שתף קטע נבחר

פרוש: סערה? החילונים לוקחים דברים אישית

המועמד החרדי לראשות העיר ירושלים אמר ש"עוד 10 שנים לא יהיו עוד מועמדים חילונים". אחר כך הסביר בראיון ל-ynet: "זה נאמר רק כדי לחזק את הקשר בין החרדים לדתיים-לאומיים". המועמדים החילונים תקפו: "יצא המרצע מהשק"

דבריו של המועמד החרדי לראשות עיריית ירושלים, מאיר פרוש, על כך ש"בעוד 10 שנים לא יהיה מועמד חילוני באף רשות", חוללו סערה בעיר. בראיון ל-ynet, ניסה פרוש להסביר את כוונותיו ולרכך את לב הבוחרים - מעט יותר משבוע לפני פתיחת הקלפיות - אבל לא חזר בו. "אם מתחוללת סערה זה רק בגלל שהחילונים לוקחים באופן אישי את הדברים", אמר אמש (יום א').

  

"בסך הכל ניתחתי מציאות. ניתחתי את המצב בירושלים ובבית שמש, שם כנראה יהיו חילופי שלטון ויעלה ראש עיר חרדי", הסביר פרוש. בכנס בחירות של חסידי בעלז בשבת, אמר המועמד החרדי: "אנחנו הרי גדלים ומתרבים בקצב מהיר, בלי עין הרע, ובעוד 10 שנים לא יהיה חילוני בשום ראשות עיר בכלל. אולי רק באיזה כפר עזוב".

 

משנשאל האם אין בכך לדעתו פגיעה בציבור החילוני, המוצג כזן הולך ונעלם, השיב הערב: "כשאמרתי כפר נידח התכוונתי לאותה התופעה המיוצגת על ידי כך שמפלגות קדימה והעבודה לא מתמודדות. אין בכוונתי לכפר ממש אלא למציאות הנובעת מהרכב האוכלוסייה".

 

לדבריו, אותה התבטאות נועדה להדגיש את הקשר הבלתי נפרד בין הציבור החרדי לציבור הדתי. "כמו שברקת מנסה להשיג את תמיכת הציבור הדתי לאומי, כך גם אני. ברקת רואה שהחיבור עם הציבור הדתי לאומי עליו הוא הסתמך לא מחזיק מעמד".


פרוש בביתר עילית. "רק ניתחתי מציאות" (צילום: אברהם רכטשפר)

 

עוד ציין פרוש כי הגברת כוחו של הציבור החרדי נראית לעין כבר במערכת בחירות זו, וראיה לכך היא מפלגות גדולות אשר לא מתמודדות למועצת העיר. "קח לדוגמא את קדימה ומפלגת העבודה, למה הן לא רצות? בגלל שהן יודעות שאין להן סיכוי להיבחר. שתי המפלגות הן מפלגות שלטון, והן רואות שבירושלים אין להן סיכוי".

 

דוברו של פרוש מסר בהמשך בשמו: "האמירה מתייחסת רק לערים, שאליהן נוהר הציבור החרדי ולא לכל ערי ישראל. ביצוע ההקלטה מעיד על הלחץ של ניר ברקת מהברית בין חרדים לדתיים-לאומיים בירושלים, ועל אובדן התמיכה בו בציבור הדתי-לאומי. בכל מקרה - ברור שיום אחרי הבחירות אהיה ראש העירייה של כולם: חילונים, דתיים וחרדים; מי שיבחרו בי ומי שלא יעשו זאת".

 

אז מי צוחק אחרון?

למרות הנסיונות להסביר, היריבים החילונים עטו כמוצאי שלל רב על ההתבטאות החריגה - ותקפו את פרוש. דווקא ניר ברקת סירב להגיב. "אנו דוחים את הדברים בשאט נפש", מסר מועמד מפלגת מרצ לעיריית ירושלים, שמעון ביגלמן, בשם מפלגתו. 

 

"דבריו שוב מוכיחים כי מטרתו היא לא להיות ראש העיר של כולם אלא רק של החרדים. הרוב החרדי הגורף צריך ללמוד לקח שניהול עיר איננו ניהול סקטוריאלי אלא ניהול לרווחת כל התושבים. רק קואליציה חילונית בעיריית ירושלים תביא להצלתה של העיר מידי האיום החרדי", הוסיף ביגלמן.

 

סער נתנאל, חבר מועצת העיר, אמר: "סוף סוף יצא המרצע מן השק והתברר שהקריקטורה החייכנית שלכאורה צוחקת על המועמד,

 למעשה צוחקת על הציבור החילוני, אשר קונה זאת. הוא מועמד שמנסה להשחיר עוד יותר את ירושלים והיבחרותו לראשות העיר תהיה הרת אסון".

 

גם במטהו של דן בירון, המועמד לראשות העיר מטעם מפלגת עלה ירוק, הגיבו לדברי פרוש: "אנחנו מאמינים לפרוש שהוא יביא 100 אלף צעירים לירושלים ועכשיו אנחנו מבינים כי מדובר ב-100 אלף חרדים. אנחנו מקווים שדן בירון ייבחר ואז נראה איפה פרוש יהיה עוד עשר שנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרוש. את תיעלבו
צילום: דודי ועקנין
ברקת, אמש בסיור. לא הגיב
צילום: דודי ועקנין
צילום: אוריאל הרשקו
נתנאל. פרוש מנסה להשחיר את העיר
צילום: אוריאל הרשקו
מומלצים