שתף קטע נבחר

לבני לספרד: ההחלטה לתבוע היא פוליטית

שרת החוץ טלפנה לעמיתה הספרדי ואמרה כי ישראל רואה "בחומרה רבה" את החלטת השופט הספרדי להכין תביעה נגד שרים ובכירים במערכת הביטחון בגין חיסול סלאח שחאדה

שרת החוץ, ציפי לבני, שוחחה הערב (יום ה') עם עמיתה הספרדי מיגל מורטינוס והביעה מורת רוח מהחלטת השופט הספרדי להכין תביעה נגד שרים ובכירים במערכת הביטחון, בעקבות חיסול חיסול סלאח שחאדה, ואיתו 14 אזרחים בהפצצה בעזה ב-2002.

 

לחצו כאן לקריאת ההחלטה המלאה של השופט הספרדי (בפורמט PDF)

 

לבני אמרה למורטינוס כי "ישראל רואה בחומרה רבה את הודעת השופט. הוא הודיע על החלטתו לפני שקיבל את כל החומרים הרלבנטיים. אין אלא לקבוע כי החלטתו פוליטית ואינה משפטית".

 

לדברי שרת החוץ, "ממשלת ספרד צריכה להבין כי החלטת השופט לא נוגעת רק לאנשים נגדם הוגשה התביעה, אלא לכל ישראלי שפועל כדי להגן על מדינתו. מדובר באירוע חמור ומשמעותי ביותר בין המדינות וכך על ספרד להתייחס אליו. העניין חייב להיות מטופל מיידית בהקדם האפשרי".

 

ממשרד החוץ נמסר כי מורטינוס הבטיח להעביר את חומרת הדברים לראש ממשלת ספרד ולעדכן את לבני בימים הקרובים.

 

הנאשמים בתביעה הם שר הביטחון לשעבר בנימין בן אליעזר, הרמטכ"ל דאז משה יעלון, מפקד חיל האוויר דן חלוץ, ראש השב"כ אבי דיכטר, אלוף פיקוד הדרום דורון אלמוג, ראש המועצה לביטחון לאומי גיורא איילנד, ומייק הרצוג, מזכירו הצבאי של שר הביטחון. 

 

שר התשתיות בן אליעזר אמר בתגובה כי הוא "בטוח שמדינת ישראל תפעל במישור הדיפלומטי ותפעל גם במישור המשפטי כדי לעמוד מול ההאשמות שעלו בבית המשפט בספרד. היינו זהירים ככל שיכולנו ביום שבו בוצע החיסול וגם בדיעבד נקטנו אמצעי זהירות שעמדו לרשותנו. החלטת בית המשפט הספרדי היא הזויה, מגוחכת ויותר מזה - מקוממת", אמר. "הם משתמשים בבתי משפט של העולם החופשי כדי להילחם במי שלוחם בטרור".

 

יעלון הצטרף לביקורת ואמר כי ההחלטה היא "חלק מהתעמולה הפועלת נגד הלגטיצימיה של מדינת ישראל. ישראל צריכה לפעול בכל הדרכים, הן באופן המשפטי והן באופן המדיני, כדי להסיר את החרפה. זו גם פגיעה באינטרסים

של המדינות שהתביעות הללו נעשות על אדמתן. מדינות אלה צריכות להתייצב לצד ישראל נגד המדינות הסוררות וארגוני הטרור הקוראים תגר על הסדר העולמי".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התחייב להגן על הבכירים שעלולים לעמוד לדין בספרד וכינה את ההודעה הספרדית "הזויה". לדבריו, "החלטה זו מקוממת עוד יותר, על רקע פרצופו האמיתי של חמאס, אשר מתגלה שוב לנו ולעולם, גם בימים אלו. כל בכירי מערכת הביטחון, בעבר ובהווה, פעלו באופן ראוי, בשמה של מדינת ישראל מתוך מחויבותם להגן על ביטחון אזרחי ישראל", קבע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
החלטה פוליטית. לבני ומורטינוס (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
יועמד לדין? יעלון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים