שתף קטע נבחר

ניצחון בוירג'יניה ואינדיאנה - ואובאמה יכול לחגוג

בפעם שעברה הלכנו לישון עם ג'ון קרי - והתעוררנו עם ג'ורג' בוש. איך נדע הפעם שהניצחון בכיס? מדריך לגולשי הלילה

למי שסובל מנדודי שינה, או שהמתח אינו נותן לו מנוח, ומוכן להקריב שעות שינה יקרות הלילה (יום ג') כדי לשמוע, אולי, את רשתות הטלוויזיה האמריקניות מכריזות על הנשיא ה-44 של ארה"ב, מוזמן להצטרף למשחק האלקטורים. ynet מגיש לכם את נקודות הציון הקריטיות בספירת הקלפיות, שלאחריהן תדעו - האם הקרב צמוד או שהמועמד השחור נכנס לבית הלבן.

 

נשיא ארצות הברית נבחר לאחר שהשיג יותר מ-270 אלקטורים מתוך 538 האפשריים. מספרם הכולל של האלקטורים מקביל למספר חברי הסנאט (100), חברי בית הנבחרים האמריקני (435) ושלושת נציגי וושינגטון הבירה. האבות המייסדים של משחק הבחירות חילקו אלקטורים למדינות השונות בארצות הברית, יחסית לגודלן. קליפורניה הגדולה שווה 55 אלקטורים, ולעומתה דלאוור המיניאטורית שווה רק  שלושה. המועמד המנצח בכל מדינה - זוכה בכל האלקטורים שלה (פרט לנברסקה, שמחלקת את חמשת האלקטורים שלה באופן יחסי לתוצאות ההצבעה).

 

היום הגורלי - סיקור מקיף ב-ynet:

  

על-פי הסקרים, אובאמה מועמד לנצח בכל המדינות שהמועמד הדמוקרטי ג'ון קרי ניצח בהן לפני ארבע שנים (וזכה בסך הכל ב-252 אלקטורים). מעבר לכך, אובאמה מוביל בפערים שונים בחמש מדינות שבהן ניצח אז בוש: וירג'יניה (13 אלקטורים), אייווה (7), ניו-מכסיקו (5), קולורדו (9)  ונוודה (5). ניצחון בחלק ממדינות אלה יעניק למועמד הדמוקרטי יותר מ-270 האלקטורים הדרושים כדי להיבחר. ניצחון בכולן יעניק לאובאמה 291 אלקטורים.

 

כל זאת, עוד לפני שמדברים על מדינות שבהן מתנהל קרב צמוד: פלורידה, אוהיו, מיזורי, צפון קרוליינה, אינדיאנה, ולתמונה נכנסה בימים האחרונים גם מונטנה. אם אובאמה ינצח בחלק ממדינות אלה - הוא ישיג יותר מ-300 אלקטורים.

 

מה השעה, מה המצב

מי שיכוון את השעון ל-1:00 בלילה יוכל לקבל רמז מיידי לאן פני משחק האלקטורים. מדינת אינדיאנה היא הראשונה שסוגרת את הקלפיות שלה (ב-18:00, שעון החוף המזרחי). לינדון ג'ונסון היה הנשיא הדמוקרטי האחרון שניצח שם (1964) והצבעה עבור אובאמה שם תהיה איתות ברור לכך שהוא בדרך הנכונה לניצחון. מאבק שקול שבו ינצח מקיין בקושי יהיה סימן ללחימה של אובאמה בעומק הטריטוריה הרפובליקנית. ניצחון ברור של מקיין פירושו צרות לאובאמה בהמשך הלילה, וגם לכל מי שטמן ידו בעריכת סקרי בחירות לנשיאות.

 

ב-2:00 בלילה ייסגרו הקלפיות בג'ורג'יה, וירג'יניה ובחלק מפלורידה. כמו אינדיאנה, גם וירג'יניה היא מדינה שלא תמכה בנשיא דמוקרטי 44 שנים. אובאמה מוביל שם בסקרים, ואם הוא ינצח בפער משמעותי, יתחילו להגיע צילומים עליזים משיקגו. אובאמה נמצא בתמונה גם בג'ורג'יה, אבל ניצחון שלו במדינה זו יהווה הפתעה גמורה.

 

ב-2:30 בלילה ייסגרו הקלפיות באוהיו וצפון קרוליינה. ב-3:00 בלילה נסגרות כל הקלפיות בפלורידה. הפסד של מקיין

בפלורידה (27 אלקטורים) או באוהיו (20), יקרב את סוף הדרך עבורו ואת פתיחת השמפניות בצד השני.

 

ב-3:00 נסגרות גם הקלפיות בפנסילבניה (21 אלקטורים). זו מדינה שהדמוקרטים ניצחו בה בארבע מערכות הבחירות האחרונות לנשיאות. אם מקיין יפתיע שם - הוא יוכל לחפות במעט על הפסד אפשרי בשלוש מדינות במערב.

 

ניצחון סוחף של אובאמה, כפי שחוזים הסקרים, יוביל להכרזה על המנצח כבר באמצע הלילה. ניצחון פחות מהיר יתברר רק אחרי סגירת הקלפיות בהרי הרוקי ב-5:00 וניתוח התוצאות בניו-מכסיקו וקולוראדו. במקרה של מאבק צמוד רשתות השידור ייאלצו להמתין לתוצאות האמת שזורמות במשך שעות הבוקר, ויותירו אתכם עם עיניים אדומות מחוסר שינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. יפתח שמפניות?
צילום: רויטרס
מקיין. יפתיע?
צילום: AP
מומלצים