שתף קטע נבחר

חמאס גוזר קופון מהסיוע ההומניטרי

דיווחים שמגיעים מעזה מעידים כי מיום ליום מאבד חמאס את אחיזתו על מוסדות השלטון. דיווחים אחרים מתארים כיצד גונבים המחבלים סיוע הומניטרי, ומוכרים אותו לאזרחים. לצד העוינות כלפי ישראל, גם הטינה לחמאס עולה

מממשלה לכנופיה? ככל שחולפים ימי הלחימה ברצועת עזה נראה כי חמאס מפסיק להיות מפלגת שלטון פוליטי-עממי. התנועה זנחה לחלוטין את השלטון האזרחי ברצועה ועוסקת כעת באופן כמעט בלעדי בלחימה עיקשת וקשה על חשבון התושבים.

 

עופרת יצוקה - עדכונים אחרונים:

 

שורה של דיווחים מעזה מעידים על מצב הומניטרי קשה עוד יותר מזה המוכר לנו, בין היתר בגלל אנשי חמאס עצמם. ההערכה היא שפעילי הארגון השתלטו על כל המשאבים - לרבות הסיוע ההומניטרי שנכנס דרך המעברים ומגיע מטעם ישראל וארגונים בינלאומיים.


בין הפטיש לסדן. פלסטינים נעים בין הריסות בעזה (צילום: AP)

 

ככל הידוע, חמאס לוקח לעצמו נתח כמעט מכל סיוע, אפילו מטעני קמח ותרופות. חלק אחר מהסיוע, שאמור היה להגיע בחינם לאוכלוסייה האזרחית, נלקח על ידי חמאס ונמכר בחזרה לאזרחים על מנת להגדיל את קופת הארגון.

 

באחת התקריות, שאירעה אמש, נכנסה שיירת משאיות סיוע לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום. באמצע הדרך פתחו אנשי חמאס באש על אחת המשאיות והשתלטו עליה. מקרים דומים נרשמו בימים האחרונים גם בתחנות דלק וסולר, שהכמויות שלהן קצובות.

 

"אנשי חמאס מושכים ילדים באוזניים לקו האש"

אלו רק דוגמאות ספורות לנזק ולסבל שגורמים אנשי חמאס לתושבים שנקלעו לקו האש. אולם יש מקרים אכזריים עוד יותר: לפי אחד הדיווחים, חמושים משתמשים באזרחים כמגן אנושי, וכך הפכו כמה תושבים לבשר תותחים של ממש. למשל, תושבים שביקשו לעזוב את בתיהם בצפון הרצועה בשל הלחימה העיקשת נאלצו לחזור לבתיהם באיומי נשק של חמאס.

 

הארגון כנראה מעוניין להיעזר באוכלוסייה וכן להגדיל את מספר הנפגעים האזרחים כדי להצית לחץ בינלאומי על ישראל. בתקשורת הערבית דווח כי 30 אחוזים מההרוגים מאש צה"ל הם אזרחים. אולם אין דרך לאמת את הטענות, לאור העובדה שבחמאס ממהרים למשוך את גופות חמושיהם מהקרבות ולקבור אותם במאולתר כדי שלא יימנו במניין ההרוגים הרשמי וההישג ייזקף לזכותה של ישראל.

 

במקרים אחרים התלוננו פלסטינים כי אנשי חמאס ממש "מושכים ילדים באוזניים" מאתר לאתר, מחשש שמא בלעדיהם ייפגעו. אחרים מסתתרים בבתי אזרחים ובחדרי מדרגות של בנייני מגורים. לפי דיווחים אחרים, מחבלים רבים משתלטים על אמבולנסים של אונר"א באיומי נשק ומתבצרים במסגדים.  


הרשויות קרסו, האזרחים נותרו ללא הגנה. ביה"ח שיפא (צילום: AP)

 

לעתים החזיקו החמושים מספר תושבים כבני ערובה בסימטאות כדי שיישמשו חיץ אנושי בינם לבין כוחות צה"ל. דיווחים אחרים, שקשה לאמתם, טוענים כי חמאס אף ירו ברגליהם של פעילי פתח בדרום הרצועה, לאחר שאלה התכוונו לקיים פעולות מחאה נגד חמאס.

 

לפיכך, ניתן להניח כי חמאס שואף להעצים את אווירת המשבר ברצועה, מתוך הנחה שאווירה של אסון הומניטרי ברצועה תקדם יוזמה בינלאומית להפסקת אש. אולם, אם כל הדיווחים שאנו שומעים נכונים, נראה כי תושבי עזה סובלים כאוס מוחלט ושהם נפלו קורבן של שני הצדדים - צה"ל וחמאס.

 

הדיווחים המצטברים מעידים על מצוקה נוראית ברצועה: החל ממים, קמח וחשמל ועד לאובדן מוחלט של כל סממן שלטוני. בימים האחרונים פורסמו דיווחים לפיהם הפסקות החשמל הרבות מקשות על מרבית האזרחים להיחשף לשידורי רדיו וטלוויזיה כלשהם. במצב כזה מקור החשמל היחיד שנותר הוא מצברי מכוניות ואלה מתועלים להטענת סוללות בטלפונים סלולריים. 

 

חמאס מאבד את הנכס היקר ביותר - תדמיתו

בכל הקשור לשלטון חמאס - זה למעשה חדל להתקיים. בימים הראשונים של מבצע "עופרת יצוקה" עוד ניסו בחמאס להלביש בחיפזון פעילים במדים של שטורים ולשלוח אותם לצמתים כדי להפגין שלטון. בימים הראשונים עוד טענו ברדיו "אל-אקצה" של הארגון שהמשטרה ממשיכה לחפש אחר פושעים. אולם כעת, כל עובדי הציבור, מהעיריות ומחלקות התברואה ועד למשרדים הממשלתיים, כולם סגרו טלפונים ונעלמו מחשש לפגיעת צה"ל.

 

אין בעזה שלטון מתפקד וחוסר הוודאות כמעט מוחלט. איש אינו יודע מתי יהיה חשמל, כיצד להשיג מים ואוכל, ובעת הצורך למי ניתן לפנות כדי לפנות פצועים. "מספרי החירום" אינם מתפקדים ותושבים שזקוקים לסיוע נאלצים לסמוך על חסדיהם של ארגונים בינלאומיים, הסהר האדום ובתי החולים עצמם.

 

מנהיגי חמאס, פרט לשני נאומים קשים לשמיעה, לא נראו. נאומיהם אמנם שודרו בכמה וכמה שידורים חוזרים, אך ממילא לרבים ברצועה כלל אין גישה לטלוויזיה, לרדיו או לאינטרנט בהיעדר חשמל.

 

בעקבות האירועים קשה לשמוע, אם בכלל, "קולות אותנטיים" נגד חמאס מתוך הרצועה. עם זאת, גורמים פלסטינים טוענים כי בשיחות סלון נשמעות התבטאויות קשות נגד התנועה השולטת בעזה. "לחמאס לא אכפת מהאנשים. הם הרסו את העיר בגלל עקשנות של איראן" וגם "חמאס הוא בכלל ארגון איראני" הם משפטים שנאמרים בחדרי חדרים לעת עתה. העוינות הכללית כלפי ישראל לא נעלמה, אך לצדה צומח בהתמדה גם לא מעט מרמור וייאוש כלפי חמאס.

 

אם מחברים את כל אלה הרי שחמאס נקלע לבעיה רצינית - מתנועת שלטון מתחזקת לתנועת מחתרת המצויה בלחימת הישרדות אכזרית. מצב זה מקשה מאד על חמאס וגורם לו לאבד את אחד הנכסים היקרים לו מכל: תדמיתו. מתנועה חברתית נקייה ולא מושחתת הפכה חמאס לתנועה שפוגעת באזרחים רבים. האם כל אלה יתנו את אותותיהם במבחן הזמן? כשמשווים את עזה ללבנון מתברר כי לא בהכרח. אולם אין ספק שבחמאס יצטרכו לתת הסברים טובים למאות האלפים שנכלאו בין שני הצדדים הנלחמים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לכודים. פלסטינים בעזה
צילום: רויטרס
מישהו ראה את איסמעיל?
צילום: רויטרס
מסוק של צה"ל
צילום: AP
מומלצים