שתף קטע נבחר

בקרוב באל על: "טיסת מהדרין" לחרדים

חברת התעופה מנהלת מגעים עם גורמים בציבור החרדי להפעלת קווים מיוחדים בתקופות העמוסות בשנה. בתוכנית: הפרדה בין המינים, דיילים גברים ובלי סרטים. נציג הרבנים בדיונים: "זה ישתלם להם מסחרית". מנכ"ל אל על ל-ynet: כל קבוצה יכולה לקבל מטוס ולהתאים את הטיסה לצרכי הנוסעים

באגד הם כבר הפכו לחלק אינטגרלי מהשירות לנוסעים. האם "קווי המהדרין" יגיעו בקרוב גם לאל על? חברת התעופה הגדולה של ישראל מנהלת מגעים מתקדמים להפעלת טיסות מיוחדות לציבור החרדי בהפרדה מלאה בין המינים, ללא סרטים ועם דיילים גברים. מנכ"ל אל על, חיים רומנו, אמר ל-ynet בתגובה: "לא מדובר בטיסות מתוך אלה הקיימות במערכת; כל קבוצה יכולה לשכור מטוס ולהתאים את התנאים לנוסעים". הידיעה פורסמה לראשונה באתר האינטרנט החרדי "לדעת.נט".

 

לפני כמה חודשים פנו נציגי "ועדת הרבנים למען קדושת השבת" ו"הוועד לטוהר המחנה" לראשי אל על, וביקשו מהם להפעיל טיסות מיוחדות בתקופות העמוסות בנוסעים חרדים, ולראשונה כבר לקראת חג הפסח הקרוב. הנציגים, הרב יצחק גולדקנופף והרב יצחק מאיר ספרנוביץ', הסבירו כי עשרות אלפי תלמידי ישיבה מחו"ל הלומדים בארץ שבים בתקופה זו להוריהם – רובם מארה"ב – ושבים לישראל כעבור חודש, וישנן עוד משפחות חרדיות רבות מחו"ל שמגיעות ארצה לקראת החג. הם דרשו מהנהלת החברה להפעיל "קווי מהדרין" שיותאמו לצרכי הציבור החרדי – מזון בכשרות מהודרת, הפרדה בין גברים לנשים, דיילים במקום דיילות ב"עזרת הגברים", בלי סרטים במהלך הטיסה ועוד.  

 

באל על שללו בתחילה את הבקשה והסבירו כי המהלך אינו כדאי מבחינה כלכלית. לטענתם, התנועה בתקופות אלה היא בעיקר בכיוון אחד, והוצאת מטוסים מיוחדים תאלץ את החברה להחזיר אותם ארצה ריקים (או להפך). בתום משא ומתן שהתקיים בחודשים האחרונים הוחלט לאפשר לנוסעים החרדים לטוס במטוסים אלה, בתנאי שהסוכנים בציבור זה ימלאו אותם בשני הכיוונים.

 

בהמשך עלה לדיון גם עלות הטיסות, והנציגים החרדיים דרשו שאל-על תבוא לקראתם גם בעניין זה. הם הציעו כי בטיסות לקראת פסח יוחל תעריף חורף, אף שהן יוצאות כמה ימים אחרי שנכנס לתוקף התעריף היקר של חודשי הקיץ ב-25 במארס. בנושא זה לא הגיעו הצדדים להסכמה.

 

ועד קדושת השבת: "קיבלנו התחייבות"

מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, הרב יצחק גולדקנופף, אמר ל-ynet: "קיבלנו ממנכ"ל אל על חיים רומנו התחייבות עקרונית לגבי הקווים המיוחדים, ואנחנו רואים אותה רצינית ואמינה מאוד. הסכמה בין הצדדים תמיד גוברת על בעיות טכניות ובירוקרטיות. אני חושב שהמהלך הזה משתלם לאל על מבחינה מסחרית, וזו אולי הפעם הראשונה שגם החברה תקבל 'נקודות' ולא רק הנוסעים".

  

גולדקנופף הוסיף: "עשינו דבר גדול ביחד עם אל על למען שמירת השבת והיא מקריבה הרבה למען זה ורואה בזה ברכה עצומה. ברור לי שגם המהלך שלפנינו, שהוא הרבה יותר קל, ייצא בקרוב לפועל. אנחנו מברכים את ראשי החברה שבאים לקראת הציבור החרדי והיו מאוד בעד העניין".

  

מנכ"ל אל על, חיים רומנו, הבהיר בשיחה עם ynet כי "לא יהיה דבר כזה שחרדים ישלמו פחות ולא תהיה אפליה". לדבריו, גם כיום מפעילה החברה עבור קבוצות שונות טיסות מיוחדות, שלא נמצאות במערכת, וכעת נשקלת האפשרות לעשות זאת לקראת חג הפסח, בטיסות לארה"ב. הוא הדגיש כי האחריות למלא את הטיסות היא על סוכני הנסיעות החרדים, ואל על הסכימה רק להתאים אותן לציבור זה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיסה בלי סרטים?
דיילת? לא בטיסה המהודרת
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים