שתף קטע נבחר

לבני בסיעה: מה לא ברור? 28 זה יותר מ-27

יו"ר קדימה עדיין שואפת להרכיב את הממשלה. בישיבת הסיעה הראשונה מאז הבחירות אמרה: "לא היה פתק שנקרא 'גוש'. אם לא תהיה ממשלה בראשותנו נילחם, גם באופוזיציה". איציק: מעריכה שהנשיא ימליץ על לבני. בר-און: שביבי ייקח לוושינגטון את כצל'ה וחוטובלי. מופז: בעד אחדות בראשותנו

ממשלה בראשות לבני, רוטציה, או אופוזיציה: יושבת ראש קדימה, ציפי לבני, מוסיפה היום (א') להדגיש שניצחה בבחירות. "לא צריך להיות גאון במתמטיקה כדי להבין ש-28 מנדטים זה יותר מ-27. מה לא ברור?", תהתה בפתיחת הישיבה הראשונה של סיעת קדימה החדשה בכנסת. בסיכום הדיון היא נשמעה נחרצת אף יותר: "אנחנו לא מפחדים מאופוזיציה, לא כאידיאולוגיה, אך לא אהיה עלה תאנה".

 

"28 זה לא מספר, זה מאות אלפי אנשים שבאו עם כל הלב והנשמה והצביעו עבור מה שאנחנו", הוסיפה לבני.

"אמרנו לציבור: זה או ציפי או ביבי. לא היה פתק בקלפי שנקרא 'גוש'. בכל רמה ערכית ומוסרית אנחנו אלו שקיבלנו את אמון הציבור".

 

היא הדגישה את רגעי הסיפוק מתוצאות הבחירות ודיברה על אפשרות לשבת בממשלה בראשות נתניהו: "אנשים שמחו לראות את הניצחון הזה. עדיין צריך לתרגם אותו לעשייה בממשלה בראשותנו. ואם לא - נמשיך ונילחם, גם באופוזיציה".


ישיבת סיעת קדימה (צילום: גיל יוחנן)

 

לבני אמרה עוד ש"קדימה היא היחידה שיכולה לעשות את זה", ומתחה ביקורת על נתניהו: "יש מי שהולך ומתחייב לעוד ועוד גורמים קיצוניים על מנת לייצר איזו תזה שלא משקפת את רצון הבוחר".

 

בסיכום הדיון אמרה היו"ר לבני: "יש מי שבכל יום מסבך עצמו בממשלת שיתוק שלא נהיה בה. זה רע למדינה ולא אתן לזה יד. זה לא עניין של כמה שרים יוצעו לנו".

 

רמון: אין סרט שנצטרף לממשלת ימין קיצוני

המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, אמר בישיבה: "כבר סימנו את מותנו 30 פעם ומי שקבר אותנו גמר בעצמו. כמו שאנחנו לא יכולים בלי הליכוד - כך גם הם. לכן מה שחשוב זה מי שהכי גדול. שיפסיקו עם בלוף 65 ועם בלוף ממשלת האחדות שלהם. הם רוצים ממשלת ימין קיצוני. אין סרט שנצטרף לזה".

 

השר שאול מופז בירך את לבני וקדימה ואמר: "מה שנכון זה שקדימה תרכיב ממשלה, בלי לפסול אף אחד. ממשלת אחדות זה מה שצריך. קואליציה של 65 לא תחזיק. זו האסטרטגיה הנכונה. המסקנה מהתוצאות היא שינוי השיטה. הבחירות הבאות בפתח. מה שטוב למדינה ולעם יכריע.

 

מקורביה של לבני בצמרת המפלגה נשמעו נחרצים יותר. לפי יו"ר הכנסת, דליה איציק, "אם לא יסתייע שנרכיב ממשלה, אני מציעה שנלך לאופוזיציה". היא גם העבירה את האחריות לפתחו של הנשיא שמעון פרס: "המצב כה סבוך שהוא ברור. יש לי יסוד סביר להניח שלא כל סיעות הימין ימליצו על נתניהו. לנשיא יש שיקול דעת ענק בסיבוב הראשון, והוא להערכתי יטיל על לבני להרכיב הממשלה הבאה".

 

שר האוצר רוני בר-און אמר: "אמרנו ציפי או ביבי. לא ציפי וביבי. גם הם (הליכוד) אמרו זאת. אי אפשר לשנות כללי המשחק אחרי שנגמר. אסור לבגוד בזה". בר-און התייחס לכוונות נתניהו לגבש ממשלת ימין והוסיף: "אם הוא רוצה ללכת עם הגוש, שילך לגוש, רק שייקח איתו לוושינגטון את שטייניץ, כצל'ה וחוטובלי. או ציפי בראש או אופוזיציה".

 

שטרית: "תמיד מטילים על הסיעה הגדולה"

גם השר מאיר שטרית אמר כי יש להטיל על לבני להרכיב את הממשלה הבאה. "תמיד מטילים על הסיעה הגדולה. ממשלה בראשות קדימה עם הלכוד, העבודה וש"ס. כל הרכב בראש אחר זה אילוץ. אם לא אנחנו באופוזיציה". 

 

מי שעוד הצטרף לקריאה - או ממשלת לבני או אופוזיציה הוא השר אבי דיכטר. "על-פי חישובי הגושים, גם אם היינו מקבלים 35 מנדטים היו מדברים על בעיות. או ציפי בראשות או אופוזיציה. רק כך נטיב לשרת את העם. רוטציה זו התפשרות סבירה. בלי ראשות ממשלה או רוטציה נלך לאופוזיציה".

 

השר זאב בוים הזכיר אפשרות של ממשלת רוטציה. "ציפי ניצחה במובהק במירוץ ציפי או ביבי. המצב הפוליטי מסובך. צריך לעשות הכל כדי שציפי תרכיב את הממשלה.

אם לא, אין לפסול רוטציה". בוים הוסיף: "אין לי בית זולת קדימה". הוא הכחיש בתוקף כי בכוונתו להצטרף לממשלה בראשות נתניהו ולעזוב את מפלגתו.

 

השר גדעון עזרא אמר כי יש שתי אפשרויות - או להרכיב את הממשלה או ללכת לאופוזיציה: "צריכה להיות עמידה איתנה וביטחון שזה או אנחנו או אופוזיציה. אנחנו חייבים את זה לבוחרים. מה שקורה עכשיו זה גוש לאומני, ולא גוש לאומי".

 

הליכוד: לא נסכים לרוטציה 

הליכוד הגביר אמש את הלחץ על קדימה, ושם טענו כי "נתניהו יהיה מוכן ללכת לקראת קדימה כדי לשלבה בממשלת אחדות בראשותו, אך תחילה על לבני להניח את הפוליטיקה הקטנה בצד, להציב את האינטרס הלאומי בראש".

 

בתגובה לדברים שנאמרו בישיבת קדימה, אמרו מקורבים לנתניהו: "אחרי שהנשיא יטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה, הוא יפנה בהקדם לקדימה וללבני. בכל מקרה, לא תהיה רוטציה".

 

ח"כ גלעד ארדן אמר: "נתניהו מוכן לשתף את קדימה בממשלה ואף להעניק לה תיקים בכירים. עם זאת לא נהיה מוכנים להשתתף בסחטנות של קדימה".

 

גורמים בליכוד הוסיפו: "65 מנדטים של המחנה הלאומי בראשות הליכוד זה יותר מ-44 של המחנה השני בראשות קדימה - וזה מובהק. יש כאן ניסיון להציג מצג שווא בשעה שברור לגמרי שרוב ברור בציבור דחה את הדרך של קדימה ורוצה ממשלה אחרת בראשות נתניהו. מצער שציפי לבני לא שמה את האינטרס האישי שלה בצד ונענית לקריאת נתניהו להיכנס לממשלה בראשותו".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני בישיבת הסיעה
צילום: גיל יוחנן
לבני עם דליה איציק, בסוף השבוע
צילום: ניצן לוטם
מומלצים