שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

חמאס: 150 הרוגים בתקיפת חיל-האוויר בעזה

גורמים צבאיים אישרו שצה"ל החל לתקוף מטרות צבאיות ברצועת עזה. עדי ראייה פלסטינים מסרו כי התקיפות התמקדו בעיר עזה ובסביבותיה. דובר חמאס: לפחות 150 נהרגו, 200 נפצעו. בתקיפה נהרג גם מפקד משטרת חמאס, תאופיק ג'אבר

אחרי האיומים וההצהרות - שלב הפעולה. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו בצהריים (שבת) מטרות שונות בכל רחבי רצועת עזה. זאת, בתגובה לירי הרקטות המתמשך בימים האחרונים לעבר ישראל. לטענת חמאס, לפחות 150 בני אדם נהרגו עד כה בתקיפות, שהתמקדו בבסיסי ומוצבי הארגון. על פי הדיווח, ישנם לפחות 200 פצועים.

  

רצועת עזה: מתקיפים ומותקפים

 

עדי ראייה פלסטינים דיווחו גם כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו מבנים שונים של חמאס בעיר עזה ובסביבותיה. צה"ל תקף עשרות יעדים מתוך בנק מטרות שהוכן בחודשים האחרונים. במתקפה לקחו חלק מטוסי קרב ומסוקי קרב רבים בו זמנית, בעיר עזה ובמקומות אחרים ברצועה.

 

אנשי חמאס ברצועה מדווחים על יותר מאות הרוגים ופצועים. לפחות ארבעה מאנשי כוחות הביטחון של חמאס נהרגו בתקיפה של מוצב ששימש בעבר את כוח 17 במערב הרצועה. כמו כן, דווח על ארבעה הרוגים נוספים בתקיפות מהאוויר של שורה של מוצבי חמאס לכל אורך הרצועה. בתקיפה נהרג גם מפקד משטרת חמאס, תאופיק ג'אבר.


עשן מיתמר מעל רצועת עזה (צילום: AFP)  

 

גופות מוטלות על הרצפה

ברשת אל-ג'זירה משודרות תמונות ממוצבי החמאס ובהם גופות של אנשי חמאס ופצועים רבים. מבתי החולים ברצועה נמסר, כי הם קורסים תחת העומס. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר כי ארגונו יגיב על תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה. בראיון טלפוני לרשת אל-ג'זירה אמר אבו מרזוק: "אנו נגן על נשינו וילדינו. נגן על עצמנו בכל האמצעים. כל האפשרויות פתוחות".


הריסות בעזה לאחר תקיפת חיל-האווי (צילום: AFP)

 

בכיר הג'יהאד האיסלאמי, חאלד אל בטש, אמר כי תקיפות חיל האוויר "פירושן מלחמה". בראיון לאל ג'זירה אמר: "ישראל הכריזה מלחמה פתוחה על העם הפלסטיני. כל זה לא היה קורה אילולא שתיקתן של מדינות ערב. לעולם לא נוותר ולא ניכנע מול המטוסים והטנקים. התקיפה הזאת דומה מאוד לאופן בו נפתחה המלחמה נגד חיזבאללה ב-2006. התקיפה נועדה נגד כל מי שקשור לתשתית ההתנגדות. לתקיפה לא היה כל קשר לירי הרקטות. ישראל רוצה לייצר לעצמה ניצחון ואנו מצפים ממדינות ערב שלא ישתקו.

 

מעט חיילי מילואים גויסו בצו 8

בצה"ל הבהירו כי כל אזרח פלסטיני שבביתו נמצאים פעילי חמאס הוא מטרה לגיטימית. "המבצע הולך להיות ארוך ובהחלט יכולים להיות נפגעים בצד שלנו, דרושה סבלנות ואורך רוח", נמסר מצה"ל.

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, נמצא בקריה בתל אביב ועוקב אחרי הדיווחים מרצועת עזה ממוצב הפיקוד העליון (מצפה) שנפתח לאור המבצע בעזה. לפי שעה, הורה צה"ל למספר מצומצם ביותר של חיילי מילואים במקצועות קריטיים להתייצב בצו 8 וכרגע לא מתוכנן גיוס מילואים אם כי בצה"ל נערכים לכל האפשרויות במקרה של התפתחות המבצע.  

 

לפנות בוקר ירו הפלסטינים רקטת קסאם לעבר מערב הנגב. הרקטה נחתה בקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב, וגרמה לנזק אך לא נפגעים. למרות ניסיונות להרגיע את השטח בימים האחרונים, הורגשה היערכות בכל הצדדים לקראת התקיפה הקרבה: ברצועת עזה ירדו למחתרת מרבית פעילי החמאס מחשש לתקיפה ישראלית.

 

כל המבנים הגלויים - תחנות משטרה ומתקני ממשלה - התרוקנו מיושביהם. גם מצרים הגבירה את אמצעי הבטיחות בגבול עם רצועת עזה, מחשש למתקפה שתביא לניסיון נוסף של הפלסטינים לפרוץ את הגבול ברפיח, כפי שנעשה לפני כשנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס קרב של חיל האוויר
צילום: רויטרס
פינוי פצוע מהרצועה, היום
צילום: רויטרס
מומלצים