שתף קטע נבחר

ראאד סלאח: אם היה לנו צבא, הוא לא היה שותק

מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית אמר בראיון לאל-ג'זירה כי לכיבוש הישראלי לא היה אומץ לנקוט בחורבן ללא התמיכה והשתיקה הרשמית הערבית והאיסלאמית. בתוך כך הודיעה ההנהגה הערבית בישראל על מבצע הסברתי בעולם כדי להביא לסיום התקיפה הישראלית

"אם היו לנו מטוסים צבאיים - הם היו פועלים כדי לשמור על השלום". כך אמר היום (יום ג') ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראא'ד סלאח, בראיון לרשת אל-ג'זירה, בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. "אנו עוקבים אחרי מה שקורה בעזה בכאב גדול. ברור לנו שמה שקורה עכשיו הוא מלחמה במלוא מובן המילה, וחלק ממלחמות העבר שהיו באזור מאז 1948, דרך 1967 ועד ל- 2006. זוהי המלחמה החדשה בימים אלה".

 

"ברור לנו שהכיבוש הישראלי הפראי שואף באמצעות מלחמתו נגד כל עמנו הפלסטיני להפיל את הממשלה הפלסטינית הנבחרת בהנהגת איסמאעיל הנייה, ומנסה להפיל את תכנית ההתנגדות הפלסטינית. אני משוכנע שהכיבוש הישראלי לעולם לא יסכים להקמתה של מדינה פלסטינית על האדמה הפלסטינית, לכן הפתרון שהם החלו לדבר עליו בתקופה האחרונה הוא מה שנקרא 'מולדת אלטרנטיבית' לפלסטינים בירדן - לעולם לא נסכים לכך", אמר סלאח.

 

מלחמת עזה - עדכונים אחרונים

 

"הכיבוש הישראלי, לא היה לו האומץ לנקוט בחורבן הזה לולא התמיכה והשתיקה הרשמית הערבית והאסלאמית. מצער אותי לומר שהכיבוש הישראלי מבצע את ההרס הטרוריסטי הזה כאילו אין מיליארד וחצי מוסלמים וערבים וכאילו אין יותר מחמישים מדינות מוסלמיות וערביות ואין ליגה ערבית. השתיקה הרשמית הערבית והאיסלאמית גזרה עונש מוות על עזה ומיליון וחצי התושבים הנצורים בה", אמר סלאח.

 

בתגובה לשאלה מה ערביי ישראל עושים בנדון ענה סלאח: "אנו, הפלסטינים בתוך פלסטין (הכוונה לערבים בישראל - ר.נ.), סובלים גם כן מהדיכוי והעושק הישראלי. אנו נצורים בשל האפליה והרדיפה הדתית הישראלית. אנו סובלים מכל זאת. האמינו לי - אם היה לנו צבא, הוא לא היה שותק עד עתה. אם היו לנו מטוסים צבאיים הם היו פועלים כדי לשמור על השלום".

 

"אנו יכולים להכריז שביתה וכך עשינו. אנו יכולים לעשות עצרות והפגנות בכל כפר ועיר וכך עשינו. אנו יכולים לתרום סיוע, תרופות, כסף ודם וכך עשינו. אנו ממשיכים לחשוב כיצד ניתן לסייע, ואולי לשלוח ספינה נוספת, מקפריסין או מאיסטנבול לעזה כפי שהיה היום. אנו שוקלים לשלוח עשרות משאיות סיוע. כל זאת אל מול השתיקה הערבית והאיסלאמית", אמר סלאח.

 

מבצע הסברתי בעולם

ההנהגה הערבית בישראל יוצאת במבצע הסברתי לעולם כדי להביא לסיום התקיפה הישראלית על עזה. כך הוחלט בישיבה שנערכה היום בוועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל. כחלק מן ההסברה יופץ בעולם מכתב המטיל את האשמה על ישראל, יתקיימו פגישות בשגרירויות, והמנהיגים יתראיינו בכל כלי התקשורת. לדברי חבר הכנסת אחמד טיבי, "המאמץ לסיים את המלחמה ולחסוך דם משני הצדדים הוא ערך עליון".

 

בשבת האחרונה, ביום בו החלה התקיפה בעזה קיימה ההנהגה הערבית ישיבת חירום, ובה הוחלט על קיום תהלוכות מחאה בכל הישובים הערבים. מאז התקיימו שתי ישיבות נוספות, ובהן הוחלט על שורת צעדי מחאה נוספים, ובראשם מערך הסברה אגרסיבי שיוביל - כך הם מקווים - לסיום הטבח כהגדרתם אותו מבצעת ישראל בעזה.

 

"כל מי שיכול לדבר בתקשורת ולהסביר את התנגדותנו למלחמה ובכלל את עמדת הציבור הערבי בישראל, יעשה זאת היום. הרי ממילא בסוף יהיה הסכם, אז למה שהוא לא יחול כבר היום. כדי להעביר את עמדתי התראיינתי רק היום לשמונה כלי תקשורת שונים בארץ ובעולם וכך גם חברי הכנסת האחרים", אמר טיבי.

 

מזכ"ל ועדת המעקב של ערביי ישראל עבד ענבתאווי, הוסיף: "ועדת המעקב העליונה גם קראה לציבור הערבי לבוא ולתרום דם. ביום רביעי הקרוב יתקיים מבצע התרמה בבית החולים האנגלי בנצרת, עוד הוחלט להחרים כל טקס רשמי לקראת השנה האזרחית החדשה אליו יוזמנו על ידי אישיות פורמאלית ישראלית".

 

הוא הדגיש: "אסור לנו לעצור את צעדי המחאה, והם ימשכו לצדם נצא במתקפה הסברתית גם על המתרחש בעזה וגם על הרדיפה הפוליטית בתקופה זו, המופנית מצד פוליטיקאים כלפי ההנהגה הערבית בישראל".

 

"מדיניות טבח מתוכננת"

בצד ההסברה בתקשורת ייצא בימים הקרובים מכתב בשפה האנגלית שיופץ בעולם, ובו הבעת מחאה כנגד פעילות ישראל לצד הטלת האשמה מצידה על הקרבן. "העולם צריך להבין שמדובר במדיניות טבח מתוכננת, אנו דוחים מכול וכל את הטענה שהקרבן הוא הנושא באחריות", אמר מנכ"ל את'יג'אה - איחוד העמותות הערביות, אמיר מח'ול.

 

לדברי מח'ול, "בנוסף, בכוונתנו לתקוף את שתיקת העולם נוכח פשעי ישראל ובכלל זה המשטרים הערבים, ונקרא לסיום המתקפה והסרת המצור. בכוונתנו גם לפנות לממשלה המצרית והירדנית ולבקש להוציא מישראל את השגרירים הנמצאים כאן".

 

מרכז מוסאוא פנה לתקשורת הישראלית וביקש להשמיע גם את הקול הערבי. "יש להשמיע את הקול הערבי גם אם הוא שונה. הציבור הערבי הוא בן העם הפלסטיני, ובנוסף הוא אזרח המדינה. זכות הציבור לשמוע את עמדתנו.

הסתה גזענית משרתת את מטרתם הפוליטית של מפלגות קיצוניות אשר מנצלים את תקופת הבחירות לצבור כוח פוליטי על חשבון הזנת השנאה", נמסר מהמרכז.

 

לצד הפעילות ההסברתית מתכוונים במגזר הערבי לקיים בשבת הקרובה עצרת מחאה גדולה בסכנין, ואיסוף תרומות לשם העברת סיוע הומניטרי לתושבי עזה. 

בעוד שבמשטרה מתהדרים בכ-200 עצורים בהפרות סדר וטוענים להידברות עם ההנהגה הערבית, והמפכ"ל דודי כהן אמר כי אינו חושש מחזרה על אירועי אוקטובר 2000, כי "כולם התבגרו", בהנהגה הערבית לא חשים כך, וטוענים כי אין כלל הידברות. ח"כ עבאס זכור שלח היום מכתב לשר לביטחון פנים ובו הוא מבקש להפסיק את גל המעצרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השייח ראא'ד סלאח
צילום: גיל יוחנן
צילום: רונן בוידק
ח"כ טיבי: לחסוך דם משני הצדדים
צילום: רונן בוידק
מומלצים