שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

גורמים בצה"ל: חמאס ינסה להגביר ירי הרקטות

בצה"ל אומרים כי החמאס משגר את הרקטות מאזורים צפופים - ויש להמתין בסבלנות לתוצאות. ראש חטיבת מחקר באמ"ן: יש להם רקטות לעוד כמה שבועות

צה"ל פועל כבר יומיים בעומק השטח ברצועת עזה, אך משגרי הרקטות ממשיכים בפעולתם ומאז הבוקר (יום ב') שוגרו לעבר דרום הארץ יותר מ-30 רקטות. גורמים בצה"ל מעריכים כי הירי לא ייפסק: "ירי הרקטות של החמאס יימשך ועל-פי הערכות ינסו בחמאס אף להגביר אותו ככל שפעילות צה"ל בהיבט הקרקעי נמשכת".

 

בצה"ל עוקבים אחר ירי הרקטות מצד החמאס ואף מנתחים את הנושא בהיבטים שונים על מנת לנסות לשבש אותו, אולם דוחים טענות לפיהן הפעולה הקרקעית של צה"ל - שהחלה במוצאי שבת - אמורה להביא באופן מיידי להפחתת הירי. "הפעילות הקרקעית נועדה על מנת לפגוע ביכולות החמאס וליצור הרתעה נגד הארגון. מטבע הדברים הכוחות גם פועלים במרחבי שיגור, אבל עצם הפעולה לא יכולה לבדה להביא להפסקת הירי", הסבירו הגורמים.

 

לדבריהם, אחד העקרונות החשובים של החמאס נשען על ירי הרקטות והטילים לעבר ישראל, ואנשיו יעשו הכל על מנת להמשיך ולשגר את הרקטות ככל שניתן. "יש לזכור שהירי נעשה מתוך האזורים הצפופים, ממשגרים שחפורים באדמה, או מוצבים במקומות מסתור ומופעלים באמצעות שעון עצר".

 

התוצאות בסוף

במהלך הלילה תקפו ספינות של חיל הים משגר רקטות שהיה בתוך בונקר, ונועד לשגר טילי גראד לעבר אשקלון. בצה"ל אומרים כי פעילות חיל האוויר וחיל הים הפחיתה באופן משמעותי את הירי לעבר אשקלון והאזור הצפוני, אולם אין באפשרותה למנוע את הירי באופן מוחלט.

 

"בסופו של דבר, מבחן התוצאה יהיה לאחר שיסתיים המבצע ולא במהלכו", אמרו הגורמים. "שכן על-פי הערכות היתה ציפייה לירי מאסיבי הרבה יותר של רקטות לעבר ישראל - מה עוד שבארגון החמאס יש מעט מאוד דרכים להשיב מלחמה נגדנו, אחת מהן היא ירי הטילים, ולכן הם יעשו זאת ככל שניתן, אפילו דקות ספורות לפני שתיגמר המערכה".

 

בישיבת ועדת חוץ וביטחון של הכנסת אמר ראש חטיבת מחקר בצה"ל, תא"ל יוסי בידץ,

כי "יש פגיעה קשה בחמאס. הזרועה הצבאית נפגעה חלקית, מערך ייצור הרקטות נפגע, אך הם מתאוששים". לדבריו, בידי חמאס יש טילים ופצצות מרגמה להמשך הירי על העורף לתקופה נוספת של שבועות. בידץ הדגיש, כי "הירידה בכמויות הירי היא טקטית והוא שומר לעצמו את האופציות להעלות את קצב ירי הטילים והפצמ"רים".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בישיבה, כי "60 אחוזים מהנפילות הן בשטחים פתוחים ו-40 אחוזים הן בשטח בנוי". שר הביטחון הוסיף, כי 10 אחוזים מהרקטות גרמו נזק לבניינים ורק ב-2 אחוזים מדובר בפגיעה ישירה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיגור רקטה
צילום: AFP
חיילים ברצועה
צילום: AP
אזעקה באשקלון
צילום: דודו אזולאי
מומלצים