שתף קטע נבחר

יתד נאמן: מיגון ברזילי – ניצול ציני של המלחמה

העיתון החרדי תוקף את הכוונה להעתיק קברים לצורך מיגון בית החולים באשקלון, ומכנה אותו "מעשה נפשע" ו"תקדים מסוכן". יו"ר האגודה למניעת חילול קברים ל-ynet: "בעיית הקברים לא קשורה למיגון בית החולים. מועצת הרבנות הראשית נפלה למלכודת פוליטית"

מועצת הרבנות הראשית פסקה אמש (יום ד') כי ניתן להעתיק קברים לצורך בניית האגף הממוגן בבית החולים "ברזילי" באשקלון, אבל החרדים מסרבים ליישר קו עם ההחלטה. העיתון 'יתד נאמן' תוקף הבוקר בחריפות את הכרעת הרבנים וטוען כי הקמת מבנה ממוגן במקום כרוכה ב"חילול מחפיר של קברי ישראל הנמצאים במקום". על פי העיתון, הוברר מעל לכל ספק כי מדובר בקברים יהודיים, ופינויים יגרום ל"ביזיון חמור של הנפטרים".

  

בהודעת "האגודה למניעת חילול קברים" שפורסמה בעיתון נכתב עוד: "לא יעלה על הדעת כי בתואנות שווא יגרמו לביזיון של ממש בחילול כבוד המת ובפינוי קברים מהמקום. מדובר במעשה נפשע תוך ניצול ציני של מצב הלחימה". באגודה דוחים את הטענות לפיהן הייתה דרושה הכרעה הלכתית לאחר שכבר היה ההסכם עם הקבלן המבצע את העבודות במקום, וטוענים כי הוא נחתם אחרי שהתגלו הקברים. 

 

גפני: "תקדים חמור"

בהמשך הובאו דבריו של ח"כ משה גפני שהופיע בפני מועצת הרבנות הראשית שדנה בעניין. גפני הזהיר כי ההחלטה עלולה ליצור תקדים חמור ובעל "השלכות מסוכנות" על המאבקים הבאים נגד חילולי קברים. הוא טען כי משרדי האוצר והבריאות טרפדו ב-8 השנים האחרונות את מיגון בית החולים, ודווקא כעת הם נזכרים לקדם את הנושא תוך ניצול הלחימה, כמה ימים לפני סיומה. "גם אם יתחילו כעת את הבנייה לא יסיימו אפילו חלק מהבניין אלא רק בעוד מספר חודשים", אמר גפני.

  

יו"ר האגודה למניעת חילול קברים, הרב מיכה רוטשילד, טען בשיחה עם ynet כי מיגון בית החולים עצמו לא מעוכב בגלל הקברים שבמקום, אלא רק בניית האגף החדש. "מדובר בעלילת דם שפלה וברשעות ממש", אמר, "כדי למגן את עצמו צריך בית החולים להקים קיר בטון בצדו הדרומי, וזה לא נעשה כבר כמה שנים בלי קשר לבעיה ההלכתית. האגף שבנייתו מתעכבת היה מתחיל בכל מקרה לפעול רק בעוד 4 שנים". 

 

רוטשילד תקף את מועצת הרבנות הראשית שהסכימה לדון בעניין וטען כי חבריה נפלו למלכודת פוליטית. "25 שנה אני מתעסק בקברים וכמעט לכל דבר יש פיתרון הלכתי, אבל במקרה הזה לא היינו צריכים להגיע אליו. ניתן היה לבנות את האגף בצד השני של בית החולים בלי שום בעיה, וכל האילוץ פה היה פוליטי. זו לא פעם ראשונה שהרבנות הראשית נכנסת למלכודת הזו של הפוליטיקה וגם נופלת בה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פצוע גראד באשקלון. יהיה מיגון?
צילום: דודו אזולאי
צילום: גיל יוחנן
גפני. "השלכות מסוכנות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים