שתף קטע נבחר

'בנות, זו זכות לשבת בחלק האחורי באוטובוס'

איך הופך אוטובוס לכשר למהדרין? רבני "הוועדה לענייני תחבורה" פנו בחוזר לתלמידות בית יעקב בקריאה לשמור על גדרי הצניעות ולהתרכז בחלק האחורי של האוטובוסים ובינתים מסמנים ב"יתד נאמן" את המאבק הבא: קווי הרכבת הקלה בירושלים

בנות ישראל, קצת צניעות: בחוזר שהופץ באחרונה בקרב תלמידות "בית יעקב", מבקשים "רבני הוועדה לענייני תחבורה" להקפיד על "נסיעה כהלכה" בכל נסיעה בתחבורה הציבורית, ולא רק בקווי התחבורה המוגדרים כ"מהדרין".

 

אחד המאפיינים של קווי המהדרין הוא עלייתם של הגברים בדלת הקדמית של האוטובוס בשעה שהנשים עולות לאוטובוס בדלת האחורית. "לדאבוננו, עדיין נוסעים בתוככי השכונות החרדיות קווי אוטובוסים בהם לא אישרו חברות התחבורה לפתוח את הדלת השנייה עבור הנוסעות", מסבירים הרבנים. לפיכך, בקריאה לציבור הם מבקשים "להפוך גם את הקווים האלו לקווים כשרים, וזאת על ידי כך שהנוסעות תתרכזנה בחלקו האחורי של האוטובוסים לאחר התשלום".

 

בצורה זו, כך מקווים בוועדת הרבנים לענייני תחבורה, "תגרום פעולה זו לחברות התחבורה להתעשת, להזדרז ולהכריז אף על קווים אלו כ'קווי מהדרין' ולאשר גם בהם את פתיחת הדלת השנייה".

 

במכתבם לתלמידות "בית יעקב" מדגישים הרבנים כי אותן בנות המקפידות ביתר שאת על גדרי הצניעות יראו בכך זכות גדולה, ואף מבקשים מהן להסב את תשומת לב חברותיהן לשבת בחלקו האחורי של האוטובוסים. "בזכות השמירה על גדרי הקדושה והצניעות נזכה להשראת השכינה מתוך בריאות, נחת ופרנסה בשפע ואושר וכל טוב", מברכים הרבנים את הבנות.

 

יעד המאבק הבא: הרכבת הקלה בי-ם

מלבד החוזר לתלמידות "בית יעקב", הופצה קריאתם של הרבנים גם מעל גבי העיתונות החרדית הממסדית. ב"יתד נאמן", ביטאונה של תנועת דגל-התורה, אף סימנו את יעד המאבק הקרב ובא בין חברות התחבורה לציבור החרדי. במודעה שפורסמה בביטאון תחת הכותרת "סכנה גדולה" מיידעים רבני הוועדה לענייני תחבורה את הציבור לגבי הסכנות הצפויות לו בעתיד בעקבות ייסודה של הרכבת הקלה בירושלים.

 

במודעה מסבירים הרבנים כי לאחרונה הם נפגשו עם מומחי תחבורה וכי נודע להם כי כחלק מהתוכנית להפעיל את הרכבת הקלה בירושלים, מתכוון משרד התחבורה לבטל חלק ניכר מהקווים החרדיים הקיימים בעיר, ובכך לאלץ את הציבור החרדי בשכונות מסוימות לנסוע ברכבת הקלה, ובשכונות אחרות לנסוע בקווים הכלליים (אלו שאינם מהדרין).

 

במודעה קובעים הרבנים כי "הרכבת הקלה אינה מותאמת כלל לצרכי הציבור החרדי, הן מההיבט הגשמי וקל וחומר מההיבט הרוחני, והכוונה לאלץ את הציבור החרדי להשתמש ברכבת הקלה מהווה סכנה רוחנית חמורה ביותר". "כמו כן", הם מוסיפים, "מתכוון משרד התחבורה לשנות מסלולם של קווי אוטובוסים המשרתים את הציבור הכללי ולהעבירם בשכונת גאולה, בכך ייהרס לחלוטין צביונה הרוחני של השכונה".

 

במודעה פונים הרבנים לכל מי שלאל ידו לסייע לביטול המגמה המסוכנת לעשות כן מאחר שתוכניות אלו "מתעלמות לחלוטין מצרכיו של הציבור החרדי ויגרמו לביטולם של מערך התחבורה החרדי בירושלים שהושג בעמל רב". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים