שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

צה"ל עצר עשרות חשודים בעזה והעבירם לישראל

צה"ל מנצל את ההזדמנות ולכד עשרות פלסטינים החשודים בפעילות טרור. חלקם הועברו להמשך חקירה בישראל. חילופי האש ברצועת עזה נמשכים ובשעות האחרונות נפצעו שבעה חיילים קל-בינוני. חיל האוויר תקף עשרות מנהרות ויעדי חמאס

עצורים ראשונים לצה"ל במבצע "עופרת יצוקה": במהלך היום (ב') עצרו כוחות צה"ל הפועלים בצפון הרצועה כמה עשרות פלסטינים חמושים ואחרים ששהו בסמוך לכוחות, בחשד כי הם משמשים כפעילי טרור. חלק מהם הועברו לחקירה בישראל. במקביל, דווח על שבעה חיילים שנפצעו באורח קל-בינוני בשעות האחרונות.

 

"עופרת יצוקה" - דיווחים אחרונים

 

הפלסטינים עברו חקירה ראשונית בשטח, לאחר שנבדק כי אינם חמושים או נושאים אמצעי לחימה על גופם. לאחר מכן - בשעות הצהריים - הוחלט להוציא את חלקם לתוך שטח ישראל, למתקן מיוחד שהוכן מבעוד מועד, לצורך חקירה נוספת.

 

בצה"ל מתכוונים להמשיך ולעצור ככל שניתן פלסטינים חמושים ופעילי טרור על מנת להשיג שני יעדים מרכזיים:

  • השגת מודיעין בזמן אמת - על ידי חקירת החשודים, שחלקם שייכים לזרוע הצבאית של החמאס ויכולים למסור מידע שעשוי לסייע לכוחות צה"ל כבר במבצע הנוכחי, או לשמש את מערכת הביטחון בעתיד.
  • לקחת שבויים, בעיקר מקרב אלה שיש עליהם מידע כעוסקים בטרור - ובשלב מאוחר יותר להעמידם לדין בישראל ואף להשתמש בהם בעתיד כקלף מיקוח מול החמאס.

 

מאז יציאת כוחות צה"ל מרצועת עזה, במסגרת תוכנית ההתנתקות, אין פעילות מעצרים שוטפת כפי שמתרחש ביהודה ושומרון. רק בזמן מבצעים בעומק הרצועה נעצרים פלסטינים חשודים לחקירה. כעת, במערכת הביטחון רואים במבצע הזדמנות לעצור פעילי טרור וללמוד דרכם על דרכי הפעולה של החמאס.

 

גורמים צבאיים ציינו כי בכל הזדמנות בה ניתן לעצור את פעילי הטרור, מנסים החיילים הפועלים בשטח לעשות זאת - אולם כאשר ישנו סיכון לכוח, פותחים החיילים באש לעבר מקורות הירי על מנת לפגוע.

 

מעצרם של הפלסטינים נעשה במסגרת חוק לוחם בלתי חוקי (לב"ח). הלב"ח הוא אדם שלקח חלק פעיל בפעולות איבה נגד מדינת ישראל אם במישרין ואם בעקיפין, או נמנה עם כוח המבצע פעולות איבה. כיוון שהחמאס אינו צבא אלא ארגון טרור לא נחשבים העצורים כשבויים. במסגרת מעמדם כלוחמים בלתי חוקיים, חייבת המדינה להעביר לשופט תוך 14 יום נימוקים באשר למעמדם, ואחת לחצי שנה צריך שופט לאשר את המשך שהייתם במעצר מסיבות ביטחוניות.

 

ברק: הפעולה נמשכת במקביל למגעים מדיניים

הקרבות ברצועת עזה נמשכים ובחילופי האש בין חיילי צה"ל לבין חמושים פלסטינים נפצעו בשעות הצהריים שבעה חיילים. ארבעה מהחיילים נפצעו באורח בינוני ושלושה באורח קל. הפצועים הועברו לטיפול רפואי. מאז תחילת המבצע, בבתי החולים נמנו מקרב צה"ל הרוג אחד, 6 פצועים קשה, 6 בינוני ו-53 קל, שכמחציתם כבר שוחררו. החיילים מאושפזים בבתי החולים סורוקה, ברזילי, בילינסון ושיבא.

 

וגם הפעולה האווירית נמשכת. חיל האוויר תקף היום שוב עשרות מנהרות בציר פילדלפי שבדרום רצועת עזה. מאז שעות הבוקר הותקפו כארבעים יעדי חמאס ברצועה - בהם מחסנים, נקודות שיגור ובתים ששימשו כמחסני תחמושת.

 

הפלסטינים מדווחים, כי מניין ההרוגים ברצועה עומד על יותר מ-530. לטענת הפלסטינים, שלושה ילדים ואמם נהרגו מפגיעת פגז בביתם בעיר עזה הבוקר.

 

במהלך הלילה תקפו ספינות של חיל הים משגר רקטות שהיה בתוך בונקר, ונועד לשגר טילי גראד לעבר אשקלון. בצה"ל אומרים כי פעילות חיל האוויר וחיל הים הפחיתה באופן משמעותי את הירי לעבר אשקלון והאזור הצפוני, אולם אין באפשרותה למנוע את הירי באופן מוחלט.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בבוקר כי "חמאס ספג מכה

קשה מאוד, אך עדיין לא הגענו ליעדים שקבענו, לכן הפעולה נמשכת. במקביל נמשכים מגעים בינלאומיים". הוא ציין שבמבצע הקרקעי משתתפים כעת כוחות שריון, הנדסה, תותחנים, חילות הים והאוויר - לצד יחידות מיוחדות.

 

מוקדם יותר דיווחו מקורות פלסטינים ברצועה, כי שבעה בני משפחת אבו עיישה בשאטי - אב, אם וחמישה מילדיהם - נהרגו במחנה הפליטים שאטי במערב העיר עזה. על-פי הדיווח הפלסטיני, פגז שירו ספינות חיל הים פגע ישירות בביתם וגרם להריגתם.


פורסם לראשונה 05/01/2009 16:22

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפעולה ברצועה
צילום: AFP
פעיל חמאס בעזה (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים