שתף קטע נבחר

הרבנות הצבאית: לדחות גיוס חתן קרבי בשנה

פסק הלכה שמפרסם מדור הלכה ברבנות הצבאית: "שירות צבאי במקום המרוחק מן הבית בשנת הנישואים הראשונה הוא מאוד בעייתי ויש בכך איסור לאו". הומלץ: "לבקש דחיית שירות, ככל שהדבר אפשרי"

"אסור למערכת הצבאית לכפות גיוס על חתן בשנת נישואיו הראשונה, והוא מצידו צריך לעשות כל מאמץ כדי להשתחרר מהשירות" – כך קובעת היום (ה') הרבנות הצבאית הראשית. בפסק הלכה שפרסם מדור ההלכה ברבנות נכתב כי "על החתן לבקש לדחות את גיוסו עד סוף השנה הראשונה, כדי שלא הוא ולא המערכת הצבאית יכשלו באיסורים אלו". עם זאת צויין כי רק במקרים מיוחדים בהם ישנם "שיקולים כבדי משקל" ניתן בתנאים מסוימים לסמוך על כמה דעות מקלות בהלכה ולגייס חתן טרי במועד המקורי.

  

הסוגיה עלתה לדיון באתר "ישיבה", בו עונה הרבנות הצבאית לשאלות חיילים. בתשובתה נכתב כי "שירות צבאי במקום המרוחק מן הבית בשנת הנישואים הראשונה הוא מאוד בעייתי ויש בכך איסור לאו... מלבד זאת, ישנה פגיעה קשה במצוות העשה המיוחדת לשנה זו – 'ושמח את אשתו'". עוד הודגש כי "איסור זה חל במקביל גם על החתן המתגייס וגם על הצבא כגוף מגייס", ולכן במקרה זה יש לבקש דחיית שירות, ככל שהדבר אפשרי. 

 

בהמשך התשובה כתבה הרבנות הצבאית כי רק במקום שבו ישנם שיקולים כבדי משקל להקדים את הגיוס, ניתן לצרף לקולא כמה שיקולים שהוזכרו בפוסקים. כך, למשל, אם מדובר בחייל המתעקש להתגייס לשירות קרבי החיוני לביטחון ישראל, ניתן לגייסו בזמן ואף בכפייה, משום שמדובר ב"מלחמת מצווה" אליה יוצא גם חתן טרי. עם זאת ממליצה הרבנות לאדם כזה להתייעץ עם תלמיד חכם האם אכן ראוי לבחור בשירות קרבי שלא יאפשר לו חזרה לביתו בכל לילה. 

 

אפשרות נוספת להקל היא במקרה שהאישה מביעה את הסכמתה לכך ומוחלת על הזכות שהתורה העניקה לה, אולם גם כאן מסייגת הרבנות את ההיתר ומציינת שהוא אינו מוסכם על כל הפוסקים, "בפרט שהיוזמה למחילתה באה מצידו של הבעל".

  

ברבנות הצבאית קבעו עוד כי כשישנם "שיקולים כבדי משקל" ניתן לסמוך על הרב שלמה גורן, שהיה רב ראשי לישראל ורב צבאי ראשי, והסיק כי חובת השירות בצה"ל קודמת לחובת הנישואין. על פי עמדה זו פסקו ברבנות כי "כיוון שחל עליו חיוב הגיוס לצבא קודם נישואיו הרי הוא מחויב לעסוק במצווה זו ולא במצוות 'ושמח את אשתו'".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוחם ב"עופרת יצוקה"
צילום: רויטרס
מומלצים