שתף קטע נבחר

פארסה בעבודה: הפריימריז נדחו בשל התקלות

בעקבות שורת התקלות הקשות ביום הבחירות במפלגת העבודה, הוחלט לדחות את הפריימריז במספר ימים. בפעם הבאה הן יתקיימו במתכונת ידנית. יו"ר העבודה לשעבר, עמיר פרץ: "המהלך הדמוקרטי הזה הסתיים במבוכה"

פארסת הפריימריז בעבודה נגמרה מוקדם מהצפוי: ועדת הבחירות במפלגת העבודה החליטה בצהריים (יום ג') לדחות  את הפריימריז בעבודה, בשל תקלות קשות. בתחילה הוחלט לקיים את הבחירות ב-10 בדצמבר, אלא שאז הזכיר השר ראלב מג'אדלה כי מדובר בחג הקורבן - וכעת נבחן מועד חדש.

 

בעבודה מתלבטים בין שתי אפשרויות מרכזיות: הקדמת הפריימריז ליום ראשון או שני בשבוע הבא (7 או 8 בדצמבר) או לחילופין דחיית הבחירות עד לאחרי חג הקורבן, כדי לאפשר למפלגה להיערך לבחירות ידניות ולא ממוחשבות - מהלך שדורש הדפסת פתקים והכנת קלפיות.  

 

עם ההחלטה על ביטול הפריימריז היום פירסמה ועדת הבחירות של העבודה את ההודעה הבאה: "בעקבות קריסת מערכת המיחשב וכשלון החברה המתפעלת, החליטה ועדת הבחירות של מפלגת העבודה לדחות את קיום הפריימריז. הבחירות תתקיימנה במתכונת ידנית. הוועדה מתנצלת בפני ציבור הבוחרים".

 

"לקרוא לפעילים לא להתיייאש"

יו"ר העבודה לשעבר, עמיר פרץ, אמר ל-ynet: "המהלך הדמוקרטי הזה הסתיים במבוכה. צריך לעשות בדיקה יסודית מה קרה וצריך להצדיע לחברי המפלגה שבאו להצביע וגילו סבלנות. אני מקווה שלא ישפטו את המפלגה על פי מהלך פנימי, אלא על פי דרכנו האידאולוגית. חבל שאנחנו לא יכולים לקום מחר בבוקר ולהתחיל את המאבק על ליבו של הציבור".

 

"זו תקלה חמורה, אבל היא לא צריכה לשנות מהצורך שלנו להשלים את המהלך כמה שיותר מהר ולצאת לקהל הרחה", אמר ל-ynet השר יצחק הרצוג, "יהיה צורך לקרוא שוב לפעילים לא להתייאש למרות הכל. אחוזי ההצבעה היו גבוהים היום, אלא שאלפי מצביעים נאלצו ללכת הביתה מבלי להצביע. מארגני הבחירות יצטרכו לעשות הכל כדי להרים מערכת בחירות הכי מהר שאפשר, לא יאוחר מיום ראשון הקרוב".

 

ח"כ נדיה חילו קראה לקיים את הפריימריז במרכז המפלגה. "כמה אפשר לשגע את המתפקדים? צריך לקבל החלטה אמיצה, להיערך ולהתחיל בקמפיין הבחירות הכללי", אמרה.

 

כבל על הכוונת

ח"כ יורם מרציאנו זעם על התקלות, והוסיף בשיחה עם ynet: "מישהו צריך לתת את הדין על מה שקרה היום במפלגת העבודה. אי אפשר להמשיך לטייח ואי אפשר להמשיך לטאטא מתחת לשטיח את הכשלונות. אני קורא לאחראים למחדל

להסיק מסקנות".

 

חבר לשכת מפלגת העבודה, דני כהן, דרש ממזכ"ל העבודה, איתן כבל, להתפטר מפקידו כיו"ר ועדת הבחירות וכמזכ"ל המפלגה. "הכשל של הבחירות מצטרף לשורה של כשלים שהאיש מוביל אותנו אליהם", טען כהן, "התרעתי על הכשלים האפשריים במערכת הממוחשבת, והזהרתי מפני הקריסה, אולם לא הקשיבו לי".

 

בכירים בעבודה קראו לכבל לפנות בהקדם למבקר המדינה, ולבקש לאפשר למועמדים לרשימת העבודה לכנסת להגדיל את תקרת ההוצאה המותרת בפריימריז. בכיר במפלגה אמר ל-ynet: "נוצר מצב בלתי אפשרי לנוכח הפאיסקו שקרה היום. כל מועמד תיקצב את יום הבחירות ואת הקמפיין כך שהכסף יספיק לו. נוכח מה שקרה, צריך לאפשר הוצאה נוספת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקלה קשה. ברק
צילום: ירון ברנר
הקלפי בגבעתיים ריקה
צילום: עופר עמרם
בן אליעזר ווילנאי דרשו לבטל את הפריימריז
צילום: דודו אזולאי
מומלצים