שתף קטע נבחר

הסכמה, חודש לבחירות: דחייה - פרס לחמאס

היוזמות לדחיית הבחירות בשל המצב בדרום לא מתקבלות באהדה בליכוד, בקדימה ובעבודה. מנהיגי הסיעות הגדולות מסבירים: "ישראל לא תהיה בת ערובה של ארגון טרור". אזרחי ישראל ילכו לקלפי בעוד 30 יום בדיוק

קול אחיד - חודש לפני יום הבוחר. מנהיגי שלוש הסיעות הגדולות בכנסת אמרו הערב (שבת) כי הם ממשיכים להתנגד לדחיית הבחירות. החלטת הקבינט להמשיך במבצע ברצועת עזה לא שינתה עד כה את עמדתם והם מעוניינים לקיים את הבחירות במועדן - 10 בפברואר.

 

 

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, אמר כי "דחיית הבחירות היא שיבוש המערכת הדמוקרטית והיא תהיה ניצחון לחמאס. הדמוקרטיה הישראלית אינה יכולה להיות בת ערובה לשגיונות של ארגון טרור זה או אחר".

 

גם בקדימה הביעו עמדה דומה, אך הבהירו כי הם ממשיכים לעקוב אחר השתלשלות העניינים בעזה. יו"ר הסיעה, ח"כ יואל חסון, הדגיש: "אם יהיה צורך של ממש בדחיית הבחירות, יש לעשות זאת בהסכמה של כל המפלגות, כולל אופוזיציה וקואליציה. אם לא, יש לקיים את הבחירות במועדן".

 

קולות דומים נשמעים גם בעבודה. יו"ר הסיעה, ח"כ איתן כבל, הצטרף לעמיתיו: "אין שום סיבה מוצדקת לדחות את הבחירות, אין שום סיבה לתת פרס לחמאס. נכון שהמצב היום לא פשוט, אבל הוא לא מחייב את עצירת כל מערכות החיים במדינת ישראל. אני מקווה שלא נצטרך להגיע לזה".

 

דרוש רוב של 80 ח"כים

דחיית הבחירות בישראל היא מהלך מורכב. היועצת המשפטית לכנסת, עו"ד נורית אלשטיין, פרסמה השבוע חוות דעת ובה הסבירה כי דרוש רוב של 80 חברי כנסת בקריאה שלישית כדי לאשר דחייה בהליך הדמוקרטי. זאת, רק בהתקיים נסיבות מיוחדות.

 

בימים האחרונים צצו יוזמות שונות במערכת הפוליטית לדחות את הבחירות, אולם הם לא תפסו תאוצה. יו"ר מפלגת הגמלאים, השר רפי איתן, היה הראשון להציע דחייה בבחירות. גם עו"ד אלדד יניב, ששימש בעבר

כיועצו של השר אהוד ברק, שיגר מכתב לשלושת ראשי המפלגות הגדולות וקרא להם לפעול לדחייה. יוזמה זו לא נתקבלה אף היא. אולם תומכי המהלך טוענים כי חודש לפני הבחירות, ראשי המפלגות לא יכולים לקבל הכרעות גורליות בדעה צלולה.

 

כעת ממתינים הפוליטיקאים להתפתחויות בעזה ולהחלטות הקבינט המדיני-ביטחוני. גורמים בכל המפלגות אומרים כי הסתבכות קשה בעזה עלולה לשנות את עמדת הפוליטיקאים באשר דחיית הבחירות. "צריך שיתרחש משהו מאוד דרמטי כדי שזה יקרה", אמר גורם בכיר במערכת הפוליטית. בינתיים, ברוב המפלגות ממשיכים להקפיא את הקמפיינים הציבוריים שלהם ולהימנע מכניסה לעימות פוליטי בעוד הקרבות ממשיכים להתחולל והרקטות נוחתות בערי ישראל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצחון לחמאס. סער
צילום: גיל יוחנן
דרושה הסכמה רחבה. חסון
צילום: גיל יוחנן
אין סיבה מוצדקת. כבל
צילום: ירון ברנר
היוזמה לא עובדת. איתן
צילום: יואב גלאי
מומלצים