שתף קטע נבחר

לבני: יש כאלה שנבחרו משנאה וחוסר תבונה

העם אמר את דברו, ויו"ר קדימה תולה את חלק מההכרעות ב"חוסר תבונה וחוסר ביטחון בחברה הישראלית". ביום בו אישרה קדימה את רוב דרישות מפלגתו של ליברמן, אמרה לבני: "אזרח הוא שווה זכויות, כל עוד אין לו תביעות לאומיות"

יום אחרי שביקשה להסתכל על תוצאות הבחירות ולערוך חשבון פשוט, יו"ר קדימה, ציפי לבני, רומזת שיש לה השגות לגבי הכרעת העם. "יש כאלה שנבחרו משנאה, חוסר תבונה, וחוסר ביטחון בתוך החברה הישראלית", אמרה הערב (יום ב') לבני בנאומה בוועידת הנשיאים בירושלים.

 

הנאום, שעיקרו נגע לעמדותיה המדיניות של ישראל ויחסיה עם התפוצות, נישא בפני לפני כמאה מראשי קהילות יהודיות בעולם. אך אי אפשר היה להתעלם מהמציאות הפוליטית הנוכחית, ומצלו של אביגדור ליברמן. בין השורות הדגישה לבני נושאים הקשורים למסמך ההבנות שבין קדימה לישראל ביתנו.


לבני בוועידת הנשיאים. "שוויון חובות יש לא רק בבני-ברק" (צילום: AFP)

 

"כל אזרח בישראל הוא שווה זכויות, כל עוד אין לו תביעות לאומניות", אמרה לבני,

 והוסיפה כי "בנושאי דת ומדינה, אין מונופול למפלגות חרדיות בפרלמנט. שיוויון חובות יש לא רק בבני-ברק ומאה שערים. לא כולם נוטלים חלק במחוייבויות של אזרחי ישראל".

 

מוקדם יותר היום גובש מסמך הבנות בין המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, לבין ח"כ סטס מיסז'ניקוב מישראל ביתנו. המסמך עונה על מרבית דרישות מפלגתו של ליברמן. בין היתר נקבע שם בסוגיית האזרחות כי "בישראל לא יינתן ביטוי לאומי למיעוטים לאומיים" ותינתן עדיפות ליוצאי צבא בקבלה לאוניברסיטה. במפלגות השמאל ובמפלגות הערביות הביעו זעם רב על הסיכום, ואמרו בין היתר כי "התרמית של קדימה נחשפה".

 

איתי, העם לא יהיה חצוי

לבני אמרה עוד בנאומה בירושלים: "אני מאמינה במכנה משותף שניתן ליצור בנינו. תפקידה של ההנהגה הוא לא למצוא את המבדיל אלא את המאחד. אני מתכוונת לחפש ולמצוא אותו. העם בישראל לא באמת חצוי, הוא מסכים ברובו על היעדים שלנו, ולצערי תרגום של אג'נדות פוליטיות גורם לעם הזה להיראות חצוי. אם נמצא את המכנה המשותף כמו שאני מבקשת, העם לא יצטרך להיות חצוי".

 

שרת החוץ נשאלה לגבי המשבר האחרון עם טורקיה והעדיפה להמנע מלהכנס לפרטים, אך אמרה כי היחסים אינם רעים כפי שנראה לעין. "רק היום הגיע לישראל מנהיג יהודי מטורקיה, עם מסר מהממשלה. לא צריך להתייחס להצהרות של ראש הממשלה הטורקי אלא לדבר על המהות. היחסים עם טורקיה טובים, אפילו שיש מספר חילוקי דעות בסיסיים", אמרה.

 

לבני הדגישה כי מדינת ישראל לא תהיה מוכנה להסדר עם הפלסטינים שיכלול הכנסת פליטים לשטחה. "אני מאמינה בשתי מדינות לשני עמים. עם זאת, ישראל היא הבית ליהודים ואף פליט לא ייכנס אליה כחלק מהסכם, דבר שכזה יפתח את הדלתות לכניסה של עוד פליטים ויגרום לפגיעה בלגיטימיות של ישראל כמדינה יהודית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. חוסר תבונה בעם?
צילום: AP
מומלצים