שתף קטע נבחר

ברק למתפקדי העבודה: בואו להצביע

אחרי הפארסה בפריימריז, חלק מהמתפקדים החליטו לוותר על האפשרות להשפיע על הרכב הרשימה לבחירות. "למה שיצביעו לעבודה אחרי תקלה כזאת? זו איוולת", אמר ל-ynet אחד המתפקדים. יו"ר המפלגה ברק הבטיח למתפקדים: "נבחר נבחרת טובה ונצא מחוזקים"

להצביע או לא להצביע בפריימריז? זו השאלה. הסקרים מנבאים כי מדובר במעטים, כמעט מין על סף הכחדה, אבל מתפקדי מפלגת העבודה לא מתכוונים לוותר על ההזדמנות לעצב את הנבחרת שתייצג אותם בכנסת. מנגד, יש מתפקדים שיוותרו על התענוג. החשש מפני אחוזי הצבעה נמוכים כנראה גרם ליו"ר המפלגה אהוד ברק לצאת בקריאה אחרונה: "בואו להצביע, נבחר את הנבחרת הטובה ביותר ונצא מחוזקים למערכה האמיתית על אמון הציבור במנהיגותנו ובדרכנו".

 

מן העבר האחד ניצבים המתפקדים שילכו לקלפי באש ובמים, וגם הבוקר - למרות הפיאסקו שאיפיין את יום הבחירות לפני יומיים - יחזרו הבוקר (יום ה') אל עמדות ההצבעה ויתנו את קולם למועמדים המועדפים עליהם. הסקרים מטרידים, אבל לדעתם "אפשר לתת חיוך, הכל לטובה. כמה שנים באופוזיציה, וכוחה של המפלגה יחזור למותניה". מהצד השני של המתרס מתכוונים המתפקדים המאוכזבים לא לפקוד את הקלפיות. מבחינתם מדובר בפרישה למחתרת - עד יעבור זעם.

 

כ-59 אלף המתפקדים יוכלו להגיע ל-159 קלפיות ברחבי הארץ. אלה ייפתחו בשעה 12:00 ויפעלו עד 22:00. ההצבעה תיערך על גבי טפסי הצבעה מיוחדים, שבהם יסמנו המתפקדים X לצד השמות שברצונם לראות ברשימה לכנסת (לצפייה בטופס הצבעה לדוגמא - לחצו כאן). לאחר סגירת הקלפיות יתחיל תהליך ספירה ידני, שצפוי להימשך אל תוך הלילה. הכוונה היא להימנע ממיחשוב התהליך ולחזור לשיטות הישנות והמוכרות.

 

"מערך המיחשוב קרס - ממש כמו המפלגה"

יצחק, תושב הצפון שמשפחתו קשורה כבר שנים עם מפלגת העבודה, החליט הפעם שלא להצטרף למאמץ המלחמתי. "אני לא הולך להצביע למפלגה ללא מנהיגות", הוא אומר, "לאו דווקא בגלל אהוד ברק, אלא בגלל שאר העומדים בראש. בעבר היוותה המפלגה אלטרנטיבה למפלגות הימין, אבל היום אין לה שום אמירה ביטחונית, כלכלית או חברתית ייחודית. בפריימריז הקודמים הצבעתי כי העבודה היתה אלטרנטיבה ראויה לאריאל שרון, היום היא הולכת לאובדן פוליטי ארוך טווח".

 

לדעתו של יצחק, התקלה בפריימריז היתה רמז להמשך דרכה של המפלגה. "למה שיצביעו לה אחרי תקלה כזאת? איוולת, מעשה טיפשות, הרי התריעו על כך מראש. אנשים יצאו מהעבודה והתנדבו במשך חודשים ארוכים, ופתאום כל המערך קורס. ממש כמו המפלגה".

 

גם תושבת אחד היישובים מדרום לחיפה, המעידה על עצמה כמצביעה מסורתית של המפלגה, לא מתכוונת להגיע ולהצביע בפריימריז. "אני לא מתכוונת לנסוע שעה בכבישים עד קריית טבעון רק כדי להצביע", היא אומרת. "אני אדם עובד ויש לי מחויבויות נוספות. כשהמועד היה ידוע מראש דאגתי לפנות את היומן, אבל עכשיו זה לא יתאפשר לי. יש תחושה שמי שטיפל בפריימריז ממש עשה כל מאמץ כדי שלא נוכל להצביע. לא ברור לי למה אנחנו צריכים לנסוע כל כך רחוק כדי להצביע. זה כאילו רוצים לגרום למפלגה ליפול בכוח".

 

"המפלגה הזו בנתה את המדינה"

לעומת המאוכזבים, יש מי שאינו מוותר - כמו למשל דב יצחקי, תושב תל אביב בן 90 וחבר מפלגת העבודה מאז שקמה ולפני כן - מצביע מפא"י מסורתי. עצם השאלה האם הוא מתכוון להצביע בפריימריז החוזרים, גורמת לו לעלות טונים: "למה שלא אצביע? אז אומרים שהיא תרד בכמה מנדטים, אז מה? זה רק יחשל את המפלגה. אני גם לא מאמין לכל הגאונים האלו שעורכים את הסקרים. הם עוד יאכלו את הכובע. בינינו, אני לא משוכנע שהסוקרים לא מקבלים שלמונים מהליכוד".

 

לדבריו, לא התקלה במערכת הבחירות אמש, לא הקרבות הפנימיים במפלגה ולא ההנהגה השנויה במחלוקת יגרמו לו לשנות את הצבעתו. "בחיים שלי לא אוכל להצביע ליכוד", הוא מצהיר, "לא אהבתי את בגין האב ואני לא אוהב את הבן. גם במקרה של מלחמת יום הדין, סוף העולם, לא אצביע להם. אני אקבל אותם כמנהיגים אבל להצביע להם? לעולם לא!"

 

גם גילה ומרדכי בן-עדי, זוג פנסיונרים מתל אביב, מתכוונים להצביע בפריימריז. "אני מרגישה צורך להצביע", אומרת גילה, "מי בנה את הארץ אם לא מפלגת העבודה? צריך להסתכל על המפלגה כמכלול, ולא רק כאהוד ברק. אז אולי נמצא את עצמנו באופוזיציה, אין בכך כל דבר רע. כולם שוכחים את ביבי? הליכוד ירד מ-39 מנדטים ל-12, אני לא אתבייש אם העבודה תקבל את אותו מספר - כי גם היא תחזור בגדול".

 

לדברי בעלה, אין בתקלה שאירעה אתמול שום סימן לעתיד להתרחש. "התקלה היא בגדר מזל רע וזה יכול היה לקרות לכל מפלגה אחרת. אני מסתכל על האנשים שיושבים היום בעבודה ולדעתי, הם חבורה שבהחלט שווה לבחור בה". 


פורסם לראשונה 03/12/2008 23:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מערכה על אמון הציבור. ברק
צילום: גיל יוחנן
הגירסה הדיגיטלית שכשלה
צילום: דודו אזולאי
הגירסה הידנית
צילום: סבסטיאן שיינר
יצחקי. לא אוהב את בגין
מומלצים