שתף קטע נבחר

אוויס מפטרת עשרות עובדים

ל"כלכליסט" נודע כי בכוונת החברה, העוסקת במתן שירותי ליסינג ובהשכרת רכב, לפטר כ-50 עובדים מתוך 750 העובדים בה כיום. הרווח הנקי של החברה ברבעון השלישי צנח ב-64% והסתכם ב-10.2 מיליון שקל בלבד

חברת הליסינג אוויס הודיעה באחרונה על פיטורי 50 עובדים - כך נודע ל"כלכליסט". מקור בכיר בענף הרכב העריך כי מדובר באחד מצעדי ההתייעלות שעליהם החליטה הנהלת אוויס לנוכח משבר האשראי שאליו נקלע הענף. 20 מהמפוטרים הם עובדים קבועים.

 

 

מאוויס נמסר שכ־30 מהעובדים שפוטרו גויסו במקור לתגבור מערך השירות בקיץ בלבד. עוד נמסר, ש"החברה מתאימה עצמה לרמת הפעילות העתידית במשק ועורכת בהתאם לכך התאמות במצבת כוח האדם שהיא מחזיקה".

 

אוויס נמצאת בבעלות דן רכב ותחבורה ונסחרת בבורסה בתל אביב. החברה עוסקת במתן שירותי ליסינג והשכרת רכב בארץ ובחו"ל. מאמצע 2007 פועלת החברה גם באירופה באמצעות הפעלת זיכיון אוויס באוקראינה. צי הרכב שברשותה מונה כ־35 אלף מכוניות, ויותר מ־80% ממנו משויך לליסינג והשאר להשכרת רכב. החברה מעסיקה כיום כ־750 עובדים.

 

הוצאות המימון עלו, רווחי ההון נשחקו

בתוך כך פרסמה אתמול (ג') אוויס את דו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של השנה, ומהם עולה כי הרווח הנקי של החברה הסתכם ברבעון השלישי ב־10.2 מיליון שקל, לעומת רווח של 28.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה - צניחה של 64%.

 

באוויס מייחסים את הירידה ברווח לעלייה בהוצאות המימון ולשחיקה ברווחי ההון, שמקורם במכירת רכב משומש. בבחינת תוצאותיה מתחילת השנה, רשמה החברה בשלושת הרבעונים הראשונים רווח נקי של 45.1 מיליון שקל, ירידה של 31% לעומת שלושת הרבעונים הראשונים של 2007. יש לציין שבתקופה זו נרשמה צמיחה של 4,000 מכוניות בצי הרכב של החברה.

 

אולם משבר האשראי של חברות הליסינג אינו מסתכם בפיטורי עובדים, והוא מייצר גם פתרונות זמניים: ל"כלכליסט" נודע שאחד מלקוחות החברה מתחום ההיי-טק פנה באחרונה בבקשה להאריך את חוזי חכירת המכוניות משלוש לחמש שנים.

 

מדובר בצעד חריג, כיוון שרוב חוזי החכירה נמשכים כיום כשלוש שנים. המעבר לחוזה ארוך טווח טומן בחובו כמה יתרונות, כגון הבטחת הכנסה מצד הלקוח לתקופה ארוכה יחסית, כמו גם האפשרות לגייס הון באמצעות שעבוד החוזה ארוך הטווח. לעניין הארכת חוזה החכירה מסר מנכ"ל אוויס, יואב הורביץ, שכמודל זמני מדובר בברירת מחדל שרחוקה מלהיות דבר אידיאלי, אולם הנושא "שווה דיון רציני ואינו נפסל על הסף".

פורסם לראשונה 18/11/2008 21:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל אוויס, יואב הורביץ
צילום: ישראל הדרי
מומלצים