שתף קטע נבחר

חשש בבית שמש: "דתיים יצאו לנקום בחרדים"

שלוש נערות דתיות הותקפו בשבת שעברה על ידי אנשי העדה החרדית בעיר, שטענו כי הן מכניסות לשכונה "ערווה ופריצות". חבר מועצה דתי: "לא ניתן לאנשי סדום לגור בתוכנו". תושב חרדי ל-ynet: "יש מידע על מסע נקם שהם מתכננים להערב. האברכים שלנו ערוכים לקרב ומוכנים להיכנס על זה לכלא"

בית שמש בוערת: תושבים דתיים בעיר מדווחים כי בתקופה האחרונה הותקפו כמה פעמים על ידי שכניהם, אנשי העדה החרדית, הטוענים כי הם מכניסים "פריצות וערווה" למקום ומשפיעים לרעה על ילדיהם. במקרה האחרון, שאירע בליל שבת שעברה, תקפו כמה מהם שלוש נערות שחלפו בשכונתם - שתיים הצליחו לברוח כשהן מוכות וחבולות, והשלישית יצאה בשלום מהמקום רק אחרי שהסכימה לעטוף את עצמה בחלוק ארוך בסגנון חרדי. בקהילה החרדית טוענים כי דווקא הדתיים הם ש"התחילו" וכי בידיהם מידע על פעולת נקם שהם מתכננים להערב (ליל שבת). "האברכים פה לא יעברו על זה בשתיקה", מזהיר אחד התושבים החרדים, "יש פה הרבה שמוכנים גם לשבת בבית סוהר".

 

בעקבות אירועי השבועות האחרונים פנו בעניין אנשי הקהילה הדתית-לאומית בבית שמש לראש העיר ולנציגיהם במועצה ואף הגישו תלונה במשטרה. במקביל הם מקיימים מגעים עם גורמים בעדה החרדית ובהם הרב

המקומי במאמצים להגיע להבנות שיאפשרו דו-קיום בעיר המעורבת.  

 

מכות בליל שבת 

ר', אביה של אחת הנערות שהותקפו בשבת האחרונה, סיפר ל-ynet כי לאחר סעודת שבת יצאו בתו בת ה-15 ושתי חברותיה לטיול קצר, ובדרך הביתה, בשכונת גבעת שרת המעורבת, חצו את השכונה החרדית רמת בית שמש ב'. בשלב מסוים הבחינו הבנות בכמה גברים שעוקבים אחריהן. הם נכנסו לאחד הבניינים ויצאו ממנו כעבור כמה דקות יחד עם עשרות תושבים נוספים שלפתע התנפלו על הנערות. הם בעטו בהן עד שנפלו על הרצפה, ואז החלו להכות אותן ולזרוק עליהן ביצים, תוך כדי קריאות "נאצים, תסתלקו מכאן". 

 

שתיים מהבנות הצליחו לחמוק מהתוקפים כשהן חבולות, והשלישית, בתו של ר', שכבה עוד דקות ארוכות על הרצפה והוכתה. היא הצליחה לברוח רק כאשר צעיר שעבר במקום מחה על מה שראה ומשך אליו את התוקפים. אישה חרדית מאחד הבניינים הסמוכים קראה לה לבוא לביתה כדי להתאושש, וכך עשתה. כעבור שעה, בה חששה הנערה לצאת מן הבית, הציעה לה המאחרת לעטוף עצמה בחלוק ארוך בסגנון חרדי, וכך "הבריחה" אותה בחזרה לביתה בשכונת גבעת שרת. רק בתום האירוע הוזמנה משטרה למקום, אך זה כבר היה מאוחר מדי והתוקפים לא היו במקום.    


הסלמה נוספת? סדרת העימותים הקודמת בעיר (צילום: משה הולצמן)

 

"הבת שלי הייתה ממש בהיסטריה", סיפר ר', "היא הגיעה הביתה חבולה ומטונפת לגמרי". הוא הוסיף כי בתחילה סבר שהתוקפים היו "כמה נערי שוליים משועממים", אך נדהם לשמוע שמדובר באנשים מבוגרים בגילאי 40 ויותר. "הם כל הזמן צעקו שבנים ובנות שהולכים ביחד זו פריצות שמקלקלת להם את הילדים, אבל בנים היום רק בצד השני של הכביש, והם בכלל לא הכירו או היו קשורים לבת שלי ולחברותיה", אמר האבא, "שלושתן היו לבושות בצניעות, ולא ברור לי מה הייתה הבעיה".

  

הוא סיפר עוד כי בתקופה האחרונה קיימו בקהילה הדתית פגישות בנושא עם ראש העירייה, משה אבוטבול, ועם חברי מועצת העיר. הנערות שהותקפו העלו את סיפורן על הכתב והעדות הוצגה בפני רבנים בעדה החרדית כדי שיפעל לדו קיום בעיר. לדבריו, "הגיע הזמן לשים סוף לתופעה, או פשוט לעשות שלום בית במקום הזה".  

 

העדה החרדית: "ביקשנו שנערות לא יעמדו לנו ליד החלון"

משה, איש העדה החרדית ותושב האזור, מציג גרסה שונה. בשיחה עם ynet סיפר: "לפני שלושה שבועות הגיעו לכאן בהמוניהם נערות וגברים. ביקשנו שיזוזו ולא יעמדו לנו ליד החלונות, והם ענו לנו 'תסגרו את החלונות' ועלו עליהם איזה 15 אברכים מהשכונה. בשבוע האחרון הגיעו שוב 20 נערות. בחור חרדי תמים עבר שם ואמר להם שבחורים ובחורות שצורחים ברחוב בגסות זה הכי לא צנוע שיש, ואז הם זרקו עליו אבנים גדולות. בגלל זה יצאו כמאה אברכים והבריחו אותן".  

 

משה מכנה את התושבים הדתיים-לאומיים "דתיים-חילונים", ואומר: "בחורים ובחורות שצוחקים פה זה ערווה. אסור שזה יהיה גם בשכונה חילונית, אבל בטח שלא בחרדית". לדבריו, לתושבים יש מידע על כוונה לערוך הלילה מסע נקם נגד החרדים ולהביא למקום מאות בחורות ובחורים כדי להלהיב את הרוחות. "בשבוע שעבר זרקו אבנים ליד כל מי שעבר על ידם, ממש אבנים שיש בהם כדי להמית. היו כאן אברכים פצועים עם משקפיים שבורים, אבל אנחנו לא רצים לתקשורת על כל טיפת דם. הלילה זה כנראה הולך להיות כפל כפליים, אבל זה לא מעניין אותנו. ערווה לא תהיה כאן בשכונה וזה לא יעבור בשתיקה. יש מספיק אברכים שמוכנים לשבת על זה בבית סוהר".  

 

"הבעיות התחילו עוד כשהוקמה השכונה, כשמהבתים שלנו יכולנו לראות את הטלוויזיות בבניין שממול וזה פגע בילדים", מתאר משה את הרקע לאירועים, "הרבנים שלנו נפגשו עם הרבנים שלהם וסידרו את העניין בנחת ובדיבורים. מאז היו אירועים פה ושם, אבל בסך הכל היה די רגוע".  

 

לטענתו, ההסלמה הנוכחית התחילה לפני כמה שבועות, מייד לאחר בחירתו של משה אבוטבול החרדי לראשות העיר. "הדתיים רוצים לחמם את האווירה כדי להראות שראש עיר כזה ייתן לנו להשתולל ולכן הם מתגרים בנו כל הזמן, אבל אנחנו, אנשי העדה החרדית, בכלל לא משתתפים בבחירות, וראש העיר הזה רחוק מאיתנו מאוד מאוד בדעותיו".

 

יו"ר הסיעה הדתית 'ביחד' במועצת העיר, שלום לרנר, אמר ל-ynet: "אנחנו רואים בחומרה רבה את התופעה ואת הלינץ' שנעשה ברחובות העיר בליל שבת. אנחנו מצפים מכל תושבי העיר הנורמליים, חרדים ושאינם חרדים, לגנות את המעשה בכל תוקף, ולא לתת לאנשי סדום לגור בתוכנו. נעשה כל שביכולתנו למיגור התופעה, ואנחנו מצפים גם מהמשטרה לפעול ביד קשה נגד הקבוצה הקיצונית הקטנה שמפרה באופן שיטתי את הדו-קיום בין התושבים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת דתיים בבית שמש. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
הפגנת חרדים בבית שמש
צילום: משה הולצמן
הסרת שלטי הצניעות
צילום: יעקב לדרמן
מומלצים