שתף קטע נבחר

דקירה קטנה, אבל לא בכיס

מידי שלישי, ב'בית דני' שבשכונת התקווה בתל-אביב, מתקבצים תושבי השכונה ואחרים, לקבלת דיקור סיני בתשלום סמלי מאוד או בחינם. אלון לרנר, יוזם ומבצע הפרויקט "Needles for Needs", הצליח להגשים סוף סוף חלום ישן, וקורא לכולם להצטרף אליו. היכנסו, זה לא כואב

בשנת 2001 הגיע אלון לרנר, אז מטפל בראשית דרכו יחסית, לסרי לנקה. שם, בקולומבו הבירה, נקלע לחצרו של גורו מקומי שהעניק טיפול ברפואה אלטרנטיבית חינם אין כסף, לכל דורש. מאז מנסה לרנר להקים פרויקט טיפולי דומה. לפני ארבעה חודשים קרם החלום סוף סוף עור וגידים, ונמצא לו בית חם ב"בית דני" שבשכונת התקווה בתל-אביב. 

 

הפרוייקט של לרנר המכונה "מחטים לנזקקים - Needles for Needs", מאפשר קבלת סדרת טיפולים ברפואה סינית, בעלות סמלית של 20 שקל בלבד לטיפול, המיועדים לכסוי עלויות חומרים (כעשירית מעלות מקובלת לטיפול במרפאה פרטית). לנזקקים, מובטלים ואנשים קשי יום הטיפול מוענק חינם אין כסף. מידי יום שלישי עשרות מבקרים ומבקרות מגיעים לקבלת טיפול באמצעות דיקור.

 

"לפעמים את מגיעה בגלל המטפל, ואז את מקבלת את הבריאות", מספרת זמירה לוי, תושבת השכונה, שמקפידה לא להפסיד שום מפגש. "בפעם הראשונה זה קצת מלחיץ, כי את לא יודעת לקראת מה את הולכת. ואני בקשר לזריקות יש לי איזה מן פחד", מתוודה רבקה עמרני, המטופלת גם היא במסגרת הפרויקט, "אבל כשבאתי לפה, אלון עם החיוך שלו כבש את כולם".

 

"אני משתמש במחטים דקות, חד פעמיות. אני מחדיר אותם לגוף בנקודות מסוימות, המחטים נמצאות בגוף עשרים דקות ואחרי עשרים דקות אני מוציא אותן. בשונה ממקומות אחרים כאן הטיפול מתבצע בישיבה ולא בשכיבה", מסביר לרנר, שנאלץ להמיר את הטיפול, שבדרך כלל נעשה באופן פרטני, לטיפול קבוצתי. "הקמנו כאן מחיצה בין גברים לנשים כדי לא ליצור מבוכה בעקבות חשיפה של חלקי גוף שונים", הוא מסביר."בנוסף, כדי לא לחשוף בקול רם את מצבו הבריאותי של כל מטופל, אני מבקש מהם למלא טופס כתוב במקום לשוחח, וכך לשמור על הפרטיות".

 

למעשה משך הזמן הנדרש מלרנר לכל מטופל הוא קצר, "אני קורא את הטופס ובעיקר

מחדיר ומוציא את המחטים. במהלך ההמתנה כולם יושבים ויש אפשרות לטפל באנשים נוספים, אשמח אם מספר המטופלים יגדל". "אלון בעצם עושה לאנשים שסובלים חיים קלים יותר", מסביר שלמה רואימי מנכ"ל 'בית דני', "היום במדינת ישראל שבה אנחנו קצת זאבים אחד לשני, אלון בא ומייצג את הישראלי היפה".

 

"אני מבסוטה מהעיסוק שיש לי כל יום שלישי להגיע לכאן ולפגוש חברות", מספרת המטופלת דייזי יצחק. "אלון עם החיוך שלו וידי הזהב עוזר לכולנו, הוא באמת תותח", היא מוסיפה בחיוך. "בטח שפחדתי", מוסיפה חברתה מרים משה, "אבל החלטתי לעשות נסיון ומה שיהיה, יהיה, העיקר שאני ארגיש טוב".  

 

המטופלות מתקשות להסביר כיצד בדיוק עובדת טכניקת הדיקור, אך הן מעידות על הקלה במכאובים, מי מהן שירדה לה הנפיחות בברך, מי שעכשיו לאחר זמן רב יכולה להזיז את הצוואר מצד לצד, ומי שהכאבים בגב מפסיקים להדיר שינה מעיניה בלילה. "זה ממש עוזר לי יופי, שאלוהים ישמור אותו" אומרת משה על לרנר, "יש לו ידיים ממש טובות".  

 

"מבחינתי זו הגשמת חלום"


"אם אין כסף פשוט אומרים, ומקבלים טיפול חינם"

 

"מבחינתי זו הגשמת חלום", מסביר לרנר ומזמין את כל מי שזקוק לטיפול להצטרף. "אפשר להגיע לטיפול הזה מכל הארץ, לא צריך להיות חבר מועדון או חבר 'בית דני', או תושב השכונה או האזור. כל מי שרוצה מבחינתי יכול להגיע הטיפול עולה עשרים שקלים ואם אין כסף פשוט אומרים שלא יכולים לעמוד בתשלום הזה ומקבלים

טיפול חינם". "אם זה היה עם כסף אני לא חושבת שאנשים היו באים", מודה משה, ועמרני מוסיפה "אין אנשים כאלה בדורנו, מעטים מאוד שבאים למען החברה, זה ראוי לשבח, אין לי מילים".  

"אני רואה מצווה גדולה ושליחות בביצוע הפרויקט", מסכם לרנר. "כרגע אני פנוי לעוד מטופלים ולא צריך עזרה, אבל בהמשך אני בהחלט רואה אפשרות של שילוב עם מטפלים נוספים בתחומים אחרים והעתקת הפרויקט למקומות נוספים בארץ". 

 

  • זקוקים לטיפול? הפרויקט מתקיים מידי יום ג' בין השעות 10:00-12:00 ב"בית דני " בתל-אביב.


פורסם לראשונה 13/03/2009 11:46

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
needles for needs
צילום: חגי דקל
לרנר. "ידי זהב"
צילום: חגי דקל
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים