שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מובארק: הפסקת אש זמנית, ואחר כך שיחות

נשיא מצרים, חוסני מובארק, הציג את תוכניתו להפסקת אש ברצועה. הוא מציע הפסקת אש לזמן קצוב, ופתיחת מו"מ בין ישראל לחמאס לצורך הסדרת נושא הגבולות ופתיחת המעברים. בה בעת, מצרים תנסה להביא לפיוס פנים-פלסטיני. התוכנית הוצגה בפגישה עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי. גורם פלסטיני: חמאס שוקל לקבל את התנאים

ביום ה-11 למבצע "עופרת יצוקה" גוברים המאמצים הבינלאומיים להביא להפסקת אש. אמש (יום ג') הציג נשיא מצרים, חוסני מובארק, את המתווה המצרי, לפיו - תוכרז הפסקת אש מיידית, ואז יוזמנו הצדדים לשיחות על הנושאים הבוערים. בהצעה המצרית, אין תשובה לנושא ההברחות ואין דרישה לכוח בינלאומי.

 

מלחמת עזה - כותרות אחרונות:

 

במסיבת עיתונאים עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, לאחר פגישתם בשארם א-שייח, פירט מובארק את תוכניתו לפי הנקודות הבאות:

 

  1. ישראל והארגונים הפלסטינים יסכימו לנצור את נשקם, לתקופה מוגבלת, וייאפשרו מעבר חופשי של סיוע הומניטרי לעזה, וכן יעניקו למצרים את הזמן הדרוש להמשיך במאמצים להגיע להפסקת אש בת-קיימא.
  2. מצרים תזמין נציגים מטעם ישראל והפלסטינים לפגישה דחופה, כדי להגיע להבנות והתחייבויות שיבטיחו שההסלמה הנוכחית לא תחזור על עצמה. כן תידרש התמודדות עם הנסיבות שהובילו להסלמה, לרבות הגנה על הגבולות, פתיחה מחדש של המעברים והסרת הסגר על עזה.
  3. מצרים תזמין את הנהגת הרשות הפלסטינית והפלגים הפלסטינים היריבים להגיב למאמצים המצריים לכונן שלום פנים-פלסטיני.

 

הנשיא סרקוזי אמר כי "הנשיא מובארק הזמין במיוחד את ישראל לדון ללא דיחוי בסוגיית ביטחון הגבול". מובארק הדגיש שלפני הכל - יש להפסיק את האש מיד ברצועת עזה, ולאחר מכן לפתוח בשיחות על הסכם ארוך-טווח, שיכלול את הסרת המצור מעל רצועת עזה.

 

גורם פלסטיני אמר הלילה כי חמאס שוקל לקבל את התנאים שהציע מובארק להפסקת האש. "חמאס הציג כמה הערות וסיפק הסברים, אבל כל הנושא נמצא עדיין תחת דיון", אמר הגורם. גורם אמריקני בכיר, שדיבר בעילום שם, אמר הלילה כי גם ארצות הברית תומכת ביוזמה של נשיא מצרים.


סרקוזי ומובארק בשארם א-שייח (צילום: AFP)

 

טיוטת הצעה באו"ם: בלי פיקוח על הברחות

במקביל, סוכנות הידיעות AP דיווחה כי מדינות ערב גיבשו נוסח הצעת החלטה שברצונן להעלות להצבעה במועצת הביטחון של האו"ם. עם זאת, סרקוזי אמר במסיבת העיתונאים שצרפת אינה מעוניינת להיחפז ולקבל החלטה נמהרת.

 

לפי ההצעה, תקרא המועצה לסיום מיידי של הפעולות הצבאיות, ופריסת כוח בינלאומי שיפקח על הפסקת האש ויגן על האוכלוסיה האזרחית ברצועת עזה. גם בטיוטה זו אין התייחסות לדרישה בולטת שהציגו ישראל ובת בריתה העיקרית, ארצות הברית - פיקוח על הגבול בין עזה למצרים, למניעת הברחת כמויות גדולות של כלי נשק לשטח הפלסטיני בציר פילדלפי.

 

גורמים דיפלומטיים אירופים מסרו מוקדם יותר לסוכנות רויטרס כי הם דנים בשיגור כוח מיוחד לציר פילדלפי, כולל מהנדסים צבאיים, שיסייעו למצרים לאתר מנהרות, וכן ספינות שיפטרלו בים. אחד הגורמים הרשמיים הבכירים מסר שהנשיא סרקוזי הציג לישראל "תוכנית רצינית" להפסקת אש, בשיתוף מצרים. מתנהלים דיונים סביב גודל הכוח הבינלאומי, שיוצב בגבול עזה-מצרים וציודו.

 

לפי התמונה המצטיירת, נראים קווי דמיון לכוח הבינלאומי שהוצב בלבנון אחרי המלחמה האחרונה, במסגרת החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם שסיימה את הקרבות.


פורסם לראשונה 06/01/2009 22:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק וסרקוזי
צילום: AFP
ירי ארטילרי לרצועה. הפסקת אש?
צילום: AP
מומלצים