שתף קטע נבחר

המשטרה: עיכוב היה פוגע בחקירת ליברמן

אביגדור ליברמן חושב שעבור חלקים בממסד הוא עוד "איווט האיום", ראש אגף החקירות לשעבר תמה על "הפעולה הדראסטית" שבועיים לפני הבחירות - אבל במשטרה לא מתרגשים. "החקירה הבשילה, תמיד אפשר לבקר אותנו על עיתוי", אומרים שם

אביגדור ליברמן אמנם נראה כמעט מרוצה מחזרת הפרשה בה הוא חשוד לכותרות - מעט יותר משבועיים לפני שהולכים לקלפי - אבל גורמים במשטרה הבהירו אמש (יום א') ל-ynet כי "החקירה הבשילה לשלב של עיכוב חשודים, ואין פה שום קשר לבחירות".

 

לביקורת הציבורית לגבי תזמון עיכוב שבעת החשודים לחקירה - ששלושה מהם, בהם עורך דינו של ליברמן, נותרו במעצר - יש למשטרה תשובות. לפי הגורמים, בעבר כבר אמר היועץ המשפטי לממשלה כי אין מניעה שהמשטרה תמשיך לחקור גם בתקופת בחירות.

 

לטענתם, מדובר "בחקירה מסועפת ומורכבת". עוד הם מזכירים שעקב דיונים בבתי משפט בתקופה שבין אפריל 2007 לאוגוסט 2008, המשטרה לא הורשתה לעיין במסמכים בעקבות עתירות שהוגישו החשודים. בנוסף, בוצעו פעולות חקירה בקפריסין במהלך ספטמבר. "כעת הבשילה החקירה לשלב של עיכוב חשודים וחקירתם, בהתאם לצרכי החקירה", אמרו.


שלושת החשודים שמעצרם הוארך בבית המשפט (צילום: עופר עמרם)

 

ומדוע אי אפשר היה להמתין עד לאחר הבחירות? לטענת הגורמים במשטרה, במקרה כזה החקירה היתה עלולה להיפגע. הם הוסיפו כי "אחרי בחירות מגיע משא ומתן קואליציוני, אחר כך נבחרים שרים בממשלה - ותמיד אפשר לבוא בטענות למשטרה. לכן המשטרה ממשיכה בעבודתה ללא כל קשר לתקופת הבחירות".

 

"לפני בחירות לא עושים פעולות כאלה"

ובכל זאת, יש מי שעשה את עבודת החוקרים - וטוען שכדאי היה להמתין. "הייתי מעורב בחקירות רבות ואני בתקופה כזאת הייתי סופר עד עשר", אמר ל-ynet ד"ר אלכס איש-שלום, ראש אגף חקירות במשטרה בתחילת שנות ה-90, שהפך בהמשך למבקר המשטרה.

 

"אני לא יודע מה גורם להם לעשות את זה - לפני בחירות לא הייתי עושה פעולה דראסטית כזאת", הוא מדגיש. "חיכו כל כך הרבה זמן ועל פניו נראה שיכלו לחכות עוד קצת. אני לא שלם עם המהלך, ויחד עם זאת אינני מכיר את כל פרטי החקירה".

 

ד"ר איש-שלום היה גם יועץ מבקר המדינה לענייני חקירות, וכיום הוא מרצה למשפטים וקרימינולוגיה באוניברסיטת חיפה. בניגוד לרוח טענותיו של ליברמן, לדעתו אין לפעילות המשטרתית קשר לאינטרסים פוליטיים. "אני לא יודע אם זה מוסיף או גורע מנדטים למפלגה, אבל לפני בחירות לא עושים פעולות כאלה, אלא אם פתאום נפל משהו שאם לא היו עושים אותו כעת - הייתה משתבשת לחלוטין החקירה. לא נראה שזה המצב, ולא נוח לי עם זה", אמר.

 

עורך הדין - לעוד חמישה ימים במעצר

אמש הוארך בחמישה ימים מעצרו של עו"ד יואב מני, פרקליטו של ליברמן ומי שנחשב לחשוד המרכזי בפרשת השוחד והלבנת ההון. מעצרם של שרון שלום - עוזרו של השר לשעבר - ואנדי בויאנגיו - מנכ"ל חברות שדרכן הועברו לכאורה הכספים - הוארך בארבעה ימים.

 

במשטרה ציינו בדיון בבית המשפט כי מדובר ב"פרשה חמורה ביותר" מבחינת מהותה והיקפה, וכי קיים "אינטרס ציבורי ראשון במעלה" לחקור בה, מבלי שהחקירה תשובש. ארבעת החשודים הנוספים שנחקרו, בהם בתו של ליברמן, מיכל, שוחררו למעצר בית.

 

במקביל לאותו דיון, השתתף ליברמן בכנס בחירות בנצרת-עילית. "הייתי מודאג עד היום בבוקר", אמר שם בציניות. "הכל היה רגיל, אבל היה חסר דבר אחד. לא היתה חקירת משטרה. הבוקר נרגעתי. אנחנו שומרים על המסורת".

 

לדברי ליברמן, "עבור חלק מהממסד הישראלי אני עדיין איווט האיום, אני פושע נוראי וחברים כמו ג'מאל זחלקה הם הצדיקים. אנחנו נוכיח שהמצב קצת שונה. אנחנו בדרך נכונה, והיום קיבלנו לכך הוכחה נוספת".


פורסם לראשונה 25/01/2009 23:47

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. איווט האיום?
צילום: גיל יוחנן
שניים מהחשודים בבית המשפט
צילום: עופר עמרם
מומלצים