שתף קטע נבחר

200 ערבים נעצרו מאז שבת: "נגלה אפס סובלנות"

כאלף מתושבי מזרח ירושלים לקחו חלק בהפרות הסדר, שפרצו בעקבות ההפצצה בעזה. בצפון נעצרו 107 תושבים בחשד להפרות סדר, 94 מהם נכלאו

כ-100 תושבי מזרח ירושלים נעצרו מאז מבצע "עופרת יצוקה". כ-20 לוחמי מג"ב ומשטרה בירושלים ובעוטף ירושלים נפצעו באורח קל במהלך הפרות הסדר. רובם לא נזקקו לפינוי. בהפרות הסדר השתתפו עד היום כ-1,000 מתושבי מזרח העיר, בסך הכל הפרות הסדר לא גלשו למערב ירושלים.

 

מאז מבצע "עופרת יצוקה" ביום שבת מתקיימות הפרות סדר במזרח ירושלים, בכפרים ובעוטף ירושלים. הפרות הסדר כוללות יידויי אבנים, בקבוקי תבערה וקריאות הסתה, בעיקר לעבר כוחות הביטחון שהיו ערוכים מבעוד מועד. מרכז הפרות הסדר הוא בעוטף ירושלים, מחנה הפליטים שועפט, ראס אל עמוד, א-טור והעיר העתיקה.

 

כבר מיום שבת נקטה משטרת ירושלים ביד קשה כלפי מפרי הסדר והחלה בשיתוף עם השב"כ לבצע מעצרים, אם באמצעות כוחות גלויים של מג"ב ומשטרה, ואם באמצעות כוחות סמויים. כמו כן גם באמצעות יחידות מסתערבים של מג"ב ומשטרה. עד היום נעצרו 93 חשודים תושבי מזרח העיר בגירים וקטינים בחשד שהשתתפו בהפרות הסדר, יידויי אבנים ובקבוקי תבערה. כנגד חלקם כבר מוגשים כתבי אישום. אתמול הגיעו כמה עשרות בני משפחה של עצורים והפגינו מול בית משפט השלום בעיר בגין מעצרם, אך התפזרו.

 

בבית חנינא ניסו משפחות להקים סוכת אבלים לזכרם של ההרוגים בעזה, אך כוחות מג"ב ומשטרה מנעו מהם. יש לציין כי חלק מעצורים הם שמות של אנשים שעולים במהלך חקירה. המשטרה מתכוונת להמשיך גם בימים הקרובים לבצע מעצרים של חשודים. על רקע המצב ובעקבות ההתפתחויות בעזה נערכת פעמיים ביום הערכת מצב בראשות מפקד המחוז, ניצב אהרון פרנקו על מנת להיערך להמשך הפעילות.

 

107 עצורים בצפון

במחוז הצפוני של המשטרה נעצרו מאז תחילת המתקפה על עזה 107 צעירים החשודים בהפרות סדר, מתוכם 94 נכלאו ומרצים מספר ימי מעצר.

 

מפקד המחוז ניצב שמעון קורן אמר הבוקר ל-ynet כי בצד מתן האפשרות לקיים מחאה תוסיף המשטרה לפעול כלפי מפירי החוק ביד קשה. לדבריו, "נפעל כלפי מפירי הסדר והמסיתים באפס סובלנות".

 

במשטרה אומרים הבוקר כי הם אינם מופתעים מן המתרחש. "היינו ערוכים לתרחישים הללו וצפינו כי במידה וצה"ל יתקוף בעזה במחוז הצפוני נידרש לטפל בהפרות סדר", אמר קורן. ואכן בשלושת הימים האחרונים מנסים צעירים המתגוררים בישובים ערבים ברחבי המחוז הצפוני לפגוע בשגרת החיים.

 

בחלק מן המקרים מדובר בידויי אבנים אל עבר צירי התנועה ופגיעה ברכבים חולפים ובניידות משטרה, במקרים אחרים נזרקו בקבוקי תבערה אל עבר הכביש ובצמתים מרכזיות הובערו צמיגים. בכל אחד מן האירועים רדפה המשטרה אחר מפירי הסדר והביאה למעצרם.

 

הידברות מלאה עם ההנהגה הערבית

"בחלק מן המקרים מדובר בצעירים שהחליטו על דעת עצמם להפר את הסדר, ובמקרים אחרים עמדה מאחורי מפירי הסדר הנהגה שבצורה סמויה החליטה לאפשר את הפרות הסדר. הגענו אל המסיתים - חלקם זומנו לחקירה, והזהרנו כי במידה וימשיכו להסית נפעל גם כלפיהם.

 

אנו מצויים בהידברות מלאה עם ההנהגה הערבית - בחלקם מצליחים

 לשלוט על המתרחש ובחלקם מדובר במנהיגים שנמצאים בתפקיד תקופה קצרה יחסית ולכן אין להם מספיק סמכות במקרים כאלה אנו רואים שהם עושים מאמצים אך זה לא עוזר", אמר קורן.

 

בהתייחסו ליום השקט יחסית שעבר אתמול במחוז אמר קורן: "אתמול היו פחות הפרות סדר, אך זה אינו מעיד על שום דבר, אנו נשארים במערך הקיים עד שיסתיימו האירועים, תוך שיתוף פעולה הדוק עם השב"כ נוסיף לפעול כלפי מפירי הסדר ביד קשה".

 

מפכ"ל המשטרה מבקר הבוקר במחוז הצפוני בכדי ללמוד על התרחישים השונים בשטח מקרוב. ביום ראשון, כאשר ביקר במחוז, אמר המפכ"ל כי אינו חושב שהאירועים במחוז הצפוני יגלשו למה שהתרחש באוקטובר 2000. "כולנו התבגרנו מאז", אמר המפכ"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפרות סדר בירושלים
צילום: AFP
מומלצים