שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מבטח חיילים? עליך להבהיר להם המשמעויות
  ביהמ"ש המחוזי בתל-אביב חייב את מגדל, שילוח ומנורה ליידע ב-3 החודשים הקרובים מבוטחים שמלאו להם 17.5 מהי יכולת ניצול פוליסות הביטוח הרפואי בהיותם חיילים

  על חברות הביטוח מגדל, שילוח ומנורה לשגר בתוך 3 חודשים מהיום (א') למבוטחים המגיעים לגיל 17.5 הודעה שתבהיר את כפיפות יכולת ניצול פוליסות ביטוח רפואי להוראות צה"ל והנחיותיו. כך קבע בית-המשפט המחוזי בת"א. 

   

  באשר למבוטחים שהם חיילי מילואים נקבע כי יש להסתפק בהפניית המבוטח להוראות הדין הצבאי, עובר להתקשרות. ההחלטה ניתנה במסגרת בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה ב-2004.

   

  בתלונה נטען כי חברות הביטוח מטעות כביכול את הציבור, בכך שהן משווקות פוליסות ביטוח רפואי לחיילים בשירות צבאי. התובעים הייצוגים טענו באמצעות עו"ד בן ציון רזניק כי מדובר ב"מוצר ביטוחי" שכמעט ואין כל אפשרות לעשות בו שימוש.

   

  התובעים טענו כי פקודות מטכ"ל מערימות קשיים משמעותיים על החיילים המבקשים לקבל שירותים רפואיים-אזרחיים, ובנוסף מחריגות הפוליסות אירועים ביטוחיים הנובעים מהשירות הצבאי. לפיכך טענו התובעים כי בתקופת השירות הצבאי הפוליסות הנמכרות "ריקות מתוכן", וככלל כמעט ואין בהן "ערך מוסף".

   

  בשבוע שעבר קבע השופט מגן אלטוביה כי התובעים לא הוטעו על ידי חברות הביטוח הנתבעות, ובמובן זה נדחתה בקשתם. כמו כן לא ניתנה הוראה להחזיר את הפרמיות ששולמו.

   

  עם זאת קבע בית-המשפט כי חברות הביטוח הפרו את חובת הגילוי היזום המוטלת עליהן, בכך שלא הסבו את תשומת לבם של המבוטחים המשרתים בצה"ל כי בעת השירות כפופה יכולת ניצול הפוליסות להוראות רשויות הצבא.

   

  "לפיכך יש להיעתר לבקשתם של התובעים ולהעניק להם את הסעד ההצהרתי החלופי הנדרש על ידם, היינו תיקונם של הפגמים שנפלו בפוליסות", קבע בית-המשפט. בית-המשפט קבע עוד כי על חברות הביטוח הנתבעות לכלול בפוליסת הביטוח פיסקה "בולטת", המפנה את תשומת לב המבוטח כי השימוש בפוליסה כפוף בעת השירות הצבאי להוראות הצבא המשתנות מפעם לפעם.

   

  שנית - על המבטח ליידע את המבוטח לקראת מועד גיוסו הצפוי, במועד שמאפשר ביטול ההתקשרות מבחינת גביית תשלומי הפרמיה, כי אופן השימוש בכיסוי הביטוחי מושפע מהוראות הצבא.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  צילום: שאול גולן
  מתגייסים בבקו"ם. ארכיון
  צילום: שאול גולן
  מומלצים