שתף קטע נבחר

הפור נפל שנית: הנשיא לשעבר קצב יואשם באונס

הנשיא לשעבר שוב בדרך אל ספסל הנאשמים: היועץ המשפטי לממשלה החליט כי קצב יואשם באונס א' ממשרד התיירות, ובעבירות מין נוספות בנשים אחרות שעבדו תחתיו. "ההחלטה על הגשת כתב האישום התקבלה לאחר שעלתה מסקנה ברורה כי קיימת בתיק תשתית ראייתית", נמסר מלשכת מזוז

רגע האמת בתיק קצב הגיע - שוב: היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז החליט אחרי הצהריים (יום א'), יחד עם פרקליט המדינה משה לדור, להגיש כתב אישום חמור נגד הנשיא לשעבר משה קצב, שכולל עבירות אונס ומעשה מגונה בכוח בא' ממשרד התיירות. כמו-כן יואשם קצב בעבירות של שיבוש הליכי משפט.

 

כתב האישום הנוכחי כולל גם אישומים נגד קצב בגין עבירות מין, שעל פי הנטען ביצע בנשים שעבדו בכפוף לו בעת שכיהן כשר התיירות וכנשיא המדינה.

 

נקודות ציון מכריעות בפרשה:

 

בהודעה שנמסרה ממשרדו של היועץ נכתב כי מאחר שרבות מעבירות המין הנדונות בוצעו בזמן שאיש זולת השניים לא נכח במקומות ההתרחשות, ולאור הזמן הרב שחלף מאז חלק מהאירועים, ישנה חשיבות רבה להערכת מהימנות גרסאותיהן של קורבנות העבירה, ולכן היה צורך לבחון את חומר הראיות בכללותו ולהשלים פעולות חקירה שונות. במסגרת זו נפגש לאחרונה לדור עם א' ממשרד התיירות, בהשתתפות הצוות המטפל, כדי לגבש התרשמות בלתי אמצעית.


קצב מבטל את הסדר הטיעון (צילום: פלאש 90)

   

ממשרדו של מזוז נמסר כי בשבועות האחרונים נערכו דיונים רבים בנוגע לתיק. "ההחלטה על הגשת כתב האישום התקבלה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הגיעו לכלל מסקנה ברורה כי קיימת בתיק תשתית ראייתית מספיקה המבססת הגשת כתב אישום, אשר מקימה אפשרות סבירה להרשעה כנדרש בחוק", נכתב בהודעה.

 

אל בית המשפט, החוצה, ובחזרה

פרשת קצב הפכה ל"תפוח האדמה" הלוהט של ימי מזוז, ותיזכר כנראה כאירוע המכונן של כהונת היועץ המשפטי. באופן פרדוכסלי, מי ש"פוצץ" את הפרשה והחל את כדור השלג היה קצב עצמו - עד אז נשיא אפרפר, כמעט נטול כותרות. ביולי 2006 הוא התלונן אצל היועץ המשפטי, כי נפל קורבן לסחיטה מצד א', עובדת לשעבר במשרדו. זו, סיפר, איימה להתלונן על הטרדה מינית שעברה מצידו. אלא שעד מהרה הפך הנשיא ממאשים לכמעט-מואשם, ועבר סדרת חקירות על אודות טיב קשריו עם שורה של נשים.  

 

את העיתונות גדשו עדויות של מכרות ועובדות-לשעבר, שסיפרו על מעלליו של האזרח מספר 1. במרוצת החקירות אישרה ועדת הכנסת את בקשת הנשיא לצאת לנבצרות זמנית, כך שאת נשיאת בית-המשפט העליון, השופטת ביניש, השביעה ממלאת-מקומו - יושבת-ראש הכנסת דאז, דליה איציק. הנשיא השמיני גם נעדר מישיבה חגיגית לפתיחת מושב בכנסת, לאחר שכמה ח"כים איימו לצאת מהמליאה כמחאה עם כניסתו.

 

ב-23 בינואר 2007 החליט היועץ המשפטי להגיש כתב אישום, בכפוף

לשימוע, נגד נשיא המדינה. הסעיפים כללו את החמורה שבעבירות המין. אלא שהליך השימוע הוביל לעסקת טיעון שנויה במחלוקת, תוך צמצום משמעותי של כתב האישום: סעיף האונס הוצא ממנו, וכך גם תלונותיה של א' מבית הנשיא. קצב הודה בעבירות הקלות יותר, ולמחרת הגיש לכנסת את התפטרותו. המהלך של היועץ ופרקליט המדינה שנדר גרר גל מחאה ציבורית ועתירות לבג"ץ.  

 

מזוז ניסה להדוף את הביקורת: "אם אכן ההר הוליד עכבר, אני לא יודע פיל מהו", אמר. אבל הפרשה הייתה רחוקה מסיומה: ב-8 באפריל 2008 הדהים משה קצב את בית-המשפט בירושלים, כאשר במקום להתייצב ולהודות בעבירות המין - כפי שסוכם עמו - הודיע כי יילחם על חפותו. מאז מתחבטות צמרת הפרקליטות ולשכת היועץ כיצד לנהוג בתיק, והאם לחזור לכתב האישום המקורי - לאחר שמזוז הודה בבג"ץ כי העדויות היו חלשות בחלקן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא השמיני, משה קצב
צילום: חגי אהרון
גולת הכותרת של ימי מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים