף הוא תושב רחוב בן-שושן, טען אף הוא כי כוח השיטור שהגיע למקום היה קטן מדי: "היו שתי ניידות מג"ב וארבע ניידות משטרה, בסך הכל כ-20 שוטרים מול כ-500 ערבים. הם לא הצליחו להדוף אותם ופחדו להתעמת איתם. הם מפחדים מוועדות חקירה כמו אחרי האינתיפאדה".

 

על נסיבות האירוע סיפר משה: "זה התחיל בסביבות 21:30. כמו בכל שנה הערבים נכנסים לשכונות של היהודים, מצפצפים ועושים בלגאן. רכב אחד שלהם הותקף על צעירים יהודים ושברו לו את השמשה. הדיווח על כך הגיע לכל הערבים ושעה אחר כך הגיעו הרבה מאוד ערבים למזרח העיר ותקפו יהודים. הם התחילו לצעוק "מוות ליהודים". כולם נכנסו לבתים. פחדנו להיות בחוץ, יש לנו ילדים קטנים". 

 

המידע הראשוני התקבל באמצעות האימייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתגודדים בתחנת המשטרה
צילום: מוחמד שינאווי, עיתון א-סינארה
מומלצים