שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

השעון מתקתק: צה"ל יכה בחמאס בימים שנותרו

על רקע הלחץ הבינלאומי, מבינים בצה"ל כי שעון החול אוזל ועד להשלמת המבצע, יש להמשיך לפגוע קשות בחמאס. הכוחות הפועלים ברצועה הבינו את שיטות הפעולה של האויב ומספרים שחמאס בנה עיר תחתית של מנהרות ומטענים

השעון המדיני מתקתק, אבל בצה"ל ממשיכים קדימה: עם כניסת מבצע "עופרת יצוקה" ליומו ה-12, נשלמות ההכנות לקראת השלב הבא - הרחבת הפעולה והעמקתה. במערכת הביטחון עדיין מבקשים להנחית על חמאס פגיעה קשה עוד יותר ולהחזיר את החיילים בחזרה לישראל, רק לאחר שיווצר הרושם שהזרוע הצבאית של הארגון למדה את הלקח.

 

על פי הערכות שונות בצה"ל, המהלך הנוכחי עשוי להגיע לשלביו הסופיים בתוך ימים ספורים, ואז יעבור הכדור למגרש המדיני. בינתיים, מתגאים בצבא בהישגי הכוחות בימים האחרונים, באוויר וביבשה. מפקדי חטיבות וגדודים של חמאס מסתתרים מתחת לאדמה, מערך ייצור הרקטות נפגע ותשתיות רבות של הארגון נעלמו.

 

עופרת יצוקה - עדכונים אחרונים:

 

בפיקוד הדרום, בראשות האלוף יואב גלנט, בוחנים כעת את הדרך הנכונה להרחיב את המבצע. מספיק להעיף מבט על רחבת החנייה הצמודה למרכז לאימוני יבשה (מל"י) בצאלים, כדי להבין שהמכה הקשה שחטף חמאס אינה סופית. גם אתמול נמשכו אימוני הרענון לכוחות המילואים שעשויים להיכנס בעצמם לעזה כבר בימים הקרובים.

 

הרצון להעמיק את המכה לחמאס מדרבן את צה"ל לנצל כל יום עד תומו לפני שהשעון המדיני יצלצל. "כל יום שחולף הוא עוד מכת אגרוף לחמאס בכל פרמטר - מחסן אמל"ח שנחשף, מנהרה שמושמדת, מתקנים שחוטפים פגיעות קשות, פגיעה בפעילים ברמות השונות, ובעיקר חיזוק ההבנה בצד השני שיש כאן מדינה שלא מוכנה להשלים עם המצב שהיה ולא תשלים אם המצב הזה יחזור", אמר ל-ynet גורם צבאי בכיר.

 

חמאס בנה "עיר תחתית"

כוחות צה"ל הפועלים בצפון הרצועה קלטו מהר מאוד את שיטות הפעולה של האויב. מעדויות של מפקדים וחיילים עולה כי חמאס בנה עיר תחתית של מנהרות ומחילות, שרצופה במטעני חבלה. פעילים רבים חפרו לעצמם מנהרות מתחת לבתיהם והטמינו שם מחסני אמצעי לחימה.

 

באחת התקיפות של חיל האוויר, לא הרחק מבית חולים שיפא בעזה, ניתן היה לראות כי במקום הוטמנו אמצעי לחימה. בעקבות הפיצוץ הועף החלק התחתון של הבונקר וחשף מבוך של מנהרות. בצה"ל מספרים כי המחבלים מגיחים מתוך מנהרות, מסתתרים בתוכן, מנסים לחטוף חיילים פנימה ומטמינים מלכודות שונות כדי למשוך אליהם את החיילים. אנשי החמאס מנסים ליזום קרבות מגע, פנים אל פנים, ולא בוחלים להשתמש בשיטות שונות - בובות מעל מנהרות, הטמנת חומרי נפץ בבתי ספר ושימוש במדי צה"ל.

  

הכנת הכוחות למבצע עדיין בעיצומה, ובסימולטור של המרכז לאימונים לוגיסטיים נערכו אימונים לצוותים רפואיים. "אנו מדמים אירוע מורכב עם מספר רב של נפגעים על פי האיומים ברצועה", הסביר ראש ענף תורה והדרכה בחיל הרפואה, סגן אלוף יואל הר אבן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השעון מתקתק. חיילים בעזה
צילום: רויטרס
מתכונן לשלב הבא. גלנט
צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון
אימונים רפואיים על בובות
צילום: חנן גרינברג
מומלצים