שתף קטע נבחר

ישי: "סחטנות" למען ילדים עניים - תואר כבוד

לבני הודיעה לפרס שהיא מבקשת ללכת לבחירות ושוב תקפה את ש"ס. סבב השיחות בבית הנשיא כבר החל - ויו"ר ש"ס ענה: "אם לדאוג לצמצום פערים נקרא סחטנות - זה תואר של כבוד". יו"ר ועדת החוקה קרא לקביעת מועד מוסכם לבחירות

התשובה של ש"ס: אחרי שיו"ר קדימה הכריזה רשמית כי היא מוותרת על הקמת הממשלה וקוראת לבחירות, החל נשיא המדינה, שמעון פרס, בסבב התייעצויות עם סיעות הכנסת. המוזמנת הראשונה הייתה סיעת ש"ס, ולאחר הפגישה עם פרס הגיב יו"ר המפלגה, השר אלי ישי, לעקיצות מכיוון לבני.

 

"אם לדאוג לתרופות לילדים אשר נמצאים מתחת לקו העוני ולצמצום הפערים החברתיים נקרא סחטנות - אז בשבילי זה תואר של כבוד", אמר ישי בצאתו ממשכן הנשיא. הוא הוסיף כי למיטב הבנתו, הנשיא כנראה יקבל את המלצת לבני ללכת לבחירות.

 

הולכים לבחירות:

 

לפי החוק, לפרס שלושה ימים כדי להחליט האם להורות על בחירות בתוך 90 יום, או להטיל על חבר כנסת אחר את מלאכת הרכבת הממשלה. האפשרות השנייה נראית קלושה. ראשונה הוזמנה למצעד המשלחות הטקסי במשכן הנשיא סיעת ש"ס, לאחריה יבואו נציגי הליכוד ובהמשך הערב אנשי קדימה. הסבב יימשך מחר.

 

כאשר הגיעה מוקדם יותר למשכן הנשיא, לבני ניסתה לשכנע את פרס שלא להתעכב לפני ההכרזה על בחירות. הנשיא השיב בעדינות, "כמובן שלדעתך תהיה חשיבות רבה", אך הבהיר שלפי החוק - עומדים לרשותו שלושה ימים למגעים עם ראשי הסיעות.

 

בנאום שנשאה תקפה לבני את ש"ס, שדרישותיה טרפדו הקמת ממשלה רחבה, ואמרה: "הייתי מוכנה גם לשלם מחיר להקמת ממשלה, אבל עד לרגע האחרון לא הייתי מוכנה למשכן את עתידה הכלכלי והמדיני של ישראל, ולא את התקווה לעתיד טוב יותר ופוליטיקה אחרת".

 

"לקבוע תאריך מוסכם לבחירות"

בינתיים, קרא יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ מנחם בן-ששון, לראשי הסיעות לקבוע תאריך מוסכם לבחירות, באמצעות חקיקת חוק לפיזור הכנסת. לדבריו: "אין טעם להמתין שלושה שבועות עד ליציאה לפגרת בחירות".

 

ולמרות שעל החלטתה של לבני שלא להמשיך במגעים הקואליציוניים נודע כבר אמש, ההודעה הרשמית היום גררה תגובות נוספות במערכת הפוליטית.

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, אמר בוועידת המפלגה שתכנסה לדון בהקדמת הבחירות, כי "גורלם של אזרחי ישראל נקבע בין תפילת שחרית אצל הרב עובדיה ובין משחקי הכבוד של אהוד ברק".

 

במפלגות הגדולות, מתחיל המאבק על הרשימה הבאה לכנסת. גורמים בעבודה אמרו כי לא ברור עדיין כיצד ייבחרו הח"כים, לאור חילוקי דעות בעניין. בכירים בליכוד העריכו כי הפריימריז לרשימת המפלגה ייערכו כנראה במחצית הראשונה של חודש דצמבר. עדיין לא ברור אם יו"ר המפלגה, ח"כ בנימין נתניהו, יבקש לבצע כמה שריונים ברשימה, לנוכח התנגדות ח"כים למהלך.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני, אמנון מרנדה ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. תואר כבוד
צילום: גיל יוחנן
הנשיא פרס. שוב באור הזרקורים
צילום: AP
לבני, הערב. נכשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים